Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuchenna wentylacja

Wojciech Nowicki
Okap wyspowy to nie tylko praktyczny pochłaniacz zapachów. To także specyficzny mebel, mocny akcent w naszej kuchni.
Okap wyspowy to nie tylko praktyczny pochłaniacz zapachów. To także specyficzny mebel, mocny akcent w naszej kuchni. Fot. ArtDeVivre
Oczyści atmosferę z zapachów i oparów, jakie towarzyszą smażeniu czy pieczeniu. Usunie też nadmiar unoszącej się w powietrzu wilgoci. Bez solidnego okapu niewiele na dłuższą metę ugotujemy.

Ceny okapów

Ceny okapów

- kominowy AEG, inox, sterowanie elektroniczne, filtr aluminiowy, wydajność 490 msześc./h - od 2 tys. zł;

- uniwersalny Amica, biały, filtr akrylowy, filtr węglowy, 198 msześc./h - ok. 130 zł;

- szufladkowy Hoover, inox, sterowanie elektroniczne, 4 prędkości, 850 msześc./h - ok. 1,8 tys. zł;

- wyspowy Bosch, stal szlachetna, sterowanie mechaniczne, 620 msześc./h (w trybie otwartym), 360 msześc./h (w trybie zamkniętym) - ok. 2,7 tys. zł.

Okapy posiadają kilka prędkości pracy - trzystopniowa regulacja to absolutne minimum. Zwykle zainstalowane jest też oświetlenie. Najnowsze modele okapów sterowane są elektronicznie, mają możliwość regulacji natężenia światła, a do obsługi służy pilot. Bez niego w modelach luksusowych obejść się zresztą nie sposób, bo coraz częściej w płytę okapu wmontowuje się ekran telewizora.

Powietrze krąży

- Wszystkie jednak rodzaje okapów mogą pracować w dwóch trybach pracy - mówi Izabela Bogusławska, architekt. - Tryb otwarty, zwany też wyciągowym, polega na usuwaniu oparów do przewodu wentylacyjnego i dalej, na zewnątrz budynku. Tryb pochłaniacza ogranicza się do filtracji powietrza wewnątrz pomieszczenia. Po przejściu przez system filtrów powietrze trafia z powrotem do kuchni. Jest mniej wydajny, ale nie wymaga dodatkowej instalacji wentylacyjnej.

System zamknięty zastosujemy tam, gdzie nie mamy dostępu do kanałów wentylacyjnych i nie mamy możliwości lub potrzeby, aby je wykonać.

- Zresztą i system otwarty nie wszędzie zda egzamin - wyjaśnia architekt. - Nie wolno go podłączać do kominów wentylacji zbiorczej, która dawniej zainstalowana była w wielopiętrowych domach wielorodzinnych. Może bowiem zakłócić prawidłowe funkcjonowanie systemu wentylacyjnego.

Trzeba też pamiętać o dodatkowej kratce wentlacyjnej - aby wyciąg działał prawidłowo w pomieszczeniu musi być zapewniony dopływ świeżego powietrza.

Musi pasować

Co należy brać pod uwagę przy wyborze? Przede wszystkim jego rodzaj. A do wyboru mamy okapy kominowe, okapy szafkowe, okapy wyspowe oraz okapy uniwersalne. Najlepiej dostosować rodzaj okapu do charakterystyki zabudowy kuchennej oraz ilości dostępnego miejsca.

Okap kominowy zamontujemy tylko przy ścianie - nie ma możliwości jej zabudowania w szafce. Do zabudowy przeznaczone są okapy szufladowe. Na zewnątrz jest widoczna tylko wysuwana szuflada, która po wysunięciu uruchamia urządzenie. Wsunięta szuflada widoczna jest tylko jako wąski panel pod szafką. Innym rodzajem są okapy wyspowe - samodzielne, mocowane do sufitu, nad wyspową zabudową kuchenną, jeśli kuchenkę zdecydowaliśmy się zainstalować na środku kuchni.

Najczęściej jednak decydujemy się na okapy uniwersalne. Oferują najwięcej możliwości montażu - pod szafką lub samodzielnie, na ścianie.

Błyszczy i szumi

Jeden z podstawowych parametrów okapu kuchennego to wydajność. Określa zdolność urządzenia do filtrowania powietrza. Prawidłowo dobrany okap powinien mieć możliwość przefiltrowania powietrza w pomieszczeniu około sześciu razy w ciągu godziny. We wszystkich okapach stosowane są filtry metalowe. Pochłaniają głównie tłuszcz. Wiele okapów może być dodatkowo wyposażonych w filtry pochłaniające nieprzyjemne zapachy.

Standardowe szerokości okapów kuchennych to 60 cm i 90 cm. Są one dopasowane do wymiarów mebli kuchennych oraz urządzeń grzewczych (kuchni i płyt). Szerokość okapu nie powinna być mniejsza niż szerokość kuchenki - węższy nie spełni swojej funkcji.

Nie spada popularność urządzeń z wysokogatunkowej stali nierdzewnej w kolorze inox. Możliwości jest więcej - blacha kwasoodporna, szkło hartowane. Często stosuje się połączenie szkła i metalu. A dla tradycjonalistów pozostają nie mniej eleganckie urządzenia wykończone w miedzi lub drewnie.

- Nowoczesne okapy działają cicho, ale niektórym osobom przeszkadzać może monotonny dźwięk, jaki wydaje urządzenie - podpowiada Izabela Bogusławska. - Dlatego warto zawczasu sprawdzić, jak głośny będzie okap przy maksymalnej prędkości. Zwłaszcza jeśli nasza kuchnia jest otwarta i łączy się z jadalnią czy salonem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny