MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łapy. W sobotę odbędzie się premiera filmu o ppłk. Antonim Łapińskim. Wstęp wolny

Jakub Wróblewski
Premiera filmu o  ppłk. Antonim Łapińskim.
Premiera filmu o ppłk. Antonim Łapińskim. UM Łapy
Premiera filmu o ppłk. Antonim Łapińskim odbędzie się 11 listopada o godz. 18.00 w sali widowiskowej Domu Kultury w Łapach. W projekcji udział wezmą również najbliżsi bohatera filmu. Premiera filmu wypada w setną rocznicę urodził ppłk. Antoniego Łapińskiego. Wstęp wolny.

Na premierę zapraszają Fundacja Znaki Pamięci oraz burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski. Wywiad z Antonim Łapińskim został przeprowadzony na przełomie stycznia i lutego 2020 r. w Warszawie, zaledwie kilka tygodni przed jego śmiercią. Tym filmem Fundacja Znaki Pamięci pragnie złożyć mu hołd dokładnie w setną rocznicę jego urodzin.

  • Autorzy scenariusza: Aneta Hoffmann, Krzysztof Hoffmann
  • Reżyseria: Krzysztof Hoffmann
  • Operatorzy filmowi: Krzysztof Hoffmann, Tomasz Troszczyński
  • Montaż: Krzysztof Hoffmann, Tomasz Troszczyński

Głównym producentem jest Fundacja Znaki Pamięci. Projekt został dofinansowany z budżetu Gminy Łapy oraz ze środków Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Kim był ppłk. Antoni Łapiński

Antoni Łapiński urodził się w 1923 r. w Łapach w rodzinie kolejarskiej, w linii rodu Łapińskich o przydomku Staluga. Do dzisiaj istnieje w Łapach jego rodzinny dom. Uczeń Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Białymstoku. Tuż przed wybuchem II wojny światowej rozpoczął w Łapach pracę kolejarza w Warsztatach Kolejowych Wydziału Mechanicznego. Z uwagi na aresztowanie przez Sowietów brata zaangażowanego w polską działalność podziemną cała rodzina Pana Antoniego została 13.04.1940 r. wywieziona przez NKWD do Kazachstanu. Po tzw. "amnestii", po podpisaniu przez Polskę Układu Sikorski – Majski, Pan Antoni wraz ze starszym bratem wstąpił na ochotnika do Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR pod dowództwem gen. W. Andersa. Przeszedł cały szlak bojowy 2 Korpusu, a w 1947 r. powrócił do Polski. Mimo, że rodzice i siostry powrócili do Łap Pan Antoni po zawarciu związku małżeńskiego związał swe dalsze losy z Warszawą. Odwiedzał jednak rodzinne miasto, a w wywiadzie, który stanowi kanwę filmu wspomina Łapy, swe dzieciństwo i związki z Podlasiem. Ppłk Antoni Łapiński zmarł na początku pandemii COVID-19 19.03.2020 r. i mimo wysokiego stopnia oficerskiego z uwagi na ograniczenia pandemiczne w pogrzebie mogło uczestniczyć jedynie 5 osób, bez honorów wojskowych.

Trailer filmu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny