Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kredyty dla firm

(ab)
Rozpoczęcie działalności, a potem inwestowanie w firmę i wspieranie rozwoju nie obędzie się bez zewnętrznych źródeł finansowania. A najczęściej wykorzystywanym są kredyty bankowe.

Bank zanim udzieli kredytu zapyta o szereg informacji na temat firmy. Kredytobiorca musiał przekonać bank, że: l ma zdolność kredytową, l nie zalega z płaceniem podatków, ZUS itd., l prowadzi działalność przynajmniej od roku, l ma prawne zabezpieczenia kredytu, l umie właściwie planować - trzeba przedstawić biznes plan na okres kredytowania; jeśli sytuacja firmy odbiega od biznesplanu, bank może wstrzymać kredyt, l jest solidnym klientem - najłatwiej uzyskać kredyt w banku, w którym posiada się rachunek od co najmniej pół roku.

Na co zwrócić uwagę?
Banki podając informacje o oprocentowaniu udzielanych przez siebie kredytów zawsze podają nominalną stopę procentową. Nominalna stopa procentowa podawana jest zwykle w skali roku. Informuje, jaki procent (w skali roku) od aktualnego zadłużenia zapłacimy bankowi za postawiony do dyspozycji kapitał. Oprocentowanie jest naliczane codziennie od aktualnego salda zadłużenia.
Kredyty mogą być udzielane zarówno w złotych jak i w walutach wymienialnych. Najczęściej stosowanymi obcymi walutami są: dolar amerykański (USD), frank francuski (FRF), euro (EUR). Wielu przedsiębiorców chętnie zaciąga kredyty dewizowe uważając, że są tańsze od złotówkowych. Rzeczywiście - nominalne stopy oprocentowania kredytów dewizowych są zdecydowanie niższe od złotówkowych. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku wchodzi w grę dodatkowe ryzyko - kursowe.

Rodzaje kredytów
l Inwestycyjne - udzielane na zrealizowanie konkretnego przedsięwzięcia inwestycyjnego.
l Na zakup samochodów - w tym przypadku zwykle wymagany jest pewien udział własny (minimum 10-20 proc. wartości) plus zobowiązanie kredytobiorcy do odnawiania polisy ubezpieczeniowej przez cały okres kredytowania.
l Obrotowe - na finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa (składników majątku obrotowego).
l Linia kredytowa - stawiana na określony czas do dyspozycji kredytobiorcy, który może z niej skorzystać w kwotach i terminach dla niego dogodnych.
l Linia kredytowa odnawialna - firma może korzystać z funduszy w dogodnych dla siebie kwotach i terminach z tym, że może wielokrotnie w okresie trwania umowy spłacać i ponownie zaciągać kredyt do określonego umową limitu.
l Kredyt w rachunku bieżącym - udzielany firmom mającym przynajmniej od kilku miesięcy rachunek bieżący w banku, z pewnymi stabilnymi wpływami. Bank może umożliwić takiej firmie przekraczanie stanu rachunku do określonego salda debetowego. Kredyt jest automatycznie spłacany z wpływów na rachunek bieżący.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny