Od 2014 nowe regulacje
Nowe zasady mocno ograniczyły zwrot, który obowiązywał do 2014 roku. W dużej mierze przyczyniło się do tego wprowadzenie Programu Mieszkanie dla Młodych, oferującego pomoc przy zakupie pierwszego własnego lokum przez młodych ludzi. Zmiany dotyczą między innymi wieku osoby fizycznej czy metrażu budowlanego domu. Jakie jeszcze regulacje wprowadzone zostały w związku z modernizacją ustawy?
Obowiązkowo mniej niż 36 lat
Po pierwsze – wydatki muszą dotyczyć budownictwa mieszkalnego – zalicza się tu nadbudowę lub rozbudowę domu jednorodzinnego czy innego budynku mieszkalnego. Po drugie, osoba fizyczna, której wydano pozwolenie, nie mogła do końca obowiązującego roku ukończyć więcej niż 36 lat. Jeżeli natomiast o zwrot podatku VAT ubiega się małżeństwo, wtedy pod uwagę brany jest wiek młodszego z małżonków.
Brak możliwości posiadania własności
Co równie istotne, do dnia złożenia wniosku, osoba, która ubiega się o zwrot, nie mogła być także właścicielem lub współwłaścicielem innej nieruchomości. Nowa zmiana dotyczy także samej powierzchni nieruchomości – od teraz zwrot możliwy jest tylko w przypadku, gdy nie przekracza ona 75m2 (mieszkania) lub 100m2 (domy jednorodzinne). Może ona jednak osiągać odpowiednio 85m2 oraz 110m2, jeżeli wnioskodawca ma minimum troje nieletnich dzieci.
Brak ulgi na remont
Bardzo istotną zmianą jest fakt, iż podatku VAT nie mogą odliczać osoby, które dokonały zakupu materiałów celem remontu mieszkania (od dewelopera bądź z rynku wtórnego) lub wybudowanego już domu. Wcześniej było to możliwe. Nowe regulacje wprowadzają znaczące ograniczenia - niektórzy twierdzą nawet, że zmiany te dążą do całkowitego zlikwidowania ulgi budowlanej.
Zwrot na starych zasadach
Kto może natomiast ubiegać się o zwrot na starych zasadach? Oczywiście są to wszystkie osoby, które nabyły prawo do odliczenia podatku przed końcem 2014 roku. Podstawą do uzyskania zwrotu VAT za zakup materiałów budowlanych będzie u nich faktura imienna, wygenerowana między 1 maja 2004r. a 31 grudnia 2013r. Będzie ona warunkiem niezbędnym do złożenia wniosku VZM-1. Swoją ważność straci dopiero z końcem 2018 roku. Stare zasady, w przeciwieństwie do nowo obowiązujących, umożliwią także uzyskanie zwrotu podatku VAT za materiały potrzebne do remontu, modernizacji czy przebudowy. Zwrotowi będą podlegać także materiały użyte do budowy obiektów powstających w oparciu o zezwolenie na budowę.
Jaki termin zwrotu?
Czas oczekiwania na zwrot jest taki sam, zarówno dla osób rozliczających się według starych, jak i nowych zasad. Jeśli poprawnie wypełnimy wniosek - Urząd Skarbowy będzie miał cztery miesiące na zwrot pieniędzy. Jeżeli natomiast wyliczona przez niego kwota zwrotu będzie inna niż ta, wskazana przez nas – na decyzję będziemy musieli poczekać nieco dłużej. Po jej wydaniu Urząd będzie miał dodatkowe 25 dni roboczych, by przekazać zwrot części podatku VAT.
Tekst powstał przy współpracy z http://www.elgrom.pl/
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?