Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grozi nam zepchnięcie na margines polityczny i gospodarczy

Marek Goliszewski, założyciel BCC, przewodniczący Koalicji Pro-Euro
Grozi nam zepchnięcie na margines polityczny i gospodarczy
Grozi nam zepchnięcie na margines polityczny i gospodarczy
Odnotowujemy z niepokojem wyniki niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Pod hasłami patriotyzmu do głosu dochodzą populiści. Ugrupowania eurosceptyków i skrajnej prawicy odnoszą poważny sukces wyborczy we Francji, Wielkiej Brytanii i Danii. Otrzymają w sumie ok. 25 procent mandatów w PE.
Również w Polsce eurosceptycy (Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego) uzyskują niezły, porównywalny do rezultatu koalicjanta PO – PSL-u, wynik wyborczy. To skutek błędnej strategii głównej partii rządzącej, która w kampanii wyborczej, zbyt dużo energii poświęciła na pozyskanie elektoratu PiS-u zamiast skupić się na dotarciu do ludzi młodych i przedsiębiorczych – najbardziej otwartych na idee UE i budowanie jeszcze mocniej zintegrowanej Wspólnoty.
Rozczarowuje frekwencja wyborcza – Polska kolejny raz znalazła się w ogonie krajów UE z 23,82 procent głosujących. To ledwie ponad połowa średniej europejskiej, która wyniosła 43,1 proc. Wypada zgodzić się z prof. Danutą Hübner, członkiem powołanej w 2007 roku przez BCC Koalicji ProEuro*, że ciągle w świadomości obywatelskiej w Polsce nie funkcjonuje myślenie, że jesteśmy częścią Unii Europejskiej i to, kogo wybieramy do Parlamentu Europejskiego ma wpływ na podejmowane tam decyzje.

Niska frekwencja kontrastuje z rosnącym znaczeniem Parlamentu Europejskiego, którego nowy skład będzie miał istotne znaczenie dla dalszego rozwoju UE i Polski. Na naszych oczach tworzy się druga Unia Europejska – złożona z krajów strefy euro (Pakt fiskalny, Unia Bankowa, Europejski Mechanizm Stabilności).

Jeżeli Polski nie będzie w tej grupie państw, zostaniemy zepchnięci na margines polityczny i gospodarczy. Państwa należące do strefy euro są głębiej zintegrowane gospodarczo, co stanowi fundament silniejszej współpracy politycznej. W rezultacie mają większy wpływ na decyzje zapadające w Unii Europejskiej.

Niestety, konsekwencją nowego układu sił w PE będzie więcej negatywnych głosów w sprawie dalszej, silniejszej integracji państw, co może ten proces wyhamować. Pozbawione części mandatów partie głównego nurtu (chadecja, liberałowie i socjaldemokraci) będą musiały intensywniej niż dotychczas poszukiwać sojuszników i budować koalicje by bronić Europę przed dezintegracją.

Głównym zadaniem polskich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim powinno być niedopuszczenie by przeprowadzane obecnie reformy w UE rozdzieliły na dobre kraje strefy euro od pozostałych członków Unii.

Nadal mamy szansę znaleźć się w ścisłym jądrze Europy, nie będąc członkiem strefy euro, poprzez decyzję czy wchodzimy w niedokończony jeszcze projekt Unii Bankowej. Jeżeli wykorzystamy te pośrednie kroki dążenia do strefy euro, wiarygodność Polski będzie wyższa, a Europa nie będzie nam uciekać. Wszystkie te elementy są potrzebne, aby ograniczyć w sposób trwały ryzyko niestabilności polskiej gospodarki, w tym także koszty zawirowań na światowych rynkach finansowych, oraz mieć wpływ na najważniejsze, zapadające w Brukseli decyzje.
Od rządu Donalda Tuska i jego osobiście oraz wybranych właśnie europarlamentarzystów w dużej mierze zależy kształt nowej Europy i miejsce Polski w jej strukturach, a także poziom życia każdego polskiego obywatela.
Koalicja ProEuro wzywa władze Rzeczpospolitej do radykalnych działań, w pierwszym rzędzie uczciwego i głębokiego informowania o tym, iż korzyści płynące z wejścia naszego kraju do strefy euro – państw decydujących o przyszłości Europy – i przyjęcia wspólnej waluty diametralnie przeważają nad kosztami, także dla przeciętnego obywatela.
    
ProEuro - kampania społeczna BCC na rzecz szybkiego wejścia Polski do strefy euro
17 września 2007 roku z inicjatywy BCC zawiązana została Koalicja ProEuro. Deklarację programową podpisali m.in. prof. Danuta Hübner, Dimitris Dimitriadis – ówczesny przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, prof. Władysław Bartoszewski, ks. Adam Boniecki, prof. Jerzy Buzek, prof. Dariusz Rosati, Marek Goliszewski, prof. Bronisław Geremek i dr Stanisław Kluza. Od tego momentu ruszyła koordynowana przez BCC Kampania ProEuro. Według sygnatariuszy Koalicji ProEuro różne środowiska muszą zjednoczyć siły, by wesprzeć społeczeństwo w procesie integracji Polski ze strefą euro. Wesprzeć edukacyjnie, informacyjnie, badać zmianę postaw, szukać przyczyn złego nastawienia wobec euro, walczyć ze stereotypami, szukać najlepszej drogi do euro dla Polski i Polaków. BCC otrzymał nagrodę Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) jako jedyna organizacja z Europy Środkowej za znaczący wkład społeczeństwa obywatelskiego w krzewienie integracji i tożsamości europejskiej. EKES docenił inicjatywę BCC wspierającą integrację Polski ze strefą euro. Obecnie ideę ProEuro wspierają także Centrum Europejskie Natolin oraz Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny