III Kongres Liderów Zmian – to był czas dyskusji o gospodarce przyszłości (ZDJĘCIA)

Ewa Wyrwas
Założenia Gospodarki 4.0 podczas III Kongresu Liderów Zmian przybliżył Andrzej Soldaty – promotor trendu i animator aktywności projektującej zmiany.
Założenia Gospodarki 4.0 podczas III Kongresu Liderów Zmian przybliżył Andrzej Soldaty – promotor trendu i animator aktywności projektującej zmiany. EW
- Nasza współczesność nie jest czasem solistów, dzisiaj liczy się współpraca – powiedział Anatoliusz Kopczuk, prorektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku, podczas inauguracji III Kongresu Liderów Zmian. Anatoliusz Kopczuk to również przewodniczący rady programowej tegorocznego kongresu, którego hasło przewodnie brzmiało: „Przewaga dzięki współpracy – wyzwania Gospodarki 4.0”.

KLZ miał miejsce 20 i 21 kwietnia na WSFiZ. Tegoroczna edycja skupiona była na wyzwaniach związanych z tzw. czwartą rewolucją przemysłową, opartą na coraz bardziej intensywnej cyfryzacji, automatyzacji i wykorzystaniu innowacji organizacyjnych oraz procesowych w przemyśle. Przez dwa dni przedsiębiorcy, naukowcy i przedstawiciele władz spotykali się, dyskutowali i inspirowali. Pierwszy dzień był czasem wykładów i prezentacji, a drugi – czasem praktycznych warsztatów.

Przetrwa nie najsilniejszy, a najzwinniejszy
- Przemysł 4.0 to ważny temat dla podlaskiej gospodarki, bo to duże wyzwanie – pokreślił pierwszego dnia Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego. – Nowe technologie wchodzą coraz mocniej w naszej życie i musimy się tej sytuacji odnaleźć. Ale my tutaj, w Podlaskiem, nie boimy się wyzwań.

Założenia oraz standard Gospodarki 4.0 zaprezentował Andrzej Soldaty – promotor trendu i animator aktywności projektującej zmiany.
- To rewolucja radykalna, która zmieni sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i myślimy – powiedział.

Andrzej Soldaty jest liderem projektu „Platforma Przemysłu Przyszłości”, który zajmować się ma transformacją cyfrową polskich przedsiębiorstw. Jak wskazywał, przemysł 4.0 to konieczność zmiany paradygmatów: zmiana sposobu życia, zmiana modelu biznesowego, zmiana statusu przedsiębiorstwa.

- Automatyzacja i autonomizacja produkcji, maszyny komunikujące się ze sobą bez udziału człowieka. Tak wyglądać będzie odpowiedź na przeobrażenia zachodzące w środowisku biznesowym – dodał.
Jak stwierdził, przejdziemy od patrzenia na przedsiębiorstwo jako wydzieloną jednostkę do przedsiębiorstwa jako część ekosystemu biznesowego.
- To system, w którym liczy się wzajemna interakcja, współpraca i konkurowanie, system, w którym przetrwa nie silniejszy, a zwinniejszy – powiedział.

Rewolucja już tu jest
O tym, że czwarta rewolucja już się dzieje, przekonywał Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej. Jako przykład podawał nowy model biznesowy, który funkcjonuje już od jakiegoś czasu, a którego spektakularnym przedstawicielem jest UBER czy Airbnb – firmy, które swoją działalność opierają na świecie wirtualnym i ekonomii współdzielenia.
- Żyjemy w cyfrowym świecie, w którym postęp i rozwój przyspiesza coraz bardziej – mówił. – Żeby się w nim odnaleźć, potrzeba elastyczności i rozumienia złożoności procesów.

W tym cyfrowym świecie niezwykle ważni ci, którzy przedsiębiorstwo w nową rzeczywistość wprowadzą. Czyli inżynierowie. O tym, jak ważne jest, żeby przedsiębiorcy dbali o rozwój inżynierów w swoich firmach, przekonywał Jarosław Gracel z firmy Astor.
- Często barierą jest myślenie w stylu: „Jak wyszkolę inżyniera, to zaraz odejdzie albo będzie chciał podwyżki” – mówił. – A to groźne myślenie, ponieważ prowadzi do tego, że inżynier traci motywację do pracy.

Z kolei jak porozumiewać się z pracownikami, którzy należą do różnych pokoleń, podpowiadał znany dziennikarz oraz trener wystąpień publicznych, Tomasz Kammel.
- To millenialsi zmienią świat, w którym żyjemy, więc trzeba się umieć z nimi porozumieć – stwierdził. – A millenialsi np. permanentnie potrzebują wsparcia i informacji zwrotnej, ważny jest dla nich kolektywizm. I menadżer ze starszego pokolenia musi sobie z tego zdawać sprawę.

Przybyli na Kongres mogli również dowiedzieć się, jakie są kompetencje pracownika przyszłości (m.in. krytyczne myślenie i słuchanie aktywne, umiejętność współpracy) czy jakie wymagania ma współczesny klient (jest m.in. bardziej zorientowany na indywidualizm). Pierwszy dzień zakończył panel ekspertów, moderowany przez Sebastiana Rynkiewicza - koordynatora Klastra Obróbki Metali. Sobota natomiast była dniem warsztatowym i obejmowała takie jak tematy jak m.in. przygotowanie firmy produkcyjnej do robotyzacji, jak wykorzystać narzędzia menadżera 4.0 czy jak wdrażać zmiany w erze Przemysłu 4.0.

Organizatorem Kongresu Liderów Zmian jest Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Cel tej cyklicznej imprezy to upowszechnianie wiedzy dotyczącej źródeł zmian w gospodarce, mechanizmów ich adaptacji w organizacjach oraz roli, jaką w tym procesie odgrywa lider. W tym roku, wraz z organizatorami, wydarzenie kreowali: Inicjatywa Dla Polskiego Przemysłu 4.0, wiodąca firma doradcza PwC oraz technologiczny lider Samsung Polska.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie