MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kilku przyjaciół dwa tygodnie temu zawiozło pierwsze dary do szpitala zakaźnego. Dziś trudno ich zliczyć. I pomoc, którą dostarczają

WAC
Grupa przyjaciół od dwóch tygodni pomaga białostockim szpitalom. Zaczynali od maseczek dla szpitala zakaźnego, teraz rozwożą dary do innych białostockich placówek.
Grupa przyjaciół od dwóch tygodni pomaga białostockim szpitalom. Zaczynali od maseczek dla szpitala zakaźnego, teraz rozwożą dary do innych białostockich placówek. WOJCIECH WOJTKIELEWICZ
Najpierw to był spontan. Skoro potrzeba masek w szpitalach, to wieziemy. Dary od grupy przyjaciół trafiły do szpitala zakaźnego przy ul. Żurawiej w Białymstoku. Teraz pomagają już wszystkim placówkom w mieście. I jest ich znacznie więcej. Zbierają też pieniądze przez internet.

Wczoraj ich auta były po brzegi wypełnione towarem. Tym razem dary trafiły do dwóch szpitali. Część - do szpitala wojewódzkiego, kolejna - na drugą stronę ulicy do uniwersyteckiego. To nie tylko sprzęt ochronny, ale też np napoje.

W sumie do szpitali trafiło:

 • 1000 szt. maseczek ochronnych dwuwarstwowych
 • 3000 szt. rękawic medycznych firmy „Abena” różnego rozmiaru
 • 5 litrów płynu „Redisol” do dezynfekcji
 • 39 szt. kombinezonów chemoodporny „DuPont TYCHEM”
 • 200 szt. masek szytych ręcznie z wymiennym filtrem i przeciwpyłowych
 • 96 butelek wody
 • 90 butelek soków

- Zbieramy to w różny sposób. Pomagają nam już dziesiątki ludzi. Ostatni transport pomogli nam zorganizować na przykład kibice Jagiellonii - mówi Andrzej Grubkajtys. To on założył na Facebooku wydarzenie białostoczanie pomagają. I zaprasza do współpracy wszystkich. Także tych, którzy mogą pomóc tylko finansowo. Dla nich zbiórka jest utworzona w internecie.

A wszystko zaczęło się jakieś dwa tygodnie temu. Andrzej i Iwona Bańkowska skrzyknęli znajomych. Chcieli odpowiedzieć na apel szefów szpitala zakaźnego w Białymstoku. Prosili o sprzęt ochronny dla personelu. To kilku znajomych, niewiele myśląc, załatwiło w sumie... 3 tys. maseczek.

- Sami mamy niewiele, jesteśmy młodymi ludźmi - przyznaje Andrzej. Ale odkąd pamięta, zawsze pomagał. Z grupą znajomych odzież dla bezdomnych, jedna z koleżanek zainicjowała zbiórkę darów dla domu samotnej matki w Supraślu. Teraz też nie wahali się długo.

Zarażeni dobrem. Opowiedz, co ci się dobrego przytrafiło albo jak pomagasz - opublikujemy to. W ten sposób stworzymy spis ludzkiej dobroci

I zarażają tym innych. Dziś lista pomagających jest długa:

 • Sylwia Rudnicka - stylizacja włosów,
 • WoW Club,
 • Monika Fashion Studio,
 • COOLTURA TAXI,
 • Kierunkowskaz,
 • Salon kosmetyczny Piękna i Bestia,
 • Stowarzyszenie kibiców Dzieci Białegostoku oraz
 • Crazy Needles Julia Wolf.

Ostatnio dołączył do nich też Łukasz, sąsiad Andrzeja. Wraz z rodziną szył maseczki dla szpitali, teraz pomaga na jeszcze większą skalę. Właśnie w grupie Białostoczanie pomagają. To ona nas powiadomił o pomocy, którą przyjaciele niosą.

Bez wątpienia lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i wszyscy inni, którzy codziennie walczą o zdrowie nasze i naszych bliskich stoją na pierwszej linii frontu. Nie zapominajmy o tym, bo to dzięki nim nasze szpitale funkcjonują, a pacjenci mogą czuć się bezpiecznie. Wykonują oni tytaniczną i niezwykle potrzebną prace, dlatego chcemy im pomagać w tak trudnym dla nas wszystkich okresie, jakim jest epidemia koronawirusa - mówi Łukasz.

- Bo wspólnie, to można góry przenosić. Dlatego zapraszam wszystkich chętnych do pomocy - mówi Andrzej Grubkajtys.

Tu oglądasz: Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

🔔🔔🔔

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny