I LO w Białymstoku najlepsze w województwie, trzynaste w Polsce. Ranking szkół 2010.

(dor) na podst. rp.pl
I LO w Białymstoku znów bryluje w rankingach w województwie podlaskim
I LO w Białymstoku znów bryluje w rankingach w województwie podlaskim Fot. Internet
I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza zajęło trzynaste miejsce w Polsce i pierwsze miejsce w województwie podlaskim. Właśnie opublikowano ranking szkół ponadgimnazjalnych 2010.

Dizennik Rzeczpospolita i miesięcznik Perspektywy właśnie opublikowały swój ranking szkół ponadgimnazjalnych.

Każdego roku Kapituła Rankingu, w skład której wchodzą Rektorzy polskich uczelni, bierze pod uwagę liczbę olimpijczyków, liczbę laureatów, liczbę finalistów oraz liczbę olimpiad, w których uczniowie szkół odnoszą sukcesy. Na podstawie tych danych obliczany jest współczynnik olimpijski każdej ze szkół i tworzony ranking (ogólnopolski i wojewódzki).

W bieżącym rankingu uwzględniającym wyniki młodzieży w roku szkolnym 2008/2009 I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza zajęło trzynaste miejsce w Polsce i pierwsze miejsce w województwie podlaskim. Kapituła uwzględniła osiągnięcie przez uczniów 10 tytułów laureata, 18 tytułów finalisty w 15 ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych.

Najlepsze szkoły na Podlasiu to:

1. I LO w Białymstoku: 10 laureatów, 18 finalistów w 15 olimpiadach - 13 miejsce w Polsce
2. III LO w Białymstoku: 5 laureatów, 12 finalistów w 8 olimpiadach - 39 miejsce w Polsce
3. II LO w Bielsku Podlaskim: 4 laureatów, 14 finalistów w 4 olimpiadach - 41 miejsce w Polsce

Wyniki szkół województwa podlaskiego uwzględniające miejsce w Polsce i współczynnik olimpijski:

13. I LO w Białymstoku - 0,717
39. III LO w Białymstoku - 0,2133
41. II LO w Bielsku Podlaskim - 0,2105
43. I LO w Łomży - 0,1926
59. II LO w Hajnówce - 0,1163
86. II LO Białystok - 0,0649
90. I LO w Suwałkach - 0,0599
96. ZS Leśnych Białowieża - 0,0541
117. VI LO Białystok - 0,0411
125. SZMech Białystok - 0,0378
136. LO w Sokółce - 0,323
139. IV LO Białystok - 0,0311
142. ZS Rolniczych Trzcianka - 0,0299
156. ZS Rolniczych w Rudce - 0,0276

Wzór na najlepszą szkołę

Podobnie jak w latach poprzednich Kapituła wyłoniła najlepsze szkoły według wzoru:

W = (2*L + F) * O/UW - wskaźnik sukcesu w olimpiadachL - liczba uczniów danej szkoły, którzy w III etapie uzyskali tytuł laureata w 2008 rokuF - liczba uczniów danej szkoły, którzy w III etapie uzyskali tytuł finalisty w 2008 rokuO - liczba olimpiad, w których uczniowie danej szkoły zdobyli w III etapie tytuł laureata lub finalistyU - liczba uczniów danej szkoły w roku szkolnym 2007/2008

Laureaci liczą się w tym rankingu podwójnie w stosunku do finalistów. Silnie premiujemy szkoły za odniesienie sukcesów w każdej kolejnej olimpiadzie. Sukcesy szkół są mierzone proporcjonalnie do liczby uczniów.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa

Wideo

Komentarze 25

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

X
X

Wiem że minąłą już kilka lat, ale może to jeszcze ktoś przeczyta.
Myślę, że nie ma sensu kucić się czy lepsze I LO czy III LO. Oba są dobre. W jednym roku matury idą lepiej w III, w następnym w I. Nie ma co się o szkolę kucić, obie szkoły są bardzo dobre, może nawet najlepsze w mieście.

D
Daria007
CYTAT(hmm @ 15.01.2010, 03:42:05)
I LO szkoła gdzie rodzice wydają najwięcej pieniędzy przeciętnie na jednego ucznia na korepetycje ( język jeden albo dwa (jeden od zerówki) a później matma fiza hira ) . I ludzie się dziwią , że po takim władowaniu kasy są wyniki ?

Jak nie wiesz jak jest to nie gadaj plotek. gdzie był ranking ile wydają uczniowie na korki? uczę się w klasie maturalnej w ilo i z mojej klasy tylko kilka osób chodzi na angielski dodatkowy, reszta osób bez żadnych korków sobie dobrze radzi. z tego co ja słyszałem to właśnie w 3lo wszyscy chodzą na korki bo sobie nie radzą z materiałem na lekcjach, prawda toto?

Nie, nieprawda. Ja w 3. mam równo 5.0 średnią bez korków. A zresztą co w tym złego, że ktoś ma korki? Wam też nikt nie broni. A co do rankingu, to nie rozumiem, brano pod uwagę tylko laureatów... A matury? W 3. idą lepiej niż w 1.
369
CYTAT(gosciowa @ 22.04.2010, 11:29:39)
No tak, korepetycje to czasem jedyny sposób, żeby zabrać się do nauki...
korepetycje są płatne niestety
X
X.I.O.

szkoda że nie moja szkoła za dawnych czasów jest najlepsza

g
gosciowa

No tak, korepetycje to czasem jedyny sposób, żeby zabrać się do nauki...

d
daria

w wielu szkolachnauczyciele nie przygotowuja uczniow do egzaminow badz matury jak nalezy dlatego ktos wymyslil koreptycje aby nam w tym pomogaly. Ja osobiscie uczeszczalam do platu i bardzo sobie to cenie.

G
Gość

Ranking nie jest obiektywnym ponieważ nie odzwierciedla poziomu szkoły lecz to jaka młodzież do niej idzie. To jacy nauczyciele pracują w I LO nie wynika wcale, że jakoś ich przy zatrudnianiu selekcjonowano. Nauczyciel dostał tam pracę, bo był wolny etat, a nie dlatego, że wyselekcojonwano i powybierano najlepszych pedagogów w mieście. Ten sam nauczyciel, który teraz pracuje w I LO mógł być zatrudniony w innej szkole, która jest niżej w rankingu, bo akurat tam byłby wolny etat.

To czy uczniowie danej szkoły odnoszą sukcesy uzależnione jest od nich sam. Wszystko bowiem zależy od tego czy mają w życiu jakieś ambicje i czy chce im się uczyć. Do I LO trafia młodzież najbardziej ambitna, z najlepszymi ocenami z gimnazjum, która bardzo chce się uczyć i coś w życiu osiągnąć. Nic dziwnego, że gdy jest olimpiada oni mają ambicję, by wziąć w niej udział. Ciężko pracują, uczą się, by odnieść w niej sukces. Poświęcają na to mnóstwo swego wolnego czasu. Nauczyciel ich tylko wspiera i ukierunkowuje. Ten sam nauczyciel gdyby został zatrudniony w szkole do której przychodzi młodzież ze słabymi wynikami w nauce, bez wyrobionego nawyku nauki, nie odniósłby żadnych sukcesów, jako ten, który przygotowuje młodzież do olimpiady. Dlaczego? Bo taka młodzież nie miałaby ambicji, by w ogóle wziąć w niej udział. Nie chciałoby się im z lenistwa, ponieważ trzeba w to włożyć dużo pracy własnej. Trzeba się uczyć, a im się tego nie chce. Nauczyciel ten nie znalazłby chętnych do olimpiady, a gdyby znalazł to uczeń taki "poległ" na wcześniejszym etapie, bo nie miałby w sobie zacietrzewienia, jak uczeń z I LO.

Wszystko jest sprawą umowną. Panuje przekonanie, że I LO to najlepsza szkoła w mieście. Bazując na tym przekonaniu uczniowie po gimnazjum, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, masowo składają tam dokumenty. Mając tak wielu kandydatów do nauki w swojej szkole władze I LO mogą sobie pozwolić na luksus wybory. Wybierają tylko najlepszych uczniów, a nie każdego jak leci. W ten sposób trafia do nich młodzież najbardziej ambitna z najlepszymi wynikami w nauce, co potem ma swoje odzwierciedlenie w olimpiadach.

W gimnazjum młodzież jest jeszcze wymieszana. W poszczególnych klasach są uczniowie lepsi i gorsi. Po gimnazjum następuje selekcja. Ci lepsi składają dokumenty do I LO, zaś ci gorsi do szkół, które nie mają aż tylu chętnych i mają niższy pułap wymagań w stosunku do ocen se świadectwa. I LO w ten sposób zgarnia najlepszych uczniów.

To nie jest tak, że I LO to najlepsza szkoła, bo żeby to stwierdzić należałoby stworzyć inny ranking, który by uwzględniał cały szereg innych czynników niż tylko liczba olimpijczyków. Ten ranking jest de facto rankingiem pokazującym selekcję jaka dokonuje się po gimnazjum. Jest to ranking dotyczący samych uczniów, wskazujący na to jacy uczniowie trafiają do poszczególnych szkół.

z
zorientowany

I LO wymiata! To najlepsza szkoła w mieście . Mądra i profesjonalna Dyrektor , która nie da się prowadzić za rączkę uczniom i rodzicom- wpływowym. W III LO- sprawa powszechnie znana - dyrektorka - wystraszona i niepewna własnych kompetencji zrobi wszystko, aby nie narazić się rodzicom- nawet za cenę obrzydliwych i nieprawnych działań !!! Co zaś do poziomu- I LO - idzie z duchem czasu i sukcesywnie rozwija się , a III- toczy się siłą inercji- " bo to kiedyś była tak znakomita szkoła, która wychowała znanych absolwentóW'", lecz dziś to już przeszłość.

G
Gość
CYTAT(hmm @ 15.01.2010, 03:42:05)
I LO szkoła gdzie rodzice wydają najwięcej pieniędzy przeciętnie na jednego ucznia na korepetycje ( język jeden albo dwa (jeden od zerówki) a później matma fiza hira ) . I ludzie się dziwią , że po takim władowaniu kasy są wyniki ?

Jak nie wiesz jak jest to nie gadaj plotek. gdzie był ranking ile wydają uczniowie na korki? uczę się w klasie maturalnej w ilo i z mojej klasy tylko kilka osób chodzi na angielski dodatkowy, reszta osób bez żadnych korków sobie dobrze radzi. z tego co ja słyszałem to właśnie w 3lo wszyscy chodzą na korki bo sobie nie radzą z materiałem na lekcjach, prawda toto?
r
realistka
CYTAT(hmm @ 15.01.2010, 03:42:05)
I LO szkoła gdzie rodzice wydają najwięcej pieniędzy przeciętnie na jednego ucznia na korepetycje ( język jeden albo dwa (jeden od zerówki) a później matma fiza hira ) . I ludzie się dziwią , że po takim władowaniu kasy są wyniki ?? Gdyby w każdego ucznia od dzieciństwa ładować tyle pieniędzy wyniki byłyby podobne. A ci co ambitniejsi niech z Amfetaminą nie przesadzają bo emeryturki nie dożyją. Każdy człowiek rozsądny wie , że III LO obecnie jest najlepszym LO w Białymstoku ( jeżeli chodzi o normalnych ludzi).

możnaby to samo powiedziec i o III LO, a nawet byłoby w tym więcej prawdy... W zasadzi patrząc obiektywnie, bo nie jestem ani uczniem ani rodzicem licealisty, to co złego w tym że rodzice inwestują w swoje dzieci? Czy to jest naganne? dlaczego nie wszyscy rodzice dbają o edukację swoich dzieci? W zasadzie wydawanie kasy to odwrócenie uwagi od problemu- niektórzy rodzice aktywnie wychowują dzieci a inni czekają aż się to samo stanie mając pretensje do losu, że inni maja wyniki a oni nie mają pieniędzy. Problemem nie są same korepetycje czy dodatkowe lekcje tylko czynny brak zainteresowania losem swoich dzieci i szukanie sposobu na przerzucenie ciężaru odpowiedzialności za ten fakt. Nikt nie powie, że do I LO trafiają tylko zamożne dzieciaki, ale na pewno bardzo ambitne i pracowite i to da się zaobserwować nawet przez osobę postronną jaką jestem.
~ktos~

A gdzie I LO w Bielsku Podlaskim? Chyba zeszło na psy. Nieudolna dyrekcja

h
hmm

I LO szkoła gdzie rodzice wydają najwięcej pieniędzy przeciętnie na jednego ucznia na korepetycje ( język jeden albo dwa (jeden od zerówki) a później matma fiza hira ) . I ludzie się dziwią , że po takim władowaniu kasy są wyniki ?? Gdyby w każdego ucznia od dzieciństwa ładować tyle pieniędzy wyniki byłyby podobne. A ci co ambitniejsi niech z Amfetaminą nie przesadzają bo emeryturki nie dożyją. Każdy człowiek rozsądny wie , że III LO obecnie jest najlepszym LO w Białymstoku ( jeżeli chodzi o normalnych ludzi).

s
student_PW

Pozdrawiam ILO

Co do WFu w parku na Magdalence: wspominam go bardzo dobrze, pozdrawiam nawet prof. Hana!

j
juzio
CYTAT(elo @ 14.01.2010, 22:00:29)
takie rankingi nie mają sensu. w ILO Bialystok praktycznie wszyscy laureaci są z informatyki...

wkurzają mnie ludzie, którzy zabierają głos a nie mają pojęcia na dany temat. W I LO są ludzie mocni z infy, ale oni nie stanowią nawet 1/3 wszystkich finalistów, a nawet jeżeli by byli wszyscy laureatami z infy, to co złego w takim rankingu? masz jakieś lepsze kryterium? biorąc pod uwagę matury to ilo też wygrywa
G
Gość

W du*** mam te rankingi. Nie patrzcie na to! kujony

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3