MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto zostanie wojewodą podlaskim? W grze są Maciej Borysewicz, Paweł Krutul, Cezary Cieślukowski i Jolanta Den

Tomasz Dworzańczyk
Tomasz Dworzańczyk
W tym tygodniu poznamy nowego wojewodę. W grze są cztery nazwiska
W tym tygodniu poznamy nowego wojewodę. W grze są cztery nazwiska Archiwum Polskapress
Coraz więcej wskazuje, że wkrótce poznamy nazwisko nowego wojewody podlaskiego. Jak udało nam się ustalić, funkcję tę może objąć Maciej Borysewicz. A kto może zostać jego zastępcami? Pojawia się kilka nazwisk, chodzi o Pawła Krutula, Cezarego Cieślukowskiego i Jolantę Den. Obecnie wojewodą podlaskim jest Bohdan Paszkowski, który urzęduje od grudnia 2015 roku.

Zmiana władzy w Polsce. Kto nowym wojewodą podlaskim?

Zmiana władzy w Polsce, która de facto nastąpiła w ubiegłym tygodniu, kiedy zaprzysiężono rząd premiera Donalda Tuska, spowoduje także zmiany w regionach. W kilku miastach wojewódzkich w naszym kraju już dokonano zmian na stanowisku wojewodów. Marcin Kierwiński, szef MSWiA zapowiedział, że nazwiska nowych wojewodów poznamy w tym tygodniu. Kto zostanie wojewodą w województwie podlaskim?

Kandydaci na wojewodę podlaskiego

Na liście przewija się kilka nazwisk. Wśród nich największe szanse na objęcie tego stanowiska ma 44-letni Maciej Borysewicz.

Maciej Borysewicz jest od 2006 roku łomżyńskim radnym Platformy Obywatelskiej (obecnie klub radnych: Obywatelski Klub Samorządowy). Z wykształcenia Jest prawnikiem, doktorantem w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W latach 2008-2009 był doradcą marszałka województwa podlaskiego, a w latach 2007-2008 wojewody podlaskiego. Był też przewodniczącym rady nadzorczej ARR SA w Łomży, specjalistą ds. windykacji w Ambrela Sp. z o.o. w Łomży. Członek Towarzystwa Naukowego im. Wagów w Łomży i Rady Programowej TVP Białystok oraz kilku rad społecznych.

Wśród współpracowników Borysiewicza wymienia się m.in.

  • Cezarego Cieślukowskiego,
  • Pawła Krutula,
  • Jolantę Den.

Oni mają największe szanse, by pełnić funkcję zastępców wojewody podlaskiego

Cezary Cieślukowski ma 61 lat. W przeszłości w latach 1992–1997 był wojewodą suwalskim, później członkiem zarządu województwa podlaskiego (2011–2013), a w 2015 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Ukończył studia ekonomiczne w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. W ostatnich latach prowadził działalność gospodarczą jako prezes zarządu spółki akcyjnej Wigry-Projekt. Objął też funkcję przewodniczącego Konwentu Euroregionu Niemen, a także wiceprezesa Podlaskiego Związku Piłki Nożnej. W wyborach w 2023 ubiegał się o mandat senatora z listy koalicyjnej Trzeciej Drogi.

Paweł Krutul z kolei ma 49 lat. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Ukończył też studia podyplomowe w Wyższej Szkole Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica. Był posłem na Sejm IX kadencji ( z listy SLD), został członkiem Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, a także wiceprzewodniczącym Podkomisji stałej ds. współpracy z zagranicą i NATO[. W czerwcu 2021, po rozwiązaniu Wiosny, został członkiem Nowej Lewicy. W wyborach w 2023 bez powodzenia ubiegał się o poselską reelekcję.

Jolanta Den pochodzi z Białegostoku, ma 46 lat. Z wykształcenia jest leśnikiem, menedżerem, absolwentką SGGW w Warszawie. Posiada tytuł Master of Business Administration oraz podyplomowych Studiów Menedżerskich UwB. Pracowała w Departamencie Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz Instytucie Rozwoju Społeczności Lokalnej Activus. Była wicestarostą Powiatu Białostockiego kadencji 2010-2014 i 2014-2018. Od 2018 r. zasiadała jako radna w radzie powiatu białostockiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny