MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak ćwierć wieku temu: tylko 6,6-procentowe bezrobocie w październiku

Zbigniew Biskupski AIP
Piotr Hukało/Polska Press
Bezrobocie, choć realtywnie niskie, w dalszym ciagu spada. W październiku było niższe o kolejne 0,2 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Tak niskie było jeszcze na poczatku polskiej transformacji - w styczniu 19991 roku.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w październiku 6,6 proc., poinformowało w środę 8 litopada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społęcznej (MRPiPS). W stosunku do ubiegłego miesiąca oznacza to spadek o 0,2 pkt. proc. W analogicznym okresie ubiegłego roku (wrzesień 2016 – październik 2016) miał miejsce spadek natężenia bezrobocia o 0,1 pkt. proc., z poziomu 8,3 proc. do poziomu 8,2 proc.  Zatem stopa bezrobocia w październiku br. była o  1,6 punktu procentowego niższa niż rok temu, zakomunikowało MRPiPS.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w październiku 2017 roku (na podstawie meldunków wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła 151,2  tys. Liczba ofert zgłoszonych w październiku br. była o 34,2 tys., czyli o 29,3 proc. wyższa niż w październiku 2016 r. 

W październiku br. spadek stopy bezrobocia (w granicach od 0,1 do 0,4 punktu procentowego), odnotowano we wszystkich województwach.

Najsilniej (o 0,4 punktu procentowego) wskaźnik bezrobocia spadł w województwie opolskim i podlaskim. Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 3,8 proc.) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (11,6 proc.).

     
 
Liczba bezrobotnych w końcu października 2017 roku wyniosła 1 071,1 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do końca września 2017 roku  spadła o 46,0 tys. osób (o 4,1 proc.).      

To warto wiedzieć. Po prostu - kliknij!

Nareszcie jest sposób, by klienci biur podróży nie cierpieli z powodu ich bankructwa!

Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku (wrzesień 2016 – październik 2016) odnotowano spadek liczby bezrobotnych o 16,1 tys. osób (o 1,2 proc.). Zatem spadek liczby bezrobotnych odnotowany w bieżącym roku był prawie 3-krotnie silniejszy.
Spadek liczby bezrobotnych w październiku 2017 roku miał miejsce we wszystkich województwach. 
 
Liczba bezrobotnych w końcu października br. była o 236,9 tys. osób niższa niż przed rokiem (spadek o 18,1 proc.).   

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak ćwierć wieku temu: tylko 6,6-procentowe bezrobocie w październiku - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny