Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ma i Hajnówka swoje dni

Redakcja
Zostały zamówione specjalne medale, przygotujemy upominki, zapewnimy wyżywienie. Po zawodach będzie impreza integracyjna z udziałem władz miasta - zapowiada Andrzej Skiepko
Zostały zamówione specjalne medale, przygotujemy upominki, zapewnimy wyżywienie. Po zawodach będzie impreza integracyjna z udziałem władz miasta - zapowiada Andrzej Skiepko
Z Andrzejem Skiepko, dyrektorem Hajnowskiego Domu Kultury, rozmawia Monika Ziuzia

Kurier Hajnowski: Już za trzy dni rozpoczyna się wielka miejska feta - Dni Hajnówki. Każdy będzie mógł znaleźć atrakcję dla siebie. W piątek sport, w sobotę folk, a w niedzialę dużo muzyki z finałowym koncertem Dżemu. Oprócz tego dużo konkursów, darmowe placki ziemniaczane i skoki na bungee. Skąd wziął się pomysł na zorganizowanie Dni Hajnówki?

Andrzej Skiepko: Od nas, z Hajnowskiego Domu Kultury. Małe miejscowości mają swoje dni. Hajnowskie społeczeństwo generalnie przyzwyczajone jest do niedzielnych imprez. A jeśli połączymy sport, turystykę i kulturę, to pogodzimy wszystkich.

Dni Hajnówki rozpocznie spartakiada sportowo - rekreacyjna. Kto będzie w niej uczestniczył?
Na zawody sportowe prócz uczestników z Polski przyjadą goście z Białorusi - 40 osób i Ukrainy - 20. Będą rywalizować przez dwa dni. Oprócz tych zawodów przewidziane są konkurencje dla osób niepełnosprawnych. Tak dopasujemy program spartakiady dla niepełnosprawnych, by nie rozdzielać miejsc, ale by wszyscy czuli się zwycięzcami. Zostały zamówione specjalne medale, przygotujemy upominki, zapewnimy wyżywienie. Po zawodach będzie impreza integracyjna z udziałem władz miasta.

Jakie obejrzymy konkurencje?
Odbędzie się turniej piłki nożnej drużyn 7-osobowych i piłki plażowej drużyn 3-osobowych. Mamy zgłoszonych 10 drużyn piłki nożnej i 14 drużyn piłki plażowej.

Dla osób niepełnosprawnych przygotowaliśmy specjalny blok dyscyplin rekreacyjnych: skok w dal z miejsca, bieg na 60 m, rzut piłką lekarską, tor przeszkód, turniej tenisa stołowego, strzał na bramkę. Turniej tenisa stołowego odbędzie się w HDK w sali lustrzanej, a pozostałe dyscypliny na stadionie OSIR.

Skąd wziął się pomysł na zorganizowanie spartakiady z udziałem niepełnosprawnych?
Kiedyś, jak pracowałem w Narewce, robiliśmy z Ośrodkiem Samopomocy w Białymstoku warsztaty terapii zajęciowej: lepienie w glinie, malarstwo, a nawet łowienie ryb. To było duże przeżycie dla osób niepełnosprawnych. Bardzo życzliwie wspominam te spotkania. Stąd pomysł, by w trakcie Dni Hajnówki integrować środowisko niepełnosprawnych z pełnosprawnymi.

Czy Jarmark Żubra cieszy się dużym zainteresowaniem wystawców?
Zgłoszeń napłynęło dużo. Z większych wystawców będzie wystawiał się pan Stanisław Mierzwiński, który pokaże kowalstwo. Będzie lepienie w glinie, obejrzymy wystawy związane z szydełkowaniem i wyszywaniem. Dla smakoszy przygotowaliśmy szczególną atrakcję: wielką patelnię, na której jednorazowo smażyć się będzie około setki placków. Będą serwowane za darmo, ze śmietaną. Wystawi się też agroturystyka i rękodzielnicy, także z Białorusi. Będzie można rozmaite rzeczy kupić, obejrzeć, spróbować i co nieco dostać za darmo. Jarmark Żubra realizuje Urząd Miasta. My włączamy się w organizację. Przy stoiskach będą również zespoły ludowe. Wieczorem zagrają Cegiełki, Chór HDK, Dubiny oraz gościnnie wystąpią zespoły z Białorusi i Ukrainy, zespoły Zorka i Obraz Kontrolny.

Jakich wykonawców możemy się spodziewać w niedzielę?
W finale konkursu "Przebojem na antenę" wystąpi 14 zespołów, w tym te, które zakwalifikowały się do konkursu festiwalowego w Opolu w kategorii debiuty.Po tym koncercie zagra zespół "As", który ma rozgrzać publiczność przed występem zespołu "Dżem".

Kiedy przyjadą wykonawcy i czy obejrzą Hajnówkę?
Uczestnicy przyjeżdżają w sobotę w południe, zaczynamy obiadem i zwiedzaniem Puszczy Białowieskiej. Przewieziemy ich kolejką na Topiło. Zakwaterowani zostaną w hotelu Żubrówka w Białowieży.

Czy Radio Białystok będzie transmitowało koncerty?
Oczywiście. Transmitować nas będą na żywo o 17.05 wszystkie rozgłośnie regionalne w Polsce i Telewizja Internetowa. Dostaliśmy także koncesję na transmisję w telewizji kablowej.
Chyba dużo musi kosztować taka impreza…
O tak! Jestem wdzięczny wszystkim, którzy włączą się w sfinansowanie tego przedsięwzięcia. Co prawda, środki są unijne, jednak należy włożyć 25 proc. swoich. Nie są zwracane honoraria dla zespołów, a wiadomo, że to kosztuje najwięcej. Projekt unijny, który realizujemy, począwszy od konkursu piosenki dziecięcej i młodzieżowej, przez Dni Hajnówki, po Biesiadę Weselną we wrześniu i wydanie folderu, opiewa na sumę 380 tysięcy zł. Nasz wkład wynosi około 100 tysięcy.
Kto dokonał wyboru zespołu, który będzie gwiazdą wieczoru?
Wiadomo, że zawsze zdania są podzielone. Muszę powiedzieć, że to moja decyzja. Miał przyjechać zespół De Mono, proponowany przez Radio Białystok. Dżemu nie było na liście zespołów, które braliśmy pod uwagę. Kiedy podejmowałem decyzję, chyba leciała w radiu ich piosenka i odżyły wspomnienia. Myślę, że to odpowiedni zespół. Postaramy się w przyszłości, żeby w Hajnówce zagrały jeszcze Kombi i Wilki.
Czy Dżem zabawi trochę w Hajnówce?
Ekipy zespołu przyjadą wcześniej, a sam zespół tuż przed koncertem. Postaram się jednak załatwić, aby zespół został trochę dłużej po koncercie, by złożył swoim fanom jak najwięcej autografów.
Największy problem w organizacji tego przedsięwzięcia?
Zdecydowanie pogoda. Ale tę sprawę mam "załatwioną". Wszyscy księża w Hajnówce będą się o to modlić, tak że ładna pogoda być musi...
Dziękujemy za rozmowę i życzymy hajnowianom i organizatorom udanego przebiegu imprezy. **

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny