MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Krzyś jest nie do zdarcia”. Wybitny polski aktor pokazuje, że trzeba podjąć wyzwanie. Krzysztof Globisz po udarze

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Wybitny polski aktor, mistrz słowa, podziwiany przez widzów i ceniony w środowisku. Film, teatr, Akademia Sztuk Teatralnych, nagrania w radio – ciągle pędził. Ten artystyczny maraton został przerwany 19 lipca 2014 r. Udar. Choć brzmi to jak wyrok, Krzysztof Globisz udowadnia, że można i trzeba podjąć wyzwanie.

Spis treści

Kiedy Krzysztof Globisz miał udar?

To był upalny, lipcowy dzień 2014 r. Krzysztof Globisz nagrywał w Warszawie „Martwe dusze” Mikołaja Gogola. Wieczorem 18 lipca po pracy, w ramach odpoczynku, poszedł do kina. Do udaru dochodzi w nocy 19 lipca. Jeszcze przed północą Krzysztof zadzwonił do żony Agnieszki. Miała go obudzić kolejnego dnia na nagrania. Aktor jednak nie odbierał. Kiedy w końcu oddzwonił, bełkotał. Żona odebrała to początkowo jako żart, ale szybko okazało się, że prawda jest zupełnie inna. Musiała szybko działać. Z pomocą przyszła agentka Krzysztofa, Lucyna Kobierzycka, która wezwała karetkę.

Krzysztof Globisz
Krzysztof Globisz po udarze przeszedł długą i wymagającą rehabilitację ruchową i logopedyczną. AKPA

Wkrótce całą Polskę obiegła smutna informacja: aktor doznał udaru. Pierwsze wieści nie napawały optymizmem. Aktor był w bardzo ciężkim stanie, a lekarze nie byli pewni, czy przeżyje. Żona aktora przeniosła się do Warszawy, by być blisko męża. Agnieszka wspierała Krzysztofa, a Lucyna Agnieszkę. Rozpoczął się czas walki o powrót do zdrowia Krzysztofa Globisza.

Krzysztof Globisz – mistrz mowy z afazją. Powrót do domu i walka o zdrowie po udarze

Lekarze nie dawali aktorowi szans. Krzysztof Globisz długo był w stanie krytycznym. Dwa miesiące spędził na Oddziale Intensywnej Opieki Neurologicznej, która jest nazywana poczekalnią między życiem a śmiercią. Miał paraliż jednej strony ciała i afazję (zanik lub trudności z mową). Aktor, mistrz słowa i mowy polskiej, stracił to, czym pracował – głos. Krzysztof Globisz po udarze nie umiał mówić.

Wbrew pesymistycznym prognozom Krzysztof Globisz po pół roku wyszedł ze szpitala i wraz z żoną Agnieszką wrócił do Krakowa. Zanim do tego doszło, rehabilitanci przez tydzień uczyli go, jak wsiadać do samochodu.

W filmie „Prawdziwe życie aniołów” w reż. Artura „Barona” Więcka, który jest oparty na historii aktora, filmowa żona Krzysztofa Globisza (w tej roli Kinga Preis) słyszy od pielęgniarki:

– Proszę się nie poddawać. To nie są oczy martwej ryby. Musi pani o niego walczyć.

Zobacz zwiastun filmu „Prawdziwe życie aniołów”:

Tej walki podjęło się wiele osób. Oprócz Krzysztofa, który dzielnie angażował się w rehabilitację ruchową i logopedyczną, nieoceniona jest rola jego żony Agnieszki, lekarzy, rehabilitantów, przyjaciół oraz kolegów. Anna Dymna zorganizowała koncert charytatywny dla Krzysztofa, a Jan Klata, Ewa Kurtyś i Dorota Segda pozostawili go na etacie.

Krzysztof ćwiczył przez wiele godzin każdego dnia. Jednym z pierwszych słów, jakie wypowiedział po udarze, to „dom”. Jego determinacja i walka o powrót do zdrowia oraz wsparcie otoczenia pokazują, że warto i trzeba podjąć wyzwanie.

Co się dzieje z Krzysztofem Globiszem? Życie po udarze

Przypadek Krzysztofa Globisza i dochodzenie do siebie po udarze to piękna i wzruszająca historia, która daje nadzieję innym i zagrzewa do podjęcia wysiłku o powrót do możliwie najlepszego zdrowia. Niezłomna praca i pomoc otoczenia niewątpliwie przyczyniły się do tego, że Krzysztof Globisz wrócił do grania, a nawet – mimo afazji – prowadzenia zajęć z teatru radiowego i pracy z mikrofonem. Znaczenie miał też wykonywany zawód.

– Aktorstwo to trening dla całego organizmu – mózgu, ciała, pamięci. Nie da się tego robić bezrefleksyjnie. Ten trening na pewno pomógł Krzysiowi, gdy na nowo musiał się uczyć słów, ich znaczeń i artykulacji – mówiła Kinga Preis.

Krzysztof Globisz co prawda przestał już wykładać i przeszedł na emeryturę, to aktorstwo wciąż jest obecne w jego życiu. Wystąpił w filmie inspirowanym jego historią „Prawdziwe życie aniołów” oraz innych produkcjach: „Republika dzieci”, „Ułaskawienie, „Serce nie sługa” czy „Sny pełne dymu”. Mogliśmy go oglądać także w serialu „Leśniczówka”. Aktor stanął również na deskach teatru

Aktor jest też zaangażowany w film dokumentalny Michała Hytrosia o… Krzysztofie Globiszu. To obraz opowiadający o pedagogu, który walczy ze swoimi ograniczeniami oraz o podróży na Islandię i spotkaniu z wielorybami. Warto tu dodać, że Globisz w trakcie rehabilitacji usłyszał historię o wielorybie samotniku, który śpiewał w częstotliwości 52Hz i jego problemach z mówieniem.

Globisz angażuje się też charytatywnie, wspierając swoją przyjaciółkę Annę Dymną i jej fundację "Mimo wszystko".

– Krzyś jest nie do zdarcia i to się udziela innym. Był taki przed chorobą – mówi Artur „Baron” Więcek.

Przyjaciele Krzysztofa Globisza mówią o jego cieple i szczerości, którą zjednywał sobie ludzi. Miłość i przyjaźń, które roztaczał, wróciły do niego, kiedy tego najbardziej potrzebował.

– Jeżeli masz dookoła siebie miłość i przyjaźń, to w złym czasie te rzeczy pomogą ci przetrwać. I tak jest z Krzysiem. Tak żył. Był dla ludzi i oni potem oni, w godzinie próby, otoczyli go miłością. Ona go uratowała – dodał Więcek.

Jakie są pierwsze objawy udaru mózgu?

Rozpoznanie objawów udaru i szybkie działanie oraz podjęcie leczenia może pomóc zmniejszyć jego następstwa. Objawy mogą pojawić się bez ostrzeżenia i mogą obejmować opadanie twarzy, osłabienie lub paraliż oraz niewyraźną mowę. Im szybciej osoba, która doznała udaru, dostanie się pod opiekę specjalistów, tym lepsze będą jej rokowania.

Objawy udaru mogą obejmować:

 • paraliż,
 • drętwienie lub osłabienie ręki, twarzy i nogi (zwłaszcza po jednej stronie ciała),
 • problemy z mówieniem lub rozumieniem innych,
 • niewyraźna mowa, bełkotanie,
 • dezorientacja lub brak reakcji,
 • nagłe zmiany zachowania, zwiększone pobudzenie,
 • problemy z widzeniem (problemy z widzeniem w jednym lub obu oczach, zaciemnione lub niewyraźne widzenie, lub podwójne widzenie),
 • problemy z chodzeniem,
 • utrata równowagi lub koordynacji,
 • zawroty głowy,
 • silny, nagły ból głowy o nieznanej przyczynie,
 • drgawki,
 • nudności lub wymioty.

Udar mózgu wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. W razie podejrzenia wystąpienia udaru należy się niezwłocznie skontaktować z pogotowiem. Szybkie podjęcie działania jest kluczowe w zapobieganiu uszkodzenie mózgu, długotrwałej niepełnosprawności, a nawet śmierci.

Miej ciśnienie pod kontrolą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: „Krzyś jest nie do zdarcia”. Wybitny polski aktor pokazuje, że trzeba podjąć wyzwanie. Krzysztof Globisz po udarze - Strona Zdrowia

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny