Spis treści
- Mimo że nie żyją długo (przeciętnie od 2 do 4 tygodni), są odpowiedzialne za zapylanie największej liczby roślin na świecie tuż po pszczołach. Na całym świecie żyje ok. 150-170 tysięcy gatunków motyli dziennych i nocnych (ciem) i są one najliczniejszą grupą owadów zaraz po chrząszczach. Poczwarki motyli wyglądają zupełnie tak, jak liście, młode pąki albo odchody innych zwierząt. Ten kamuflaż chroni je w naturze przed drapieżnikami – wyjaśnia wrocławskie ZOO.
Dlaczego motyle są ważne?
To cenne zapylacze – motyle żywią się nektarem znajdującym się głęboko w kwiatach i ocierają się o pyłki, które zawierają materiał genetyczny. Przyczepia się on do motyla i jest przenoszony do innych kwiatów. A konkretnie do żeńskiej części innego kwiatu rośliny, umożliwiając w ten sposób rozmnażanie. To między innymi dzięki motylom mamy jedzenie, takie jak owoce i warzywa.
Motyle odpowiadają za jeden na trzy kęsy spożywanej przez nas żywności. Owady te są cennymi zapylaczami, ponieważ pokonują duże odległości. Pyłek przyczepiony do ich ciał i nóg rozprzestrzenia się dalej niż pyłek pszczoły miodnej, która trzyma się blisko ula. Jest to korzystne dla roślin i planety, ponieważ sprzyja zmienności genetycznej i odporności na choroby.
Pokazują stan ekosystemu – badania wielkości populacji motyli pokazują, czy ekosystem jest stabilny. Motyle na różnych etapach życia dostarczają pożywienia wielu zwierzętom, takim jak ptaki, małe ssaki i inne owady. Niektóre gatunki motyli żywią się mszycami, co oznacza, że pomagają zwalczać te szkodniki. Pełnią ważne „usługi”, kontrolując populacje innych zwierząt i owadów.
Ogród, który przyciąga motyle, przyciągnie również rodzime pszczoły i ptaki. Na nieszczęście dla motyli są one również ważnym – choć niskopoziomowym – członkiem łańcucha pokarmowego. Są źródłem pożywienia dla ptaków, pająków, jaszczurek, myszy i innych zwierząt. Gąsienice są również zjadane przez nietoperze, ptaki i inne zwierzęta. Brak motyli może mieć poważny (i negatywny) wpływ na ekosystem.
Są przedmiotem edukacji – metamorfoza z larwy w motyla to świetny sposób na dzielenie się tym jaka magia zachodzi w naturze. Pomaga to zaangażować dzieci w naukę i biologię i może prowadzić do wybrania przez nie w przyszłości kariery w tych dziedzinach. Poza tym motyle sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi. Słynny przyrodnik, sir David Attenborough, mówi, że spędzanie czasu na łonie natury – nawet oglądanie motyli w przydomowym ogrodzie – jest dobre dla naszego zdrowia psychicznego.
Wskazują skutki zmian klimatu – są to owady wrażliwe na zmiany w środowisku. Motyle są doskonałym obiektem badań, jeśli chodzi o wpływ zmian klimatycznych na wiele ekosystemów. Często mogą być pierwszym wskaźnikiem problemów ekosystemów. Naukowcy badają też gatunki motyli, które potrafiły przystosować się do zmian klimatu, co daje nadzieję na przyszłość.
Motylom nie jest lekko – jakie wyzwania przed nimi stoją?
Populacja motyli spada już od ponad 50 lat. Na całym świecie jest ich mniej o 2 proc., ale w samej Europie aż o 30 proc. Wkrótce aż 10 proc. gatunków motyli po prostu przestanie istnieć.
Zmiana klimatu doprowadziła do zmian temperatur w nieprzewidywalny sposób. Motyle polegają na bodźcach środowiskowych, aby wiedzieć, kiedy wydostać się z jaja. Jeśli nastąpi to wcześniej niż zwykle, źródła pożywienia mogą być niedostępne lub może być za zimno, aby w ogóle mogły przetrwać. Zła pogoda może zaszkodzić motylom, ponieważ zmiany temperatury, wiatr i opady deszczu mogą zniszczyć ich jaja i siedliska.
Utrata siedlisk i wylesianie mają również wpływ na motyle. Wiele gatunków motyli przystosowało się do swojego środowiska, co oznacza, że polegają na pewnych roślinach jako pokarmie lub przy składaniu jaj. Jeśli to siedlisko zostanie zniszczone, populacja może szybko spaść.
Na motyle duży wpływ ma też urbanizacja. Istnieje wiele gatunków motyli, które migrują na duże odległości, ale nie mogą ukończyć podróży z powodu budowania nowych budynków i murów. Wiele gatunków motyli może wyginąć w ciągu najbliższych kilku lat z powodu tych fizycznych barier.
Co możesz zrobić, aby pomóc motylom?
Są rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc tym ważnym owadom. Kluczowe znaczenie ma stabilizacja populacji motyli poprzez ochronę istniejących siedlisk i zwiększenie dostępu do nowych obszarów.
Stwórz miejsce przyjazne motylom, sadź rośliny, które są przez motyle uwielbiane. Bez, kapusta, szałwia biała, to tylko niektóre z nich. Warto też pomyśleć nad miejscem zacienionym, z wodą, gdzie owady mogą odpocząć. Motyle mogą również żerować na opadłych owocach, dlatego ważne jest, aby zostawić je na ziemi.
Zmniejszenie naszego osobistego wpływu na środowisko pomoże również motylom. Są wrażliwe na zmiany klimatu, dlatego możesz pomóc, dostosowując swój styl życia, aby w ten sposób ograniczyć skutki globalnego ocieplenia.
Rośliny, które przyciągają motyle — i ogólnie rośliny, które zachęcają owady zapylające — odgrywają kluczową rolę w ekosystemie. Spośród roślin uprawianych na całym świecie (w tym cała nasza żywność i produkty przemysłowe pochodzenia roślinnego) prawie 80 proc. wymaga zapylania
Postaw motylom domek
Rośnie popularność hoteli dla owadów, coraz częściej stają się one elementem naszego krajobrazu. A co z domkiem dla motyli? Po co w ogóle to robić?
Przede wszystkim po to, aby miały gdzie się rozwijać. W takim domku nie zamieszkają dorosłe osobniki, a gąsienice, które będą mogły bezpiecznie rosnąć i przekształcić się w kokon. Taki domek to również schronienie na czas zimowej hibernacji, czy na składanie jaj przez samice.
Taki domek najlepiej jest postawić w pobliżu lubianych przez motyle roślin. Jeśli mamy zdolności manualne, taki domek możemy zrobić samodzielnie, lub kupić w internecie. Ceny takiego domku zaczynają się średnio od 60 zł. To, co dla nich charakterystyczne, to wąskie, podłużne otwory, przez które motyle mogą dostać się do środka.
Źródło: Eco Redux, Treehugger, ZOO Wrocław, Wikipedia
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?