NASZE
  STUDNIÓWKI

  Studniówki w 2019 roku!

  Rozwiń
  Gienek Loska: Od ulicy do X Factor. Kapłan rock'n'rolla

  Gienek Loska: Od ulicy do X Factor. Kapłan rock'n'rolla

  Anna Kopeć

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Gienek Loska w auli WSFiZ

  Gienek Loska w auli WSFiZ ©Wojciech Wojtkielewicz

  <strong>Gienek Loska</strong> swoją karierę muzyczną zaczynał na ulicy. Grał w metrze w Mińsku na Białorusi, w Białymstoku na bazarze przy Kawaleryjskiej i na placach Wrocławia. Dziś swoim śpiewem i niekonwencjonalnym podejściem do muzyki ten Polak białoruskiego pochodzenia podbija serca widzów w telewizyjnym show "X Factor".
  Gienek Loska w auli WSFiZ

  Gienek Loska w auli WSFiZ ©Wojciech Wojtkielewicz

  [galeria_glowna]
  Białystok jest ważnym miejscem na mapie jego muzycznych podróży. Gienek Loska nie odmówił więc studentom i w tym tygodniu gościł z koncertem w ramach Juwenaliów.

  - Do Białegostoku mam bardzo sentymentalny stosunek, to pierwsze miejsce w Polsce, w którym zatrzymałem się na dłużej - mówi Gienek Loska.
  - To właśnie w Białymstoku kształtowały się moje poglądy na życie. Tu miałem swoją pierwszą polską dziewczynę i tu ją straciłem. To tu po raz pierwszy dostałem w gębę od skinheada i odwdzięczyłem się mu tym samym.

  W tej chwili Gienek Loska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy w telewizji. Nie ulega wątpliwości, że skutecznie wykorzystuje swoje pięć minut i robi prawdziwą karierę. Tymczasem jeszcze do niedawna występował na skwerach i placach dla przechodniów.

  Czytaj także: Gienek Loska - o życiu i muzyce specjalnie dla MM Białystok

  Zaczął grać, kiedy miał 14 lat. Uwielbiał ballady grupy The Scorpions. Z kapelą podwórkową ćwiczył w podstawówce, gdzie salę do prób udostępniał im nauczyciel zafascynowany muzyką Beatlesów. W szkole średniej w Grodnie uczył się w klasie o profilu kulturalno-oświatowym, ale szybko zakończył swoją edukację. Zaledwie po roku wybrał granie. Pierwsze pieniądze zarobił w mińskim metrze. Przeznaczył je oczywiście na gitarę.

  - Doskonale to pamiętam, bo ktoś rzucił mi wtedy papierowego rubla, a nie byle jaką kopiejkę. Wtedy do mnie dotarło, że to właśnie to, co chcę robić w życiu - wspomina Gienek. - To coś bardzo prawdziwego, na ulicy jest naturalna selekcja. Tym, którym się podoba to, co gram słuchają, inni odchodzą. Tym, którzy wytrwają dłużej ujawniam swoje poglądy na świat i życie, muzykę. Jestem takim trochę kapłanem rock 'n'rolla.

  W jaki sposób z ulicznego grajka stał się gwiazdą telewizji? Artystyczny meteoryt czy prawdziwy, przez lata niezauważony talent?

  Czyjeś to życie przygasa dzień za dniem, bo życia błędów i groźbą cofnąć nie da się


  Gienek Loska do Polski przyjechał w 1992 roku. Miał wtedy 17 lat. Z Andrzejem Makarewiczem, z którym wspólnie założyli zespół Seven B., koncertowali w Augustowie i w Białymstoku - głównie na bazarze przy ulicy Kawaleryjskiej. Prowadził życie prawdziwego rockendrolowca. Koncerty, alkohol, ciągłe wyjazdy były jego sposobem na życie. Nie zastanawiał się ani chwili, kiedy pojawiła się propozycja, żeby pomieszkać kilka dni w Krakowie, u kolegi w akademiku. Sam przyznaje, że to miasto wiele zmieniło w jego życiu i zrobiło na nim wielkie wrażenie.

  - Głównie dlatego, że szybko i skutecznie robi dziury w mózgu - wyznaje dziś żartobliwie muzyk. - Miesięczny pobyt przeciągnął się na tygodnie, miesiące, w końcu lata. To okres mojego samostanowienia, w którym nie brakowało używek, głównie alkoholu. Piłem namiętnie, nierzadko tylko w tym widząc jakiś sens - wyznaje szczerze.

  Przy życiu trzymała go muzyka. Grał na ulicy i zyskiwał coraz większą popularność jako wokalista zespołu Seven B. Jego występy gromadziły najpierw pojedyncze osoby, potem coraz większą grupkę fanów, aż stał się prawdziwym idolem krakowskich ulic. Publiczność nie skąpiła grosza. Gienek śpiewał głośno i mocno w stylu amerykańskiego białego bluesa. Wykonywał znane standardy, a towarzyszący mu gitarzyści dotrzymywali kroku. To co zarobili, przepijali. Na noc Gienek zatrzymywał się u kolegi w akademiku, ale zdarzały mu się także noclegi w piwnicy, parku czy w rowie, o czym dziś wspomina z niesmakiem.

  Dobry niebios pan pozwolił bym znów wstał

  Po jednym z koncertów będąc w zupełnym upojeniu alkoholowym Gienek spadł ze schodów i rozbił głowę. To był poważny wypadek - krwiak w mózgu, częściowy paraliż ciała, przeszedł poważną operację. Po tym wydarzeniu została mu pamiątka - blizna na czole. Na pewien czas musiał zapomnieć o scenie, a przede wszystkim o piciu.

  Gienek Loska w X Factor

  Życie Gienka na dobre zaczęło się zmieniać, kiedy na koncercie w Ostrowie Wielkopolskim poznał Agnieszkę - swoją obecną żonę. Oświadczył się jej po miesiącu, dla niej przeprowadził się do Wrocławia. Dziś mają czteroletnią córkę Aleksandrę. To właśnie rodzina zmieniła jego sposób życia.

  Odstawił alkohol, wczuł się w rolę ojca. I dalej grał. Tyle, że z ulicznych koncertów trudno było wyżyć. Postanowił spróbować swoich sił w telewizji. W "Szansie na sukces" wystąpił w programie z zespołem Wilki, brał udział także w programie "Mam talent". Jednak to "X Factor" w TVN przyniósł mu największą popularność. Kiedy wszedł do studia, publiczność zaczęła mu bić brawo zanim zaczął śpiewać. Znali go z ulicznych koncertów czy występów, inni pamięci z castingów. Charakterystycznym, mocnym, lekko zachrypniętym głosem i oryginalnym wyglądem zjednał sobie nie tylko widownię, ale także jurorów.

  Tymczasem gdy nie śpisz rozmawiaj z duszą, czasem gdy nie śpisz naprawiaj życie

  Z odcinka na odcinek Gienek robił coraz większe postępy. Publiczność jego występy przyjmowała długimi owacjami na stojąco, pokochała tego muzyka za oryginalny styl bycia i niezależność. Gienek już na pierwszych występach zrobił na jurorach wielkie wrażenie. Kuba Wojewódzki mówi, że śpiewa z trzewi, głęboko i prawdziwie. W jednym z odcinków wyznał nawet że ma do niego słabość. Czesław Mozil stwierdził, że kiedy ogląda występy Gienka, widzi i czuje, że muzyka coś znaczy. Zdaniem Mai Sablewskiej, jest prawdziwy i wzbudza wyjątkowe emocje.

  Na początku programu wokaliści mogli prezentować swój własny styl. Z czasem te reguły się zmieniły i Loska musiał nieco zmienić repertuar i wizerunek. W drogim, firmowym garniturze i czarnej koszuli z żabotem śpiewał m.in. piosenki Rickiego Matrina i Franka Sinatry.

  - Czesław mówił wtedy, że wyglądam jak gwiazda kina porno na pogrzebie swojej partnerki z planu filmowego - zdradza rozbawiony wokalista.

  Gienek Loska jest jednym z faworytów programu. Chciałby wygrać, to naturalne. Podkreśla, że niezależnie od tego, czy zdobędzie główną nagrodę, dalej będzie grał z zespołem Seven B. I występował na ulicy.

  - Bo tu po prostu jest prawdziwa adrenalina. Wokół zbierają się różni ludzie, obserwują, niektórzy podziwiają, a niektórzy zupełnie olewają. To ciekawe doświadczenie, które uzależnia - mówi Gienek Loska.

  Cytaty pochodzą z autorskiej piosenki Gienka Loski "Rozmowy z duszą".


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Poranny.pl poleca

  Wideo