Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Litwini idą do szkoły w wieku 7 lat. Obowiązkowo uczą się do 16 roku życia

Anna Kopeć [email protected] tel. 85 748 95 11
Litwini idą do szkoły w wieku 7 lat. Obowiązkowo uczą się do 16 roku życia
Litwini idą do szkoły w wieku 7 lat. Obowiązkowo uczą się do 16 roku życia sxc.hu
U naszych wschodnich sąsiadów w szkołach średnich I stopnia program obejmuje 17 przedmiotów obowiązkowych, ale można na nie przeznaczyć różną liczbę lekcji.

Zgodnie z przepisami dzieci na Litwie mogą rozpocząć kształcenie obowiązkowe w wieku 7 lat (lub wcześniej, jeśli dziecko jest gotowe do nauki), a kończą ten etap w wieku 16 lat.

Kryteria przyjęć

Kształcenie w publicznych szkołach podstawowych i średnich I stopnia jest bezpłatne. Rodzice mogą zapisać dziecko do wybranej szkoły. Niektóre gimnazja przeprowadzają selekcję na podstawie ustalonych wymogów, określających przedział ocen kwalifikujących z poszczególnych przedmiotów i z uwzględnieniem takich aspektów społecznych, jak specjalne potrzeby edukacyjne. W sytuacji gdy liczba kandydatów znacznie przekracza liczbę dostępnych miejsc, komisje eksperckie Ministerstwa Edukacji i Nauki przeprowadzają egzaminy wstępne (sprawdziany na podstawie programu nauczania z 8 lat nauki) i zatwierdzają ich wyniki.

Wymiar zajęć

Rok szkolny w klasach I-V (w szkole podstawowej i na początku szkoły średniej I stopnia) obejmuje co najmniej 170 dni nauki, a w pozostałych klasach szkoły średniej I stopnia - co najmniej 195 dni nauki. Zajęcia w szkole podstawowej i średniej I stopnia (22 lekcje trwające 35 minut w I klasie szkoły podstawowej i 27 lekcji po 45 minut w I klasie szkoły średniej I stopnia) są rozłożone na pięć dni w tygodniu.

Wielkość klas

Zgodnie z przepisami maksymalna liczba uczniów w klasie wynosi 24 w szkole podstawowej i 30 w szkole średniej I stopnia. Klasy są mieszane i składają się z uczniów w tym samym wieku. W szkołach podstawowych lekcje prowadzi jeden nauczyciel. W szkole średniej I stopnia lekcje prowadzą nauczyciele przedmiotu.

Programy i treści nauczania

W szkołach podstawowych wszystkie przedmioty są obowiązkowe i takie same dla wszystkich uczniów (z wyjątkiem etyki - rodzice decydują, czy dzieci mają uczęszczać na lekcje danej religii, czy też lekcje etyki). Od roku szkolnego 2000/01 oferta obejmuje wczesną naukę języków obcych, wychowanie plastyczne i naukę kilku innych przedmiotów w rozszerzonym zakresie. Na poziomie podstawowym prowadzi się pozostałe przedmioty. Nauczyciele mogą wybierać metody nauczania i podręczniki z listy zatwierdzonej przez ministerstwo.

W szkołach średnich I stopnia wszyscy uczniowie uczą się 17 przedmiotów obowiązkowych, ale można na nie przeznaczyć różną liczbę lekcji. Kształcenie prowadzi się na ogół na jednym, podstawowym poziomie. Każda szkoła może jednak z własnej inicjatywy zaoferować uczniom bardziej intensywny program w dziedzinie języków obcych, wychowania plastycznego, muzycznego i fizycznego.

Ocena, promocja i kwalifikacje

Uczniowie są oceniani przez nauczycieli w sposób ciągły, a wyniki oceny przekazuje się regularnie rodzicom. Uczniowie, którzy mają trudności w nauce mogą powtarzać klasę. Po zakończeniu nauki w szkole podstawowej uczniowie automatycznie przechodzą na kolejny poziom bez zdawania egzaminu końcowego, na podstawie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Ze świadectwem ukończenia kształcenia obowiązkowego uczeń może rozpocząć naukę w szkole średniej II stopnia.

Na podstawie strony senat.gov. pl

W naszym cyklu o edukacji w poszczególnych krajach chcemy też przedstawiać historie naszych Czytelników, którzy zetknęli się ze szkołami za granicą. Prosimy o przesyłanie takich historii na adres mailowy naszej akcji.

Moje pasje, moje stypendium

W naszym konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z województwa podlaskiego. Nagrodą jest stypendium w kwocie 100 zł miesięcznie - wypłacane przez cały rok szkolny 2013/2014. Aby je otrzymać zainteresowani powinni samodzielnie wykonać prezentację w dowolnej formie (pisemnej, plastycznej, multimedialnej), w której pochwalą się swoimi pasjami, zainteresowaniami, hobby oraz uzasadnią, jak stypendium pomoże pasje rozwijać.
Prace można wysyłać mailowo na adres: [email protected] (nadając tytuł: Moje pasje) lub pocztą tradycyjną na adres: św. Mikołaja 1, 15-419 Białystok (z dopiskiem "Moje pasje"). Do pracy należy dołączyć dane: imię i nazwisko autora, adres zamieszkania, datę urodzenia, telefon kontaktowy, nazwę i adres szkoły oraz klasę, do której uczestnik uczęszcza i telefon kontaktowy do rodziców/opiekunów prawnych.
Prace należy wysłać do 18 listopada, do godziny 15.

Laureatów poznamy 6 grudnia. Pełny regulamin konkursu dostępny jest w naszej redakcji oraz na stronach www.poranny.pl/wiem oraz www.wspolczesna.pl/wiem.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny