MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Las Łopuchowski: Mord tykocińskich Żydów. 70. rocznica (wideo)

(mw)
Wśród zgromadzonych na czwartkowej  uroczystości był Zbigniew Siwiński z okolic Białegostoku. - Jestem dzieckiem Holocaustu - mówi o sobie. Jego rodzice zginęli w czasie likwidacji białostockiego getta. Miał wtedy zaledwie rok.
Wśród zgromadzonych na czwartkowej uroczystości był Zbigniew Siwiński z okolic Białegostoku. - Jestem dzieckiem Holocaustu - mówi o sobie. Jego rodzice zginęli w czasie likwidacji białostockiego getta. Miał wtedy zaledwie rok. Anatol Chomicz
W miejscu straceń w Lesie Łopuchowskim uczczono w czwartek pamięć ok. 2,5 tysiąca osób, zamordowanych 70 lat temu. Po uroczystych przemówieniach i modlitwie za zmarłych, na zbiorowych mogiłach ofiar złożono kwiaty, zapalono znicze.

Uroczystość upamiętniła najtragiczniejszą datę w żydowskiej historii Tykocina. 24 sierpnia 1941 r. Niemcy wydali zarządzenie, by tamtejsi Żydzi następnego dnia rano zebrali się na rynku. Całą noc starszyzna gminy naradzała się, co zrobić w tej sytuacji. Doszła do wniosku, że trzeba jednak poddać się zarządzeniu.

Rano 25 sierpnia do Tykocina przyjechało specjalne komando niemieckie. Rynek został otoczony, a hitlerowcy przeprowadzili selekcję Żydów. Mężczyzn ustawiono w kolumnę i okrężną drogą popędzono piechotą do Łopuchowa. Tam rozstrzelano i wrzucono do dołów, które stały się ich grobami.

- Do dziś słyszę te salwy z karabinów maszynowych. Byłem wtedy na polu, ale z wiatrem od strony lasu wszystko się niosło - przyznał zadumany Marian Andruszkiewicz, mieszkaniec Tykocina. Był naocznym świadkiem tragicznych wydarzeń sprzed 70 lat. Był wtedy 11-letnim chłopakiem.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny