MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie są współczesne dziewczynki? Rodzice dostrzegają w nich głównie te dwie cechy. Tak możesz wspierać potencjał najmłodszych

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Rozwój dziewczynek warto wspierać przez zabawę.
Rozwój dziewczynek warto wspierać przez zabawę. freepik/ gpointstudio
Jak wychować dziewczynki, by były odważne i pewne siebie? Bardzo ważną rolę w tym wszystkim odgrywa edukacja przez zabawę. Z badań wynika, że współczesne dziewczynki są coraz bardziej przebojowe i świadome, co może mieć wpływ na ich wybór dalszej ścieżki życiowej. Jak wspierać je w rozwoju? Sprawdź.

Spis treści

Jakie są współczesne dziewczynki? Odważne i przebojowe

Z badań „Trudności współczesnych dziewczynek w okresie dorastania” przeprowadzonych przez SW Research z 2023 roku wynika, że młode przedstawicielki płci żeńskiej są coraz bardziej otwarte na świat i ludzi. Celem ankiety przeprowadzonej na próbie 1000 rodziców było wskazanie typowych cech, charakteryzujących najmłodszą generację Polek.

Dzisiejsze dziewczynki – jak wynika z badania – charakteryzują się przede wszystkim przebojowością i odwagą. Na cechy te wskazało u swoich córek 36 proc. ankietowanych polskich rodziców. Ponadto dziewczynki charakteryzują się:

  • samoświadomością i umiejętnością stawiania granic (ponad 26 proc. odpowiedzi);
  • wyjątkowa kreatywność (niemal 27 proc.);

Są też chętne do zabawy zarówno z innymi dziewczynkami, jak i chłopcami.

Jak wspierać dziewczynki w rozwoju?

Warto postawić sobie pytanie, jak wychowywać dziewczynki, by te pozytywne cechy w nich podtrzymywać. Bardzo ważną rolę w tym wszystkim odgrywa zabawa. To właśnie dzięki niej możemy zachęcić dziewczynki do wybierania swojej drogi niezależnie, czy jest to chęć bycia nauczycielką lub opiekunką czy programistą lub policjantką.

Aby współczesne dziewczynki mogły się w pełni rozwijać, realizować marzenia i śmiało wybierać ścieżki kariery, o jakich marzą, potrzebują jednak zrozumienia wśród dorosłych.
Jak wskazuje Justyna Rokicka, psycholożka dziecięca, umożliwienie nieskrępowanej zabawy i promowanie indywidualnych talentów dziecka, niezależnie od płci, przynosi wspaniałe efekty. Ekspertka zauważa też liczne pozytywne zmiany, jakie zachodzą w polskich domach:

– Zmienia się podejście rodziców, którzy stają się bardziej otwarci na wspieranie rozwoju córek, w zgodzie z ich prawdziwymi potrzebami i zainteresowaniami – mówi Justyna Rokicka. – Naszym zadaniem jako rodziców jest wspieranie twórczej swobody naszych dzieci. To właśnie wtedy, gdy dajemy im przestrzeń do wyrażania siebie i eksperymentowania, pomagamy im pokonywać wszelkie ograniczenia. Doskonałą okazją do tego jest zabawa.

Zrozumienie fundamentalnej roli zabawy u dziewczynek ma ogromne znaczenie dla ich późniejszego rozwoju, wyboru ścieżki kariery i pozycji w społeczeństwie.

Jakie zabawy dla dziewczynek? Postaw na różnorodność

Musimy pamiętać, by wspierać poczucie własnej wartości u dziewczynek i zwracać uwagę na ich aspiracje, niezależnie od czynników kulturowych. Ważnym sygnałem są dla nich postawy nauczycieli, rodziców, ale także osób dorosłych z najbliższego otoczenia. Jako dorośli powinniśmy dbać, by przełamywać bariery i zachęcać dziewczynki do odkrywania siebie poprzez zabawę.

Warto wiedzieć, że nie ma jednej, właściwej drogi: niezależnie, od tego, kim chcą zostać dziewczynki, dajmy im szansę, by mogły spełniać swoje marzenia.

– Swoboda w wyrażaniu siebie pozwala dzieciom eksperymentować, rozwijać swoje zainteresowania. To może prowadzić do odkrycia talentów i pasji, które staną się źródłem satysfakcji i spełnienia w życiu – podsumowuje ekspertka Justyna Rokicka.

Jakie zabawy i aktywności edukacyjne warto wdrażać w wychowywaniu dziewczynek?

  • czytanie im wartościowych książek z ważnym przekazem (np. „A ja nie chcę być księżniczką” Grzegorza Kasdepke, „Grzeczna” Gro Dahle, seria „Mali Wielcy”, która pokazuje sylwetki takich postaci jak m.in. Maria Skłodowska-Curie, Astrid Lindgren czy Matka Teresa);
  • budowanie z kloców – nie bez przyczyny są one jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie, można z nich zbudować wszystko. Klocki rozwijają kreatywność, pobudzają wyobraźnię i łączą pokolenia;
  • malowanie po numerach lub… bez nich – dobrym pomysłem jest danie dziewczynkom przestrzeni na rozwój artystyczny.

Warto, by podążać za zainteresowaniami dziecka. Inwestowanie w rozwój i edukację dziewcząt przynosi korzyści dla wszystkich. Gdy dziewczynki mają pełen dostęp do zabawy, rozwoju, edukacji i równych szans, całe społeczeństwo rośnie w siłę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny