Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mapping na starym budynku przy Sobieskiego. Stowarzyszenie Widok pokaże przedwojenne zdjęcia Augustisa

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
materiały organizatora
4 czerwca (w sobotę) o godz. 21.30 stara zaniedbana kamienica przy ul. Sobieskiego 22 zamieni się w plenerowe „kino”. Na fasadzie budynku (od strony podwórka) będzie można zobaczyć Białystok sprzed prawie stu lat zachowany na zdjęciach Bolesława Augustisa. Projekcję przygotował Grzegorz Dąbrowski, odkrywca przedwojennej kolekcji fotografa, oraz Artur Grycuk, zajmujący się mappingiem.

Jest to kolejna akcja w ramach projektu „Na ratunek starym domom”, który realizuje koalicja 9 organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Jej celem jest zwrócenie uwagi na zabytkową zabudowę Białegostoku i jej ochrona. Grupa opracowała listę 13 opuszczonych domów, należących do miasta i wartych ocalenia. Przeprowadziła też konsultacje społeczne z białostoczanami dotyczące ich zagospodarowania. Przy jednym z takich budynków zaplanowane jest sobotnie wydarzenie.

Białystok. Na Ratunek starym domom. Historyczne spacery z gawędą o ludziach i budynkach [ZDJĘCIA]

- Zaprezentujemy około 300 zdjęć Augustisa, które ułożą się w opowieść o przedwojennym Białymstoku – zapowiada Grzegorz Dąbrowski ze Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Widok. – Można powiedzieć, że Augustis był w naszym mieście zaledwie gościem, spędził tu 9 lat między powrotem z Syberii, a tym jak w 1940 roku Sowieci wywieźli go znowu w tym samym kierunku. Do Polski już nie wrócił, natomiast zostawił nam ponad 10 tys. fotografii, które wykonał w swoim zakładzie PolonIa Film przy ul. Kilińskiego, pokazujących nasze miasto przed wojną. Kolekcję udało się przypadkowo odkryć w 2004 roku i jest największym zbiorem zdjęć z Białegostoku z tego okresu.

Przed projekcją historię kamienicy przedstawi Anna Kraśnicka, przewodniczka PTTK i autorka bloga Białystok Subiektywnie. Według kwerendy (przygotowanej w ramach projektu przez historyka Wiesława Wróbla) wybudowali ją na przełomie XIX i XX wieku Icek i Małka Gwircman. Stanowi typowy przykład architektury boomu budowlanego w Białymstoku z tego czasu. Kamienica pełniła funkcję tkalni i kamienicy czynszowej. Dzisiaj znajduje się w zasobach Zarządu Mienia Komunalnego i od wielu lat jest pustostanem.

Urszula Dąbrowska: Białostoczanie lubią stare domy. I chcą je chronić

W listopadzie 2021 roku podczas konsultacji społecznych białostoczanie zgłosili pomysł utworzenia tu szkoły eksperymentalnej na wzór skandynawskich pracowni, gdzie prowadzone byłyby zajęcia praktyczne, np. warsztaty rzemieślnicze i rękodzielnicze, ale też informatyczne, coachingowe i artystyczne. Miałoby to być miejsce otwarte dla artystów, nauczycieli i animatorów kultury. Dużo możliwości na realizacje różnych plenerowych przedsięwzięć daje też obszerne podwórko.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Imprezy zaplanowane w ramach projektu „Na ratunek starym domom”

  • 11 czerwca (sobota) o godz. 19.00 na placu przy Dworze Herbstów (ul. Nowowarszawska 32) rozpocznie się koncert kapeli Batareja oraz potańcówka;
  • 25 czerwca (sobota) od godz. 12.00 do 15.00 w plenerze przy Młynowej 2 planowany jest piknik kulinarny poświęcony tradycji kuchni żydowskiej. Poprowadzi go Alessia di Donato, blogerka kulinarna współpracująca z Muzeum Żydów Polskich POLIN;
  • 2 lipca (sobota) o godz. 18.00 odbędzie się otwarcie instalacji artystycznej w oknach kamienicy przy Słonimskiej 15. Stworzy ją Ewa Chacianowska, artystka wizualna i kuratorka wystaw.

Finałem projektu ma być plebiscyt, do którego zaproszeni są wszyscy białostoczanie. Przeprowadzony zostanie w październiku i listopadzie 2022 r. Pomoże uszeregować 13 domów w kolejności – poczynając od tego, na którym mieszkańcom najbardziej zależy. Ten ranking będzie obywatelskim głosem w debacie nad rozwojem i zabytkami miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny