Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KAN wspiera klasę patronacką w białostockim ZSZ nr 2

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Projekt „Zespół Szkół Zawodowych nr 2 – Szkoła inteligentnych specjalizacji”, jest realizowany przez Miasto Białystok. Jego wartość przekracza 3 mln zł, w tym prawie 2,7 mln zł to dofinansowanie z UE. W ramach projektu, istniejący w szkole przy Świętojańskiej 1, budynek warsztatowy zostanie przebudowany i dostosowany do potrzeb dydaktycznych, a pracownie wyposażone w nowoczesny sprzęt, do produkcji elementów z tworzyw sztucznych. Zakończenie prac przewidziane jest na koniec grudnia.
Projekt „Zespół Szkół Zawodowych nr 2 – Szkoła inteligentnych specjalizacji”, jest realizowany przez Miasto Białystok. Jego wartość przekracza 3 mln zł, w tym prawie 2,7 mln zł to dofinansowanie z UE. W ramach projektu, istniejący w szkole przy Świętojańskiej 1, budynek warsztatowy zostanie przebudowany i dostosowany do potrzeb dydaktycznych, a pracownie wyposażone w nowoczesny sprzęt, do produkcji elementów z tworzyw sztucznych. Zakończenie prac przewidziane jest na koniec grudnia. KAN
Wysokie stypendia dla uczniów, pomoc przy wyposażeniu pracowni w odpowiedni sprzęt, wizyty i zajęcia praktyczne u pracodawcy. Tak firma KAN realizuje swoje zobowiązania wobec nowej klasy patronackiej, która powstała w ramach unijnego projektu „Szkoła inteligentnych specjalizacji” w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Białymstoku.

Nowy kierunek „Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych” powstał przy wsparciu Białegostoku. To odpowiedź na zapotrzebowanie pracodawców, którzy potrzebują fachowców w tym zawodzie. Patronat nad nowopowstałą klasą objęła spółka KAN - znany białostocki producent instalacji wodnych i grzewczych.

W listopadzie uczniowie klasy po raz pierwszy odwiedzili siedzibę przyszłego pracodawcy. Zwiedzili wydziały produkcyjne firmy, poznali park maszynowy i stanowiska objęte ich kierunkiem nauczania. To tu specjaliści-praktycy będą prowadzili zajęcia nauki zawodu.

Stypendia dla najlepszych
Oprócz zajęć uczniowie mogą też liczyć m.in. na atrakcyjny system stypendialny. Mówili o tym w szkole przedstawiciele dyrekcji firmy.
- Zaproponowaliśmy odpowiednio 2000, 1500 i 1000 zł w wymiarze semestralnym, dla osób, które uzyskają najlepsze wyniki z przedmiotów zawodowych. Przyznając stypendia będziemy też brali pod uwagę oceny z zachowania i frekwencję na zajęciach - zapowiedziała Iwona Chilimoniuk, dyrektor ds. personalnych KAN.

Dyrekcja szkoły nie kryła zadowolenia z tak atrakcyjnego wsparcia.
- I my, i oczywiście uczniowie, jesteśmy mile zaskoczeni wysokością tych stypendiów. To nie tylko wymierna pomoc dla uczniów, ale też mobilizacja do osiągania lepszych wyników w przedmiotach zawodowych. Również szkoła odniesie korzyści, bo atrakcyjne stypendia podniosą skuteczność edukacji i przyczynią się do popularyzacji tego zawodu - mówił Kazimierz Wróblewski, dyrektor ZSZ nr 2.

Zajęcia w KAN
Trwają intensywne przygotowania kadry, która poprowadzi zajęcia z klasą. Do współpracy ze szkołą KAN oddelegował dwóch pracowników, którzy w grudniu ukończą kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu. Także w ramach projektu, dwóch nauczycieli szkoły uczestniczy w zajęciach na Politechnice Warszawskiej, na kierunku tworzyw sztucznych, by przygotować się do prowadzenia zajęć w klasie patronackiej. A te ruszą w KAN już w lutym przyszłego roku.

- Przez 19 tygodni raz w tygodniu uczniowie klasy będą uczestniczyli w czterogodzinnych zajęciach praktycznych u pracodawcy – wyjaśnia Wiesław Kalinowski, kierownik kształcenia praktycznego w ZSZ nr 2 i dodaje: - Zajęcia praktyczne z jednostki modułowej „Wykonywanie części maszyn i urządzeń obróbką ręczną, mechaniczną, plastyczną oraz spajaniem” poprowadzą pracownicy KAN, przy wsparciu wyszkolonego nauczyciela.

Wsparcie przy wyposażeniu i gwarancja pracy
W ramach projektu uczniowie mają sfinansowany tzw. pakiet indywidualny, zawierający m.in. kompletne ubranie robocze i zestaw podstawowych narzędzi. Przez pierwszy rok uczniowie nowego kierunku będą zgłębiali w szkole zagadnienia merytoryczne. W drugiej klasie nauczanie będzie realizowane w zwiększonym wymiarze, już w firmie KAN. Jednostki modułowe, jakie będą realizowane w nowym kierunku to: stosowanie technologii mechanicznych, eksploatacja maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, wytwarzanie wyrobów z tworzyw sztucznych oraz przygotowanie do wejścia na rynek pracy.

Po trzyletniej nauce, KAN zatrudni wszystkich absolwentów klasy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny