Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leki, po których trzeba uważać z opalaniem. Czy po szczepieniu przeciwko COVID-19 trzeba unikać słońca?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Aby zapoznać się z tym, jakie grupy leków najczęściej wywołują reakcję fotonadwrażliwości, kliknij w strzałkę!
Aby zapoznać się z tym, jakie grupy leków najczęściej wywołują reakcję fotonadwrażliwości, kliknij w strzałkę! Pixabay
Letnie upały to idealny czas na prażenie się na słońcu. Jeśli jednak zażywamy określone leki, powinniśmy uważać. Nadmierna ekspozycja na słońce podczas farmakoterapii pewnymi medykamentami może mieć fatalne skutki. Po jakich lekach należy być wstrzemięźliwym z opalaniem? I czy możemy opalać się tuż po szczepieniu przeciwko COVID-19?

Leki a słońce

Niektóre leki - po ekspozycji skóry na słońce - mogą wywołać reakcje nadwrażliwości. Mogą to być reakcje dwojakiego rodzaju:

  • odczyny fotoalergiczne – nie występują u wszystkich, ale tylko u osób wrażliwych na takie reakcje. Odczyn zwykle pojawia się dobę lub dwie doby od ekspozycji na słońce. Na skórze można zauważyć wówczas zmiany alergiczne, którym towarzyszy swędzenie. Taka reakcja utrzymuje nawet, jeśli już nie jesteśmy narażeni na słońce.
  • odczyny fotouczulające – mogą wystąpić u każdej osoby, która zażyła lek i wystawiła skórę na promieniowanie słoneczne. Reakcja alergiczna pojawia się od kilku minut do kilku godzin po kontakcie z promieniami słonecznymi. Odczyn przypomina oparzenie słoneczne i pojawia się tylko na odsłoniętej skórze. Zazwyczaj znika, gdy już nie jesteśmy narażeni na promieniowanie słoneczne.

Aby zobaczyć, po jakich lekach trzeba uważać z opalaniem, przejdź do galerii zdjęć!

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów, warto ochronić się przed promieniowaniem i zastosować kremy z filtrami UV.

Szczepienie przeciwko COVID-19 a opalanie

Czy po zaszczepieniu przeciwko COVID-19 należy być ostrożnym z opalaniem? Prof. Joanna Zajkowska, podlaska konsultant do spraw epidemiologii, rozwiewa wątpliwości:

- Zdecydowanie powinniśmy powstrzymać się od opalania do dwóch dni po zaszczepieniu. Szczepienie to duży wysiłek dla organizmu, a promieniowanie UV ma działanie immunosupresyjne, czyli osłabia układ odpornościowy. Zwróćmy uwagę, że bardzo często po intensywnym opalaniu pojawiają się opryszczki. Z kolei osoby z np. łuszczycą powinny opalać się, bo promieniowanie UV hamuje autoagresję (czyli nadmierną pracę układu immunologicznego).

Prof. Zajkowska podkreśla, że generalnie należy unikać słońca, a jeśli już opalamy się, to tylko po nasmarowaniu skóry kremem z filtrem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny