Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kurs euro podbija wartość dotacji!

Redakcja
O znaczenie innowacyjności w Regionalnym Programie Operacyjnym województwa podlaskiego zapytaliśmy Daniela Górskiego, dyrektora Departamentu Zarządzania RPO w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim.

W Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2007-2013 kluczowe znaczenie dla wspierania innowacji i innowacyjnych przedsiębiorstw ma pierwsza oś priorytetowa „Wzrost innowacyjności i wspieranie przedsiębiorczości w regionie”. Skierowane do mikro, małych i średnich firm. To dzięki tym działaniom, zgodnie z aspiracjami i wytycznymi Komisji Europejskiej i naszymi, mamy dogonić światową czołówkę.

Firmy z górnej półki Dla przedsiębiorców szczególnie znaczenie będą miały poddziałania 1.4.1 i 1.4.2, w których mogą otrzymać bezpośrednie, bezzwrotne wsparcie na realizowane przez siebie projekty. Największe szanse wsparcia mają oczywiście firmy, których projekty będą charakteryzowały się dużą innowacyjnością. Przy czym my rozumiemy innowacje dwojako. Tradycyjnie – jako zakup nowoczesnych maszyn, licencji, patentów, ich wdrożenia, współpracę z jednostkami badawczo-naukowymi. Ale także szerzej – innowacyjna jest dla nas także taka firma, która po prostu wytwarza produkt nieistniejący jeszcze na naszym regionalnym rynku lub (jeszcze lepiej), którego nie ma na rynku krajowym.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego określiliśmy minimalny wymóg dla przedsiębiorstw chcących ubiegać się o wsparcie. Mówi on o konieczność wdrożenia innowacji na poziomie przedsiębiorstwa, co oznacza konieczność wprowadzenia zmian w działalności firmy. Zmiany te mogą polegać zarówno na wdrożeniu nowej technologii, jak i nowych czy zmodyfikowanych produktów, usług lub nawet zmiany samego procesu wytwarzania czy sposobu dystrybucji wyrobów. Jest to minimalny zakres, jakim muszą legitymować się projekty w ramach naszego programu.

Walut rozmnożenie W ramach działania 1.4 przeprowadzono już pierwsze konkursy. W ciagu najbliższych dwóch tygodni zakończy się ocena merytoryczna w ramach poddziałania 1.4.2, czyli już wybierzemy przedsiębiorstwa do dofinansowania i podpiszemy umowy.

Natomiast w przypadku mikroprzedsiębiorstw (poddziałanie 1.4.1) trzeba będzie, niestety, jeszcze zaczekać około miesiąca.

Trzeba przyznać po tym pierwszym rozdaniu, że zainteresowanie firm konkursami jest ogromne. Do obu zgłosiło się 140 małych i średnich oraz 183 mikro przedsiębiorstw, praktycznie z każdej branży.

Mam dla przedsiębiorców dobrą informację w tej trudnej sytuacji gospodarczej. Z uwagi na fakt, iż kurs euro wzrósł znacznie w stosunku do terminów, w których przeprowadzany był nabór, w budżecie konkursu mamy o blisko jedna trzecia więcej pieniedzy. Taka sytuacja oznacza, że o 1/3 wzrośnie również liczba przedsiębiorstw, które otrzymają dotację. Dysponując dodatkową kwotą ok. 26 milionów złotych na poddziałania 1.4.1 i 1.4.2, możemy przyznać dotację dla dodatkowych 10 małych i średnich firm oraz od 20 do 30 mikroprzedsiębiorstw więcej niż wynikałoby to z kwoty, jaką mieliśmy o dyspozycji w chwili ogłaszania konkursów.

Jasne zasady Jednocześnie, analizując doświadczenia z pierwszych konkursów, doszliśmy do wniosku, ze trzeba uprościć ubieganie się o dotacje i wprowadzić bardziej klarowne kryteria wyboru projektów. Tak jasne i zobiektywizowane, żeby przedsiębiorcy po zapoznaniu się z nimi, sami - jeszcze przed złożeniem wniosków – mogli ocenić, ile punktów dostaną. Drastycznej redukcji ulegnie sama ilość kryteriów oraz znacznemu skróceniu ulegnie czas oceny. Nowe kryteria wyboru projektów zostały już przyjęte 18 lutego przez Komitet Monitorujący RPOWP i są zaprezentowane na naszych stronach internetowych. Najbliższe konkursy zostaną ogłoszone już w marcu tego roku i będą realizowane już w oparciu o nowe kryteria wyboru projektów. (opr. peż)

 

 

Infrastruktura i pieniądze
Dla rozwoju innowacyjności firm w regionie kluczowe będzie też działanie 1.1 – wspierające projekty najbardziej nastawione na innowacyjność (parki naukowo technologiczne, inkubatory przedsiębiorczosci ). Z tych dotacji przedsiębiorcy mogą skorzystać samodzielnie lub we współpracy z samorządem lub uczelnią wyższą.
Ogromne znaczenie dla rozwoju firm ma też działanie 1.3 - dla funduszy poręczeniowych i pożyczkowych, z których przecież też skorzystają koniec końców przedsiębiorstwa. Szczególnie istotne będą tu fundusze pożyczkowe, bo przy obecnych problemach z kredytami bankowymi dla firm, może to być jedyna możliwość dofinansowania ich rozwoju. W przypadku tego działania urząd marszałkowski czeka cały czas na wytyczne ministerstwa rozwoju regionalnego, żeby wiedzieć, jak udzielić tego wsparcia, aby prawidłowo rozstrzygnąć kwestie pomocy publicznej dla firm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny