Jak uzyskać zwrot VAT za materiały budowlane w 2016 r.?

materiał partnera
2014r. był rokiem przełomowym, jak chodzi o prawo budowlane oraz zwrot VAT za zakupione materiały. W wyniku zmian, jakie zaszły w zakresie ulg podatkowych, spora część osób będzie otrzymywać teraz mniejszą kwotę zwrotu niż dotychczas.

Od 2014 nowe regulacje

Nowe zasady mocno ograniczyły zwrot, który obowiązywał do 2014 roku. W dużej mierze przyczyniło się do tego wprowadzenie Programu Mieszkanie dla Młodych, oferującego pomoc przy zakupie pierwszego własnego lokum przez młodych ludzi. Zmiany dotyczą między innymi wieku osoby fizycznej czy metrażu budowlanego domu. Jakie jeszcze regulacje wprowadzone zostały w związku z modernizacją ustawy?

Obowiązkowo mniej niż 36 lat

Po pierwsze – wydatki muszą dotyczyć budownictwa mieszkalnego – zalicza się tu nadbudowę lub rozbudowę domu jednorodzinnego czy innego budynku mieszkalnego. Po drugie, osoba fizyczna, której wydano pozwolenie, nie mogła do końca obowiązującego roku ukończyć więcej niż 36 lat. Jeżeli natomiast o zwrot podatku VAT ubiega się małżeństwo, wtedy pod uwagę brany jest wiek młodszego z małżonków.

Brak możliwości posiadania własności

Co równie istotne, do dnia złożenia wniosku, osoba, która ubiega się o zwrot, nie mogła być także właścicielem lub współwłaścicielem innej nieruchomości. Nowa zmiana dotyczy także samej powierzchni nieruchomości – od teraz zwrot możliwy jest tylko w przypadku, gdy nie przekracza ona 75m2 (mieszkania) lub 100m2 (domy jednorodzinne). Może ona jednak osiągać odpowiednio 85m2 oraz 110m2, jeżeli wnioskodawca ma minimum troje nieletnich dzieci.

Brak ulgi na remont

Bardzo istotną zmianą jest fakt, iż podatku VAT nie mogą odliczać osoby, które dokonały zakupu materiałów celem remontu mieszkania (od dewelopera bądź z rynku wtórnego) lub wybudowanego już domu. Wcześniej było to możliwe. Nowe regulacje wprowadzają znaczące ograniczenia - niektórzy twierdzą nawet, że zmiany te dążą do całkowitego zlikwidowania ulgi budowlanej.

Zwrot na starych zasadach

Kto może natomiast ubiegać się o zwrot na starych zasadach? Oczywiście są to wszystkie osoby, które nabyły prawo do odliczenia podatku przed końcem 2014 roku. Podstawą do uzyskania zwrotu VAT za zakup materiałów budowlanych będzie u nich faktura imienna, wygenerowana między 1 maja 2004r. a 31 grudnia 2013r. Będzie ona warunkiem niezbędnym do złożenia wniosku VZM-1. Swoją ważność straci dopiero z końcem 2018 roku. Stare zasady, w przeciwieństwie do nowo obowiązujących, umożliwią także uzyskanie zwrotu podatku VAT za materiały potrzebne do remontu, modernizacji czy przebudowy. Zwrotowi będą podlegać także materiały użyte do budowy obiektów powstających w oparciu o zezwolenie na budowę.

Jaki termin zwrotu?

Czas oczekiwania na zwrot jest taki sam, zarówno dla osób rozliczających się według starych, jak i nowych zasad. Jeśli poprawnie wypełnimy wniosek - Urząd Skarbowy będzie miał cztery miesiące na zwrot pieniędzy. Jeżeli natomiast wyliczona przez niego kwota zwrotu będzie inna niż ta, wskazana przez nas – na decyzję będziemy musieli poczekać nieco dłużej. Po jej wydaniu Urząd będzie miał dodatkowe 25 dni roboczych, by przekazać zwrot części podatku VAT.

Tekst powstał przy współpracy z http://www.elgrom.pl/

FORUM LOKALNEGO BIZNESU - Mirela Paterok

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny