Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malinowy król    

Agnieszka Zalewska [email protected]
Nic tak nie poprawia nastroju i nadszarpniętego zdrowia jak domowy sok malinowy. Sam lub dodany do herbaty będzie świetnym lekarstwem na jesienna depresję czy zimowe przeziębienie.
Nic tak nie poprawia nastroju i nadszarpniętego zdrowia jak domowy sok malinowy. Sam lub dodany do herbaty będzie świetnym lekarstwem na jesienna depresję czy zimowe przeziębienie. Fot. sxc.hu
Jedną z największych zalet malin jest fakt, iż pierwsze plony otrzymujemy dość szybko po posadzeniu. Bo właśnie w naszym klimacie ich uprawa sprawdza się doskonale.

Maliny są krzewami, których pędy żyją tylko dwa lata. W jednym roku wyrastają z szyjki korzeniowej (lub korzeni) tak zwane odrosty korzeniowe. W drugim roku - pędy boczne zakończone kwiatostanami, które po owocowaniu zamierają. Pędy jednoroczne długości 1,5-3 metrów są nagie lub pokryte kolcami. Maliny rozpoczynają wegetację bardzo wcześnie, zaś kwiaty rozwijają się późno. Są to rośliny samopylne, jednak owocują lepiej przy zapylaniu obcym pyłkiem, dlatego warto posadzić obok siebie kilka odmian malin. Gdy owoce dojrzeją, szybko tracą jędrność i opadają.

Roślina lubi rosnąć w pełnym słońcu, ale owocuje również w półcieniu i pełnym cieniu. Lecz trzeba uważać, aby nie było to miejsce, w którym roślina będzie narażona na przymrozek. Również i silny wiatr zwiększa ryzyko przemarzania oraz wpływa na gorsze zawiązywanie się owoców. Tuż przed sadzeniem krzewów musimy konieczne odchwaścić miejsce, zwłaszcza staranne wybrać perz.

Sadź i tnij

Rośliny najlepiej jest sadzić jesienią, w końcu października lub na początku listopada. Korzenie zdążą się wówczas jeszcze zregenerować i rozrosnąć przed zimą, zanim temperatura ziemie spadnie poniżej 4 st.C. Sadzenie wiosenne daje gorsze rezultaty, ponieważ często na wilgotnych glebach - albo z powodu nawału prac wiosennych - zostaje wykonane za późno.

Malina lepiej plonuje, jeżeli posadzona zostanie przy drutach. Przy sadzeniu nie należy wyłamywać pąków u podstawy krzewu, gdyż od ich rozwoju zależy dalszy wzrost rośliny.

Krzewy malin mają tendencję do rozrastania się i łączenia w jeden gęsty i szeroki żywopłot. Ale lepiej nie dopuszczać. Odrębność krzewów uzyskuje się usuwając odrosty korzeniowe. Wiosną należy wykonać przegląd pędów wyrosłych w ubiegłym roku. Powinno ich pozostać od 8 do 12. Jeżeli jest więcej, to wycina się najsłabsze. W ciągu okresu wegetacyjnego ze starej karpy i korzeni wyrastają nowe pędy. W każdym krzewie należy zostawić 10 najsilniejszych i najzdrowszych pędów. Resztę wycina się zanim osiągną wysokość 15 cm.

Słodkie zbiory

Maliny są wrażliwe na uszkodzenia i gnicie. Dlatego należy je zbierać, gdy już dojrzeją. Przechowywanie malin w warunkach domowych jest bardzo trudne, a z reguły prawie w ogóle niemożliwe. Dlatego owoce te najlepiej jak najszybciej zjeść tuż po zerwaniu lub natychmiast przetworzyć.

Na zdrowie

Maliny są wyśmienite jako świeży deser, doskonałe jako dżemy, kompoty czy soki. Owoce malin charakteryzują się właściwościami antybakteryjnymi i wspomagają leczenie przeziębień. Zamiast łykać lekarstw lepiej wypić herbatę z malinami. Mają też rewelacyjne działanie lecznicze. Pod warunkiem jednak, że nie jesteśmy na nie uczuleni (objawem alergii jest wysypka).

Zawarte w malinach salicylany to nic innego jak naturalna aspiryna. Działają przeciwzapalnie, pomagają uporać się z bakteriami i wirusami, które atakują nasz organizm. Maliny działają napotnie. Efekt jest odczuwalny już po godzinie. Są również bogatym źródłem witaminy C, E, B1, B2, B6 oraz potasu, magnezu, wapnia i żelaza. Dlatego osoby cierpiące na anemię powinny jeść ich jak najwięcej, i to w postaci świeżych owoców.

Z kolei osobom, które mają problemy z żołądkiem, poleca się maliny z uwagi na to, że posiadają błonnik. Pomaga on utrzymać prawidłową przemianę materii. Owoce warto także wykorzystać przy odchudzaniu - 100 g malin to tylko 46 kcal.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny