Przypomnijmy, że karta EKUZ umożliwia nam – w przypadku nagłego zachorowania za granicą – leczenie na zasadach takich, jakim podlegają ubezpieczeni mieszkańcy kraju, w którym spędzamy wakacje.
Karta EKUZ uprawnia nas do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w nagłych przypadkach na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Karta jest bezpłatna; aby ją uzyskać, potrzebny jest dokument tożsamości.
Wniosek o EKUZ można złożyć osobiście w dowolnym oddziale wojewódzkim NFZ lub wysłać e-mailem, pocztą albo za pośrednictwem ePUAP.
- Warto pamiętać, by nie czekać do ostatniej chwili z wyrobieniem karty EKUZ i myśląc o wakacyjnej podróży za granicę przyjść do oddziału NFZ już teraz, kiedy kolejki nie są jeszcze zbyt długie - radzi Rafał Tomaszczuk z Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Gdzie złożyć wniosek o kartę EKUZ
Dodatkowo, tradycyjnie przed sezonem wakacyjnym, podlaski NFZ wydaje EKUZ także w mobilnych punktach (składamy tam także wniosek o kartę). Najbliższe dyżury są zaplanowane:
- 31.05 (piątek) w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, godz. 8.00-12.00
- 8.06 (sobota) w biurze paszportowym, Białystok, ul. Bema, godz. 7.15-15.15
- 14.06 (piątek) w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, godz. 8.00-12.00
- 16.06 (niedziela) na festynach parafialnych w parafia św. Kazimierza (os. Dziesięciny) oraz w parafii św. Maksymiliana (os. Jaroszówka), godz. 13.00-17.00
- 13.07 (sobota) w biurze paszportowym, Białystok, ul. Bema, godz. 7.15-15.15
Tu oglądasz: Lekarz z zagranicy: karta EKUZ daje niewiele
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?