Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy będzie wiosna 2020. Kalendarzowa wiosna już wkrótce. Kiedy zacznie się kalendarzowa? (zdjęcia)

(red.)
Kiedy wiosna 2020? Na ten dzień czekają dzieci. Bo kalendarzowa wiosna 2020 oznacza topienie Marzanny
Kiedy wiosna 2020? Na ten dzień czekają dzieci. Bo kalendarzowa wiosna 2020 oznacza topienie Marzanny Joanna Bajkiewicz
Wszyscy zastanawiamy się czy to już. Jednak prawidłowa odpowiedź na pytania: Kiedy wiosna 2020 albo kiedy zacznie się kalendarzowa wiosna? jest tylko jedna. Kalendarzowa wiosna 2020 już wkrótce. Warto pamiętać, że astronomiczna wiosna nie zawsze pokrywa się z tą kalendarzową. Przypada w równonoc wiosenną, czyli wtedy, gdy dzień i noc mają tyle samo godzin. W 2020 roku astronomiczna wiosna rozpocznie się 20 marca.

Kalendarzowa wiosna w 2020 roku zacznie się 21 marca. Warto wspomnieć, że jest to stała data.

Kiedy zacznie się kalendarzowa wiosna?

Astronomiczna wiosna nie zawsze pokrywa się z tą kalendarzową. Przypada w równonoc wiosenną, czyli wtedy, gdy dzień i noc mają tyle samo godzin. W 2020 roku astronomiczna wiosna rozpocznie się 20 marca.

Kiedy wiosna 2020?

Interesujący wydaje się fakt, że z biegiem lat astronomiczny początek wiosny będzie wypadał coraz wcześniej. Z dostępnych informacji wynika, że w 2048 roku prawdopodobnie termin ten przypadnie już na 18.03. A za niespełna 100 lat - w 2102 roku - pierwszy dzień wiosny powitamy 13 marca.

Kiedy kalendarzowa wiosna 2020?

Według kalendarza wiosna zaczyna się 21 marca, ale często bywa, że nie pokrywa się ona z tą astronomiczną. Tę określa równonoc wiosenna, po nastąpieniu której Słońce przez pół roku będzie oświetlać mocniej półkulę północną, a słabiej półkulę południową. Wtedy dzień i noc trwają tyle samo czasu. W tym roku astronomiczna wiosna ma się zacząć 20 marca około godziny 4:50. Równonoc kończy się wraz z nadejściem przesilenia letniego i nadejściem lata. Wraz z nadejściem wiosny dni robią się coraz dłuższe, a noce krótsze.

Równonoc a kalendarzowa wiosna

Równonoc wiosenna to moment, kiedy Ziemia przekracza punkt na swojej orbicie, w którym to promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. Od równonocy marcowej przez blisko pół roku biegun północny będzie bliżej Słońca niż jego południowy odpowiednik. Podsumowując, równonoc wiosenna to moment przecięcia przez Słońce równika niebieskiego w trakcie jego wędrówce z południa na północ. Równonoc wiosenna zwiastuje początek astronomicznej wiosny, która trwa aż do przesilenia letniego.

Jaka pogoda w pierwszy dzień wiosny 2020?

20 marca temperatura sięgnie 8°C, nie będzie opadów deszczu. Ma być pochmurnie, ale pojawią się przejaśnienia, które uraczą promieniami wiosennego słońca. W dzień kalendarzowej wiosny (21 marca) temperatura sięgnie 9°C. Również nie będzie opadów oraz pojawią się przejaśnienia. W pierwszy tydzień wiosny słońce zmierza przełamać pochmurną atmosferę. Nie pojawią się opady, a temperatura będzie się utrzymywać od 9 do 11°C.

Kiedy zaczyna się wiosna 2020?

Wiosna tak naprawdę zaczyna się dwa razy. Pierwszy raz to początek wiosny astronomicznej, natomiast drugi - kalendarzowej. Daty te nieznacznie różnią się od siebie. Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej zawsze jest taki sam i wypada 21 marca. Dzień ten jest też nazywany Dniem Wagarowicza. Zachęceni nowym początkiem i zapowiedzią piękniejszej i cieplejszej pogody uczniowie, wolą spędzić ten wyjątkowy czas na świeżym powietrzu zamiast w czterech ścianach sali lekcyjnej.

Jakie zwyczaje w pierwszy dzień wiosny 2020?

Pierwszy dzień wiosny wiąże się z kilkoma obrządkami, które powinno się traktować z przymrużeniem oka, ale bez wątpienia umilają ten dzień. Najbardziej znanym zwyczajem związanym z powitaniem wiosny jest topienie marzanny, drewnianej kukły. Zwyczaj ten odwołuje się to postaci słowiańskiej bogini, utożsamianej z zimą i śmiercią. Zatem spalenie lub utopienie ukazującej ją kukły ma symbolizować koniec zimy i początek wiosny. Innym, równie popularnym zwyczajem są wiosenne porządki. Gdy na zewnątrz zaczyna robić się cieplej i jaśniej, czujemy potrzebę, aby wprowadzić podobny nastrój także w naszych domach. Wiosenne porządku mają jednak jeszcze inną symbolikę. Walcząc z nieczystościami i niepotrzebnymi rzeczami, żegnamy się także ze złem i nieprzyjemnymi wspomnieniami.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny