MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kampus Uniwersytetu za 169 mln złotych

Marta Gawina
Budynek wydziału matematyki i informatyki zostanie wykonany w nowoczesnej technologii.
Budynek wydziału matematyki i informatyki zostanie wykonany w nowoczesnej technologii.
Kampus Uniwersytetu w Białymstoku ma powstać do 2013 roku i kosztować 169 mln złotych.

Firma Mostostal Warszawa miesiąc temu przejęła teren przy ul. Ciołkowskiego. To ona wygrała przetarg na budowę kampusu uniwersyteckiego w Białymstoku. Za swoją pracę otrzyma około 169 mln zł. - Na razie prace idą zgodnie z planem. Nie ma żadnych powodów do niepokoju - mówi Tomasz Zalewski, kanclerz Uniwersytetu w Białymstoku.

Przygotowania do inwestycji już się rozpoczęły. Trwa porządkowanie terenu, na którym wcześniej były ogródki działkowe. Pracownicy Mostostalu wycinają też drzewa i krzaki. Porządki mogą potrwać do końca marca. - Kolejny etap naszych prac to odwadnianie terenu. Poziom wód gruntowych zostanie obniżony w tych miejscach, w których będzie kolidował z fundamentami - mówi Kinga Romanowska, rzecznik Mostostalu Warszawa.

Potem rozpoczną się prace budowlane. Zgodnie z harmonogramem, do końca tego roku ma być widoczny stan surowy budynków. Inwestycja zakończy się do 31 maja 2013 roku. Tak przewiduje umowa między białostocką uczelnią a warszawską firmą.

Do kampusu przy ul. Ciołkowskiego przeniesie się instytut biologii, chemii, wydział fizyki, matematyki i informatyki oraz Uniwersyteckie Centrum Kultury. Projekt miasteczka akademickiego przygotował Marek Budzyński. Połowę terenu kampusu zajmą obszary zielone. W zieleń będą wkomponowane nowoczesne budynki.

Na przykład instytut biologii ma być energooszczędny i bez negatywnego wpływu na środowisko. Konstrukcja budynku ma chronić studentów przed hałasem. Główne wejście do instytutu będzie stanowił szklany portal z symbolicznym tekstem. Szklane akcenty pojawią się też w obiekcie, który zajmą studenci matematyki oraz informatyki. Szklane ściany będą m.in. w salach wykładowych.

Białostocka uczelnia na budowę kampusu zdobyła 222 mln zł unijnego dofinansowania. Pieniądze pochodzą z programu Rozwój Polski Wschodniej oraz Infrastruktura i Środowisko.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny