Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karolina Cicha nagrała nowy album "Płyta tatarska" (wideo)

(adek) na podst. bialystok.pl
Wideo
od 16 lat
Pochodząca z Białegostoku Karolina Cicha – kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka – nagrała nowy album „Płyta tatarska”. Nawiązuje on do dziedzictwa muzycznego Tatarów polskich. Miasto Białystok sfinansowało produkcję teledysku do pochodzącego z tej płyty utworu „Kirfiklere” – będącego tradycyjną pieśnią Tatarów nadwołżańskich.

- Oryginalna muzyka Tatarów przybyłych na Podlasie w XV wieku nie zachowała się - mówi Kamila Busłowska z Departamentu Komunikacji Społecznej w białostockim magistracie. - I choć Tatarzy polscy przez wieki kultywowali swoją orientalną kuchnię, obyczaje i religijną odrębność, muzyka, z którą przyjechali, zamilkła wraz z ich językiem. Nikt dziś nie wie, co i jak grali, gdy przybyli do Polski. Muzycy – Karolina Cicha i Bart Pałyga – postanowili wskrzesić tę zapomnianą muzykę. Poszukiwania materiału na płytę trwały trzy lata. Artyści podążali śladami żywych do dziś tradycji tatarskich w Tatarstanie i na Krymie. Na ich płycie zabrzmiał kobyz, obciągnięty skórą kozła, orientalny saz czy dotar, na którym można grać podczas jazdy konnej. Nie zabrakło śpiewu gardłowego, dźwięku drumli czy rytmu końskich kopyt.

Karolina Cicha: Potrzebuję się trochę zaszyć (wideo)

Teledysk „Kirfiklere” jest pocztówką pokazującą wiele elementów polskiej kultury tatarskiej związanych z Podlasiem i Białymstokiem. Jednocześnie jest klipem promującym całą „Płytę Tatarską”.

– To niezwykle wartościowy projekt. Poprzez swoją płytę uznana już artystka Karolina Cicha przybliża temat obecności Tatarów na naszych ziemiach. A jednocześnie przyczynia się do promocji Białegostoku i regionu – mówi zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki.

Karolina Cicha śpiewa w dziewięciu językach

W teledysku, poza białostockimi Tatarami, wystąpił też Michał Sanczenko, łucznik z klubu łucznictwa konnego AMM Achery. W wideoklipie wykorzystano też motyw z okładki płyty Cichej i Pałygi przedstawiający muhir tatarski z XIX wieku, który został odnaleziony pół wieku temu w Bohonikach. Teraz znajduje się w bogatych zbiorach tatarianów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Do teledysku stworzono gipsową replikę tego muhiru. Wideoklip do „Płyty tatarskiej” to opowieść o przemijaniu i dorastaniu.

Droga twórcza Karoliny Cichej rozpoczęła się od koncertów solowych i teatru „Gardzienice”. W 2009 roku wokalistka zaczęła swą przygodę z muzyką rockową. Od tego debiutu, podążając coraz bardziej w kierunku muzyki tradycyjnej, wydała kilka płyt, m.in. „Wieloma językami” (2013) poświęconą językom mniejszości narodowych województwa podlaskiego, „Jidyszland” (2015) – twórczości poetów żydowskich tworzących w języku jidysz czy ostatnio „Poland-Pakistan” (2016) – fusion z pieśniarzem quawwali Shafqatem Ali Khanem. Laureatka wielu nagród ze swoją muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny