MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Im się udało. Kamieniarstwo: biznes na całe życie

Agata Sawczenko [email protected] tel. 85 748 96 59 Fot. Wojciech Oksztol
Wiesława Niemyńska jest jedną z nielicznych kobiet, które zajmują sie kamieniarstwem. Pasją zaraziła synów, którzy pomagają jej prowadzić firmę.
Wiesława Niemyńska jest jedną z nielicznych kobiet, które zajmują sie kamieniarstwem. Pasją zaraziła synów, którzy pomagają jej prowadzić firmę.
Czy kobieta może być kamieniarzem? Jak najbardziej – udowodniła Wiesława Niemyńska. Jest mistrzem kamieniarstwa, firmę prowadzi już niemal 20 lat. Pasją zaraziła synów. Dwóch pomaga jej w firmie, trzeci prowadzi podobny zakład w Londynie.

Swoją pierwszą firmę Wiesława Niemyńska otworzyła w 1981 roku – wspólnie z mężem. Zaczęli działać w branży betoniarskiej.

– Wtedy początki były o wiele trudniejsze niż dziś – wspomina pani Wiesława. – Przede wszystkim trzeba było mieć co najmniej wykształcenie czeladnicze w danej branży. Były też wielkie problemy z materiałami.

Ale udało im się. Firma Niemyńskich utrzymała się na rynku. Nawet więcej – izba rzemieślnicza zaproponowała pani Wiesławie, żeby zdobyła uprawnienia kamieniarza. Przydały jej się one po śmierci męża.

– Wtedy otworzyłam już sama drugą firmę, kamieniarską – mówi.

Przyznaje, że bardzo się bała. Bo wiadomo – kamieniarz to zawód kojarzony z mężczyznami.

– Nie wiedziałam, czy ludzie mi, kobiecie zaufają – mówi.

Okazało się, że nie ma z tym problemu. Tym bardziej, że zakład kamieniarski Wiesławy Niemyńskiej szybko zdobył sobie renomę: dobrą jakością obsługi i świetnym wykonawstwem. Dzięki temu pani Wiesława nie musi się reklamować. Klientów ma przede wszystkim dzięki poczcie pantoflowej.

Gdzie tkwi tajemnica jej sukcesu?

– Stawiamy na jakość. Pracujemy tylko na najlepszych materiałach. Nie ma sensu brać granitu gorszego gatunku, bo problemy będziemy mieli najpierw my, a potem klienci. To niepotrzebne – przekonuje. 

Od początku – mimo że zatrudniała ludzi, sama ciężko pracowała: przy montażu nagrobków, przy liternictwie, przy złotnictwie. Do tej pory sama zajmuje się złoceniem.

Robi nie tylko nagrobki, ale też posadzki, kominki, blaty kuchenne, parapety, schody, kamienne elementy w kościołach i cerkwiach.

Kilka lat temu podjęła decyzję o kupnie nowoczesnych maszyn.

– Ale powiedziałam synom: będziemy się rozwijać, ale tylko wtedy, gdy mi pomożecie – uśmiecha się. Wszyscy trzej podjęli wyzwanie. Teraz dwaj pracują razem z matką, trzeci – otworzył podobną firmę w Londynie.

– Wiedzą, że kamieniarstwo to ciężka praca. Ale praca na całe życie. I to zaakceptowali – uśmiecha się pani Wiesława.

Rady dla początkujących Pamiętaj: firmę opieraj przede wszystkim na dobrej jakości i uczciwości. Bądź odpowiedzialny i nie bój się ciężkiej pracy.

  • Nie warto realizować scenariusza: dostać dotację, otworzyć firmę, po czym szybko ją zamknąć. Lepiej wszystko kilka razy dokładnie przemyśleć.
  • Musisz mieć praktykę w branży, w której chcesz otworzyć firmę. Poczytanie o tym, co chcesz robić, w prasie nie wystarczy.
  • Musisz lubić to, co robisz.

Komu się udało
„Im się udało” to cykl, w którym prezentujemy ciekawych ludzi i ich sposób na życie. Jeżeli prowadzisz firmę, stworzyłeś „coś z niczego”, odniosłeś sukces zawodowy – podziel się z nami i Czytelnikami swoją receptą na powodzenie i satysfakcję w interesach.
Kontakt: tel. 085 748 96 59, [email protected]

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny