Spis treści
Jak wyglądają fuksje i kiedy kwitną?
Fuksje, nazywane też ułankami, to wyjątkowo atrakcyjne rośliny. W naturze przybierają formę krzewu lub małego drzewa (choć zdarzają się też gatunki płożące, a nawet pnące) i mogą dorastać do kilku lub kilkunastu metrów wysokości. W uprawie spotyka się głównie ich mieszańce, nazywane fuksjami ogrodowymi, które są znacznie niższe i mają bardziej kompaktowy pokrój. Odmiany przeznaczone do uprawy w pojemnikach mogą osiągać kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów wysokości i mieć wzniesiony lub zwisający pokrój.
Niezwykłe są kwiaty fuksji, które pojawiają się przez całe lato (od lipca do września). Mogą być małe lub duże, pojedyncze lub pełne i często są dwubarwne, a paleta ich kolorów obejmuje biały, czerwony, różowy, fioletowy.
Uprawa fuksji. O co zadbać, żeby kwitła?
Aby jednak rośliny niezawodnie kwitły i zdobiły nasze balkony oraz tarasy przez całe lato, należy o nie odpowiednio zadbać i zapewnić im jak najlepsze warunki do rozwoju. W naturze większość fuksji zasiedla tropikalne lasy, dlatego w uprawie będą oczekiwały zacisznego, osłoniętego od wiatru, cienistego lub półcienistego stanowiska i żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej ziemi, najlepiej o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Fuksje nie tolerują pełnego słońca, które powoduje u nich poparzenia liści i zasychanie pąków kwiatowych oraz przegrzanie systemu korzeniowego.
Uwaga na podlewanie fuksji
Fuksje są też bardzo wrażliwe zarówno na suszę, jak i zalanie. W suchym podłożu szybko zaczynają tracić urodę, a także zrzucać liście oraz pąki kwiatowe, natomiast w mokrej ziemi łatwo zapadają na choroby grzybowe (np. mączniaka prawdziwego) i gniją.
Utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża, które powinno być jednocześnie lekkie i przepuszczalne jak i stale lekko wilgotne, może być dość trudne, dlatego przed posadzeniem funkcji do doniczki poleca się dodanie do ziemi hydrożelu, który wchłonie nadmiar wody z podlewania i odda ją z powrotem do podłoża, kiedy zacznie ono przesychać. Pomoże też wyściółkowanie podłoża, np. warstwą kory, która zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody. Rośliny warto też od czasu do czasu zraszać mgiełką wodną (zbyt grube krople będą pozostawiać na liściach brzydkie plamy), gdyż służy im wilgotne powietrze.
Sprawdź: Co robić, żeby dalie pięknie kwitły? Zobacz, co jest najważniejsze w ich uprawie
Chcesz, by fuksja miała dużo kwiatów? Zwróć uwagę na doniczkę!
Sadząc fuksje, warto też zwrócić uwagę na doniczkę, która nie powinna być zbyt duża. Choć w większych pojemnikach rośliny z pewnością rosną lepiej, tworzą jednak więcej pędów i liści, a mniej kwiatów, co nie jest pożądane.
Nawożenie fuksji
Ważną sprawą w uprawie fuksji jest też ich dokarmianie. Rośliny kwitną długo i obficie, dlatego zużywają sporo składników odżywczych, których w niewielkich doniczkach szybko zaczyna brakować. Dlatego przez całe lato fuksje należy systematycznie zasilać nawozami wieloskładnikowymi, najlepiej przeznaczonymi dla roślin kwitnących lub kwiatów balkonowych.
Szkodniki fuksji. Uwaga na mszyce i przędziorki
Podczas uprawy trzeba też co jakiś czas przyjrzeć się roślinom z bliska, gdyż łatwo padają ofiarą mszyc. Kiedy zauważymy pierwsze szkodniki, powinniśmy jak najszybciej zastosować odpowiedni preparat ochronny, inaczej owady szybko się rozprzestrzenią i zniszczą młode pędy, liście, pąki i kwiaty.
Równie często fuksjom zagrażają przędziorki, które jednak trudno jest dostrzec gołym okiem, gdyż są znacznie mniejsze od mszyc (zdradza je jedynie obecność gęstej pajęczyny w kątach liści). Z tego względu podczas kontroli rośliny warto użyć szkła powiększającego.
Czy fuksja jest wieloletnia? Jak ją prezimować?
Fuksje to z natury rośliny wieloletnie, jednak ze względu na brak mrozoodporności, w naszym klimacie nie są w stanie przetrwać zimy na zewnątrz. Dlatego, jeśli chcemy cieszyć się ich urodą przez kolejne lata, późną jesienią musimy przenieść je do chłodnego (ok. 6-8°C), jasnego pomieszczenia, gdzie bezpiecznie spędzą zimę. W tym czasie należy zaprzestać ich nawożenia, a podlewanie ograniczyć do niezbędnego minimum, inaczej rośliny mogą łatwo paść ofiarą chorób grzybowych.
Wczesną wiosną (luty-marzec) rośliny krótko się przycina, pozostawiając na pędzie 3-4 oczka (niektóre źródła polecają przycinanie pędów jesienią, przed zimowaniem), przesadza do świeżego, żyznego podłoża i przenosi w cieplejsze, widne miejsce (14-16°C). Gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków, fuksje można wystawić na balkon lub taras.
Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?