MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak napisać życiorys

Sylwester SACHARCZUK
CV, czyli Curriculum Vitae, jest pierwszą opisową wizytówką kandydata do pracy. Musisz napisać go tak, żeby pracodawca od razu nastawił się do Ciebie pozytywnie. Pamiętaj, ze dobrze napisane CV to połowa sukcesu. To, w jaki sposób napiszesz życiorys, w dużym stopniu decyduje o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną. Dlatego przedstawiaj konkretne fakty w zwięzły sposób. Pisz językiem pozbawionym gwary i zwrotów emocjonalnych. CV ma być proste i przejrzyste, ponieważ pracodawca zwykle przegląda je przez około 30 sekund i po tym czasie podejmuje decyzję, czy kandydat ma jakiekolwiek szanse na pracę. Zwraca uwagę na czytelność oraz błędy ortograficzne, gramatyczne i stylistyczne. Jeśli kandydat dopuszcza się błędów we własnym CV, to nasuwa się przypuszczenie, że błędy będą miały miejsce również w pracy.

Wygląd i układ treści

Podstawa życiorysu to estetyczny wygląd oraz właściwy układ treści, stylu i pisowni. Jeśli nie ma on logicznego układu, jest nieestetyczny i trudny do przeczytania - często od razu trafia do kosza, nawet bez uprzedniego przeczytania.
Informacje zawarte w życiorysie muszą udowadniać, jakie posiadasz umiejętności i predyspozycje zawodowe. Ma to być jednak przekazane w sposób przekonujący i wystarczający dla potencjalnego pracodawcy, bez rozwlekania się i niepotrzebnych szczegółów.
Dobrze napisane cv składa się z kilku podstawowych części:
l Dane osobowe ( imię i nazwisko, adres, telefon kontaktowy, data urodzenia i stan cywilny)
l Wykształcenie
l Doświadczenie zawodowe ( w tym - osiągnięcia)
l Zainteresowania
l Kwalifikacje i umiejętności.

Krok po kroku

Sporządzając życiorys, musimy zebrać dwa rodzaje informacji . Na początek te o sobie:
l Umiejętności i uzdolnienia. Nabywamy je podczas wykonywania każdego zajęcia. Łączą się także z naszymi obowiązkami, nie powinno więc być kłopotów z przypomnieniem ich sobie i wypisaniem (np. kursy, znajomość języków obcych, obsługa komputera, faxu, maszynopisanie, prawo jazdy). Na kartce zapisz wszystkie ważniejsze wydarzenia i osiągnięcia w twoim życiu - nie ograniczaj się i wypisuj wszystko to, co wydaje Ci się istotne. Z tych informacji wybierasz to, co pasuje do konkretnej oferty pracy.
l Zainteresowania - tylko te, które mogą być istotne z punktu widzenia przyszłej pracy
l Wykształcenie. Spisz wszystkie szkoły, w których się uczyłeś (koniecznie zamieść ich pełne nazwy), odnotuj daty rozpoczęcia i zakończenia nauki, profil i kierunek, w którym się kształciłeś. W życiorysie nie podaje się szkoły zawodowej, ponieważ ukończenie jej jest w naszym kraju obowiązkowe. Dopuszcza się wpisanie tej szkoły w przypadku osób, które mają wykształcenie podstawowe.
Wszystkie daty zamieść w porządku odwrotnie chronologicznym, ponieważ pracodawcę najbardziej interesuje nasze ostatnie miejsce pracy i ostatnio ukończona szkoła.
l Przebieg kariery zawodowej. Wszelkie prace i staże trzeba wypisać w odwrotnym porządku chronologicznym (od ostatniej do pierwszej) - nazwy firm, okresy zatrudnienia, zajmowane stanowiska, zakres najważniejszych obowiązków oraz osiągnięcia.
l Referencje - najczęściej chodzi o nazwiska dwóch osób, które mogą potwierdzić twoje umiejętności
l Cele stawiane sobie pod względem kariery zawodowej
Warto podać także informacje dotyczące pracy, o którą się starasz:
l Zakres obowiązków - aby dopasować swoje umiejętności do wymaganych przez pracodawcę. Jeżeli w ogłoszeni o pracę nie są one jasno określone, nie zaszkodzi zadzwonić do pracodawcy i zapytać o konkrety
l Oczekiwane przez pracodawcę wykształcenie i doświadczenie zawodowe
l Informacje o możliwym wynagrodzeniu (określ sumę, którą uważasz za najniższą możliwą do zaakceptowania).
Z przeprowadzonych notatek zrób szkic życiorysu, w którym zaprezentujesz siebie oraz to, co możesz zaoferować pracodawcy. Dobrze jest zrobić nawet 3-4 szkice.

Przydatne rady

Twój życiorys będzie dobrze przygotowany, jeżeli zastosujesz się do poniższych wskazówek:
l Życiorys powinien by czytelny i schludny. Odzwierciedla ogólny wizerunek kandydata do pracy
l Powinien to być wydruk komputerowy na białym papierze o formacie A4. Niektórzy pracodawcy przyjmują także maszynopisy. Odręczne pisanie życiorysu może świadczyć o braku umiejętności posługiwania się komputerem
l Imię i nazwisko oraz preferowany kontakt warto napisać zwiększoną i pogrubioną czcionką
l Nie ma sensu podawanie nieistotnych informacji osobistych, takich jak waga, wzrost, liczba i wiek dzieci - chyba że ma to znaczenie na stanowisku, o które się ubiegasz
l Nie należy używać skrótów. Rozwijaj wszystkie nazwy, przede wszystkim instytucji, zakładów pracy i szkół
l Objętość życiorysu nie może przekraczać jednej lub dwóch stron. Zdania powinny być zwięzłe i konkretne. Nie wolno zanudzać przyszłego pracodawcy.
l Nie jest wskazane podawanie wysokości poprzednich zarobków.
l Trzeba uwydatnić swoje mocne strony, tak, aby wywarły wrażenie na pracodawcy. Skupiaj więc uwagę na zaletach, ale pisz wyłącznie prawdę. Swoje słabe strony pomijaj.
l Podkreślaj te informacje o sobie, których oczekuje pracodawca w związku z wolnym stanowiskiem
l Nie ma sensu akcentować przerw w zatrudnieniu.
l Nie opisuj problemów rodzinnych i osobistych.
l Jeśli nie masz odpowiedniego wykształcenia lub doświadczenia zawodowego (np. twój doświadczenie kończy się na studiach), skieruj uwagę na swoje zdolności i umiejętności, które mogą to zrekompensować.
l Jeżeli chodzi o poziom znajomości języków obcych, obiektywnie oceń swoje zdolności, gdyż może się zdarzyć, że część rozmowy kwalifikacyjnej może być przeprowadzona w innym języku.
l Nie wolno zapomnieć o dopisaniu zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dla potrzeb rekrutacji. W przeciwnym wypadku podanie nie będzie nawet rozpatrywane.
l Całość należy umieścić w foliowej, przezroczystej koszulce, która chroni CV przed ewentualnym zabrudzeniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny