Łukasz Konstanty
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Tomasz Wojtasik
Orlen Wisła Płock w ćwierćfinale Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych! Wicemistrz Polski zremisował na wyjeździe z FC Nantes 25:25 w rewanżowym meczu rundy play off, a awans zapewnił sobie dzięki lepiej wykonywanym rzutom karnym. Kolejnym przeciwnikiem naszej drużyny będzie SC Magdeburg.

Deja vu w Nantes

W pierwszym spotkaniu rozegranym przed tygodniem w Płocku wicemistrz Polski słabiej radził sobie w ataku w pierwszej części gry, po której przegrywał kilkoma bramkami, by w drugiej połowie odrobić stratę i ostatecznie zremisować 32:32.

W rewanżowym meczu w Nantes mogliśmy przeżywać swego rodzaju deja vu. Choć w pierwszych fragmentach polski zespół objął prowadzenie 2:1, przez kolejne długie minuty miał ogromne problemy, by powiększyć swój dorobek punktowy. Dość powiedzieć, że w czasie, gdy płocczanie rzucili kolejne trzy bramki, ich rywale zanotowali dziesięć trafień.

Kapitalna druga połowa Wisły

Na szczęście jeszcze przed upływem pierwszych trzydziestu minut udało się nieco zmniejszyć stratę, po przerwie wciąż jednak do odrobienia pozostawały trzy bramki (11:14). Dziesięć początkowych minut drugiej połowy to znakomita postawa Orlenu Wisły, zwłaszcza w defensywie. W efekcie wicemistrz Polski nie tylko dogonił rywala, ale nawet wyszedł na dwubramkowe prowadzenie (19:17, 21:19). Świetnie w tym okresie spisywał się golkiper płockiej ekipy - Ignacio Biosca

Rywale nie zamierzali jednak składać broni, dwubramkową stratę zdołali szybko zniwelować, a potem aż do ostatniej minuty trwała zażarta, wyrównana walka o zwycięstwo i awans do ćwierćfinału. Wszystko w swoich rękach mieli płocczanie, którzy prowadzili na 25 sekund przed zakończeniem meczu i przeprowadzali akcję ofensywną. Arbitrzy ze Szwecji dopatrzyli się jednak faulu w ataku, Francuzi przejęli piłkę i rzucili do pustej bramki (25:25). Co prawda do końca meczu zostało 15 sekund, ale... sędziowie już nie pozwolili na grę, bo za każdym razem, gdy polski klub próbował rozpocząć akcję, wskazywali złe ustawienie i nakazywali powtórkę wznowienia.

Dwa remisy oznaczały, że ćwierćfinalistę wyłoni seria rzutów karnych. Te lepiej wykonywali gracze Orlenu Wisły (5:4) i w ten sposób zapewnili sobie historyczny awans do ćwierćfinału najważniejszych europejskich rozgrywek. Kolejnym rywalem płocczan będzie SC Magdeburg. Mecze zostaną rozegrane w maju.

Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych - runda play off (mecz rewanżowy)
HBC Nantes - Orlen Wisła Płock 25:25 (14:11)
Pierwszy mecz: 32:32
Rzuty karne: 4:5

HBC Nantes: Victor Hallgrimsson, Manuel Gaspar, Ivan Pesic – Thibaud Briet, Aymeric Minne 8, Linus Persson 4, Valero Rivera 1, Alexandro Cavalcanti 1, Rok Ovnicek 1, Baptiste Damatrin-Bertrand, Pedro Portela, Jorge Maqueda 4, Jeremy Toto 1, Theo Monar 3, Klaudi Odriozola 2.

Orlen Wisła: Ignatio Biosca, Marcel Jastrzębski – Michał Daszek, Tin Lucin 4, Tomas Piroch 1, Abel Serdio 4, Leon Susnja, Przemysław Krajewski 2, Gonzalo Perez 4, Mirsad Terzic, Dawid Dawydzik 1, Lovro Mihic 4, Niko Mindegia, Dmitry Żytnikow 1, Sergiej Kosorotow 4.

Rzuty karne dla Orlen Wisły wykorzystali: Tin Lucin, Sergiej Kosorotow, Niko Mindegia, Michał Daszek i Przemysław Krajewski.