Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Katyń" - film Andrzeja Wajdy (Wideo)

Redakcja
Zdjęcia rozpoczęły się 3 października 2006 roku na moście kolejowym w okolicach Warszawy. Kilkuset statystów brało wówczas udział w scenach exodusu polskiej ludności we wrześniu 1939 roku.
Zdjęcia rozpoczęły się 3 października 2006 roku na moście kolejowym w okolicach Warszawy. Kilkuset statystów brało wówczas udział w scenach exodusu polskiej ludności we wrześniu 1939 roku.
"Katyń" to nowy tytuł nadany filmowi przez Andrzeja Wajdę, dotychczas używano tytułu "Post Mortem. Opowieść katyńska". Scenariusz powstał na podstawie książki Andrzeja Mularczyka. Na wczorajszej środowej konferencji po raz pierwszy pokazano dziennikarzom fragmenty filmu. "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy to długo oczekiwane przedsięwzięcie i pierwsza w historii polskiej kinematografii fabularna produkcja opowiadająca o zbrodni katyńskiej. Film przedstawia losy kobiet - matek, żon, córek - polskich oficerów zamordowanych w przez NKWD w lasach katyńskich w 1940 r., na mocy decyzji władz ZSRR, z marca tego roku. Zamordowano wówczas 22 tysiące polskich oficerów i cywilów. Wśród nich 15 tysięcy stanowili więźniowie obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. NKWD rozstrzeliwało ich w Katyniu, Charkowie i Twerze. W 2000 roku otwarto trzy cmentarze wojskowe upamiętniające ofiary tej zbrodni - w Katyniu, Charkowie i Miednoje pod Twerem. Uroczysta premiera odbędzie się 17 września, w 68. rocznicę inwazji ZSRR na Polskę. Honorowy patronat nad filmem objął Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z Małżonką, Marią Kaczyńską. Film powstał przy znaczącym udziale Telewizji Polskiej S.A., która jest jego głównym koproducentem. Zdjęcia rozpoczęły się 3 października 2006 roku na moście kolejowym w okolicach Warszawy. Kilkuset statystów brało wówczas udział w scenach exodusu polskiej ludności we wrześniu 1939 roku. Prace nad obrazem trwały prawie 100 dni i zostały zakończone w styczniu br. Zdjęcia powstawały w 60 obiektach w różnych miejscach Polski - od Warszawy i Krakowa przez Wyszków, Poświętne, Jarosław aż po Stary Dzików. W rolach głównych zobaczymy doskonałych polskich aktorów m.in.: Andrzeja Chyrę, Magdalenę Cielecką, Artura Żmijewskiego, Danutę Stenkę, Maję Komorowską, Władysława Kowalskiego, Pawła Małaszyńskiego, Stanisławę Celińską, Marka Kondrata, Krzysztofa Kolbergera i Krzysztofa Globisza. Autorami scenariusza są Andrzej Mularczyk i Andrzej Wajda, zdjęć Paweł Edelman, scenografii Magdalena Dipont, kostiumów Magdalena Biedrzycka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny