MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Górnictwo w Polsce zyskało na wzroście cen prądu? W sektorze nastąpił silny przyrost środków pieniężnych

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Wygląda na to, że to nie energetyka, a górnictwo stanie się głównym wygranym na wzroście cen prądu – czytamy w analizie fundacji Instrat z października 2022 r.
Wygląda na to, że to nie energetyka, a górnictwo stanie się głównym wygranym na wzroście cen prądu – czytamy w analizie fundacji Instrat z października 2022 r. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Górnictwo w Polsce. Popyt na pracę jest słabszy, presja płacowa spadła oraz nastąpił silny przyrost środków pieniężnych. Dlaczego tak jest? Jak wynika z raportu „Szybki Monitoring NBP. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw” opublikowanym w styczniu 2023 r., górnictwo znalazło się na 4. miejscu w rankingu wrażliwości przedsiębiorstw na wzrost cen energii. W trzech pierwszych kwartałach w tej branży skala spadku firm rentownych wyniosła 15,2 pp., a udział energii w kosztach – 9,4 pp. Sprawdzamy, jaka jest sytuacja polskiego górnictwa.

Spis treści

Osłabienie popytu na pracę w górnictwie i nie tylko. Jakich branż to dotyczy?

Dane ankietowe sugerują osłabienie popytu na pracę. Wskazuje na to w szczególności wyraźny spadek w IV kw. 2022 r. udziału przedsiębiorstw posiadających wakaty (do 41% z 46% w III kw.), do poziomu nieco niższego od wieloletniej średniej (43%). Dotyczy to nie tylko górnictwa, ale także takich branż, jak:

 • budownictwo,
 • energetyka,
 • górnictwo,
 • handel,
 • przetwórstwo przemysłowe,
 • transport,
 • usługi,
 • gospodarka wody i odpadów.

Spadek ten wystąpił we wszystkich klasach wielkości przedsiębiorstw i we wszystkich analizowanych sektorach gospodarki, a jego skala była szczególnie znacząca w transporcie (gdzie jednak udział firm z wakatami jest wciąż najwyższy i wynosi ok. 50%). Nieco mniej przedsiębiorstw (niecałe 4% wobec blisko 5% w III kw. ub.r.) wskazywało także braki kadrowe jako barierę dla ich rozwoju – czytamy w „Szybkim Monitoringu NBP. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”.

Tym samym nastąpiło osłabienie popytu na pracę w górnictwie. Poprawiły się również prognozy dotyczące zatrudnienia w tym sektorze.

Wyższe zarobki w górnictwie? Presja płacowa spadła, silny przyrost środków pieniężnych

W III kw. spadek prognoz kwartalnych wyhamował we wszystkich klasach wielkości firm, w ujęciu sektorowym zmiany te były bardziej zróżnicowane. W szczególności prognozy zatrudnienia poprawiły się w ujęciu kwartalnym w transporcie, budownictwie i górnictwie (cechującym się dużą fluktuacją prognoz) – dowiadujemy się z raportu.

Jak wynika z dokumentu, presja płacowa spadła w górnictwie, przetwórstwie przemysłowym, handlu i budownictwie. Wzrósł również ogólny udział firm prognozujących wzrost wynagrodzeń w porównaniu do poprzedniego kwartału. Dotyczy to także górnictwa.

W większości przebadanych grup branżowych w III kw. 2022 r. sytuacja płynnościowa nie pogorszyła się istotnie w porównaniu do II kw. Co ciekawe, w górnictwie nastąpił silny przyrost środków pieniężnych. W wyniku tego istotnie poprawiła się sytuacja płynnościowa branży.

Produkcja węgla droższa niż dotychczas. Ile kosztuje?

Raport dostrzega również wzrost kosztów produkcji węgla, który jest jednym z dóbr energetycznych.

Dynamikę cen zużycia pośredniego podwyższały głównie szybko rosnące ceny produkcji dóbr energetycznych (66,7% r/r wobec 63,2% r/r w poprzednim kwartale) – czytamy w raporcie.

Produkcja dóbr energetycznych to:

 • górnictwo węgla,
 • ropy naftowej,
 • gazu,
 • produkcja koksu i produktów rafinacji ropy naftowej,
 • dostarczanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz parę wodną i gorącą wodę,
 • pobór, uzdatnianie i dostarczanie wody.

Kto zyskał na wzroście cen prądu?

Wygląda na to, że to nie energetyka, a górnictwo stanie się głównym wygranym na wzroście cen prądu. Kopalnie węgla kamiennego wynegocjowały sobie wzrost cen sprzedaży nawet powyżej 40% oraz wysokie korekty cen za surowiec dostarczony jeszcze w poprzednich miesiącach – czytamy w analizie fundacji Instrat z października 2022 r.

Jak poinformowała ARP Katowice, polskie elektrownie w sierpniu tego roku kupowały węgiel za 641 zł za tonę. Jest to wzrost o 86% w ciągu jednego miesiąca.

Wynika to po części ze wzrostu cen już dostarczonego węgla, ale też z wynegocjowanej korekty faktur za poprzednie miesiące. Wzrost cen węgla jest znacznie powyżej wzrostu kosztów jego wydobycia, więc państwowe kopalnie, zamiast strat, będą osiągać ogromny zysk, nawet jeśli wydobycie będzie dalej spadać, a zarobki górników rosnąć – dowiadujemy się z analizy fundacji Instrat.

Polskie kopalnie w pierwszej części 2022 r. sprzedawały węgiel kamienny średnio po 786 zł/t. Koszty wydobycia w tym czasie wynosiły 536 zł/t.

Wyniki podnosił węgiel koksowy używany do wytopu stali, którego cena przekracza 1,5 tys. zł/t, a także grube i średnie sortymenty do domowych kotłów sprzedawane w słynnym internetowym sklepie PGG po ok. 1 tys. zł – czytamy w analizie.

Z dokumentu dowiadujemy się także, że rosnące koszty wydobycia węgla wynikają ze:

 • wzrostu zarobków,
 • spadających wskaźników wydobycia.

W sierpniu tego roku polskie kopalnie uzyskały zaledwie 3,83 mln ton „czarnego złota”, czyli aż o 28% mniej niż 5 lat temu. Zatrudnienie w górnictwie spadło w tym czasie o mniej niż 10%. W pierwszej połowie tego roku miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 17,4% względem sytuacji rok wcześniej, osiągając 8619 zł. Wzrost wynagrodzeń ogółem w sektorze przedsiębiorstw nie jest tak szybki – w lutym tego roku wyniósł 11,2% do poziomu 6220 zł za miesiąc – pisze fundacja Instrat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Górnictwo w Polsce zyskało na wzroście cen prądu? W sektorze nastąpił silny przyrost środków pieniężnych - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny