Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Joanna Olbryś z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej otrzymała nominację profesorską

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Dr hab. Joanna Olbryś zdobyła nominację profesorską. Prezydent Andrzej Duda przyznał jej tytuł profesora nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse.

Profesor Joanna Olbryś ukończyła z wyróżnieniem studia na kierunku matematyka na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku (obecnie UwB). Stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie automatyka i robotyka uzyskała w Instytucie Badań Systemowych PAN w Warszawie. Stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk ekonomicznych, w dyscyplinie finanse otrzymała na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od 2017 roku jest profesorem nadzwyczajnym Politechniki Białostockiej.

Jej dorobek naukowy stał się podstawą do wszczęcia i przeprowadzenia postępowania w sprawie nadania tytułu profesora.

– Zdobycie tytułu profesora stanowi uwieńczenie wieloletniej pracy naukowej oraz potwierdzenie słuszności wyboru interesującej oraz wciąż aktualnej tematyki badawczej – mówi prof. Olbryś. – Za najważniejsze osiągnięcie uważam zdobycie w drodze konkursów dwóch własnych projektów badawczych, finansowanych ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Nauki w Krakowie. Realizacja obu projektów zakończyła się sukcesem w postaci wartościowych publikacji naukowych.

Prof. Olbryś jest związana z Politechniką Białostocką od 2002 roku. W latach 2008-2012 piastowała stanowisko Prodziekana ds. Nauki na Wydziale Informatyki. Przez dwie kadencje była również Senatorem uczelni ( 2016-2020 oraz 2021-2024). Obecnie pracuje w Katedrze Informatyki Teoretycznej na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej, gdzie na kierunku informatyka i ekonometria prowadzi zajęcia ze studentami z takich przedmiotów jak:

  • teoria portfela inwestycyjnego
  • inżynieria finansowa
  • modelowanie procesów ekonomicznych

Jest również opiekunem interdyscyplinarnych prac inżynierskich i magisterskich dotyczących zastosowań informatyki w ekonomii i finansach.

Obszar zainteresowań naukowych prof. Olbryś obejmuje zagadnienia ekonometrii finansowej, finansów empirycznych, zarządzania ryzykiem, teorii portfela inwestycyjnego, zastosowania teorii informacji na rynku kapitałowym.

Była kierownikiem projektu badawczego, realizowanego w Politechnice Białostockiej pod nazwą "Badania komparatywne wspólności w płynności na rynkach giełdowych Europy Środkowo - Wschodniej". Uzyskał on dofinansowanie Narodowego Centrum Nauki. Ma na koncie również realizację projektu finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. „Modele market-timing wspomagające ocenę efektywności zarządzania portfelami polskich funduszy inwestycyjnych", którego była kierownikiem oraz jedynym wykonawcą w naszej uczelni.

Jest członkiem krajowych oraz zagranicznych organizacji naukowych Society for the Study of Emerging Markets (SSEM) oraz Polskiego Towarzystwa Matematycznego, a także redaktorem i recenzentem czasopism naukowych poświęconych dziedzinie finansów. W latach 2017-2020 pełniła funkcję redaktora naukowego wydawnictwa Politechniki Białostockiej.

Dorobek naukowy prof. Olbryś obejmuje ponad 120 publikacji, w tym monografię habilitacyjną, rozdziały w monografiach w j. polskim i angielskim oraz artykuły w zagranicznych czasopismach.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny