MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdy przedszkolak staje się uczniem. Jak przygotować dziecko do pierwszej klasy? Te rzeczy pomogą przyszłemu pierwszoklasiście

Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Początek szkoły podstawowej to ważny czas dla dzieci i rodziców. Wielu przyszłych pierwszoklasistów przeżywa pójście do pierwszej klasy. Czeka ich spotkanie z nowymi kolegami, nowe miejsce, nowi nauczyciele. Wszystko, co nieznane, jest związane ze stresem. Z malucha, jakim jest przedszkolak, nasza pociecha staje się poważnym uczniem pierwszej klasy. Jak przygotować przedszkolaka do pierwszej klasy? O czym pamiętać, gdy w domu mamy pierwszoklasistę?

Spis treści

Co zrobić, żeby dziecko polubiło szkołę?

Pójście do szkoły nie powinno wiązać się ze strachem. Dziecko nie wie, czego spodziewać się w pierwszej klasie, więc swoje wyobrażenia będzie opierać na naszych opowieściach. Jeżeli będziemy straszyć tym miejscem dziecko i przekonywać, że nie poradzi sobie z nadmiarem obowiązków, nasz pierwszoklasista będzie przerażony nadchodzącym wrześniem.

  • Opowiedz dziecku o zasadach obowiązujących w klasie: że podnosi się rękę, jeśli chce się coś powiedzieć, że pani/pan będzie zapisywać informacje na tablicy, że nie przerywamy, gdy mówi ktoś inny, że na długiej przerwie warto zjeść śniadanie.
  • Zaciekaw wycieczkami – wycieczki są ważnym elementem życia szkolnego.
  • Mów o obowiązkach, ale nie strasz – z twoją pomocą dziecko na pewno pokona wszystkie trudności, niech będzie przygotowane na nowe wyzwania, ale nie przestraszone.
  • Jeśli chcesz, by dziecko spędzało czas w jak wygląda świetlica szkolna, powiedz mu, co można robić w świetlicy i o której je odbierzesz.
  • Słuchaj, co dziecko mówi – nie wypytuj i nie kontroluj, ale rozmawiaj.

Postaw na samodzielność

Pójście do pierwszej klasy wiąże się z wieloma zmianami. Dzień w szkole wygląda zupełnie inaczej niż w przedszkolu. Zadbajmy o to, by dziecko jak najwięcej rzeczy potrafiło zrobić samo – zawiązać buty, zapiąć kurtkę czy spakować plecak.

Oczywiście nikt nie oczekuje, że dziecko będzie umiało wszystko, bo szkoła jest po to, by się w niej uczyć, jednak w pierwszej klasie nie będzie nauczyciela, który będzie wyręczał dziecko w tych wszystkich czynnościach, a nasza pociecha na pewno będzie czuła się pewniej, jeśli nie będzie musiała prosić o pomoc, a sama poradzi sobie z podstawowymi sprawami.

Razem raźniej – nowi koledzy z klasy

Jeśli wiemy, że jakiś znajomy kolega lub koleżanka będą chodzić z naszym dzieckiem do jednej klasy, urządźmy kilka spotkań w czasie wakacji. Dzieciom łatwiej będzie przystosować się do nowego miejsca, jeśli będą miały obok siebie kogoś, kogo dobrze znają.

Jak się nie zgubić? Odwiedźcie szkołę

Wybierzcie się w wakacje na zwiedzanie szkoły. Zwykle ktoś pozostaje w szkole w czasie wakacji, warto zajrzeć do niej i obejrzeć budynek. Jeśli wiecie już, w której sali będą odbywały się lekcje waszego dziecka, odnajdźcie ją i sprawdźcie najważniejsze punkty – gdzie jest toaleta, gdzie szukać biblioteki, jak trafić do stołówki. Na pewno na początku września nauczyciel oprowadzi klasę po szkole, dziecko będzie jednak spokojniejsze, jeśli wcześniej zobaczy najważniejsze punkty.

Współpracuj z nauczycielem

Dla nauczycieli i rodziców najważniejsze powinno być dobro dziecka. Załóżcie, że nauczyciel ma dobre intencje i jest życzliwie nastawiony do waszego dziecka. To na pewno pomoże w pierwszych tygodniach szkoły. Jeśli mamy jakieś zastrzeżenia – rozmawiajmy. Nie straszmy się wzajemnie, nie oceniajmy – rozmowa jest kluczem do porozumienia. W szkołach jest mnóstwo nauczycieli, którzy kochają swoją pracę i chcą wszystkiego, co najlepsze dla swoich uczniów. Spokój i pozytywne nastawienie pomogą w trudnych sytuacjach.

Plan dnia

Dużą trudnością może być dla dziecka poranne wstawanie. Zadbajmy o to, by poranki nie były nerwowe, zdominowane pośpiechem. Warto, by dziecko wieczorem przygotowało się do szkoły:

  • odrobiło lekcje,
  • spakowało plecak,
  • sprawdziło, czy nie trzeba następnego dnia przynieść żadnych przyborów specjalnych (często dzieci rano przypominają sobie, że muszą mieć dziś dodatkowe przybory na plastykę),
  • wybrało ubranie, które włoży następnego dnia.

Jeśli będziemy powtarzać te czynności systematycznie, staną się one nawykiem i nie będą żadną trudnością dla dziecka. Plan dnia ustalony od początku z pewnością przyniesie korzyści w przyszłości.

Jaki plecak wybrać dla pierwszoklasisty?

Warto zwrócić uwagę nie tylko na teorię i nastawienie psychiczne, wyprawka ma ogromne znaczenie dla uczniów, którzy dopiero zaczynają przygodę ze szkołą. To, co nam dorosłym wydaje się mało istotne, dzieciom sprawia frajdę. Wyposażenie potrzebne pierwszoklasiście wywołuje ekscytację, a jego wybór jest dla nie jednego ucznia bardzo ważny.

Na co warto zwrócić uwagę, gdy kupujemy plecak dla pierwszoklasisty?
Na co warto zwrócić uwagę, gdy kupujemy plecak dla pierwszoklasisty? Tamara Bellis/Unsplash.com

Na co zwrócić uwagę przy wyborze plecaka?

  • Waga – bardzo ważne jest, by plecak był jak najlżejszy – zalecane jest, by plecak nie przekraczał 10% wagi dziecka do 13. roku życia;
  • Usztywnienie – dobry plecak powinien mieć usztywniane plecki i dół – jest to ważne dla kręgosłupa;
  • Pojemność – wiele książek ma format A4, więc warto zwrócić uwagę na to, by książki mieściły się bez trudu;
  • Organizacja wnętrza – sami będziemy najlepiej wiedzieć, jak powinno być zorganizowane wnętrze plecaka naszego dziecka: czy potrzebujemy dwóch przegródek, czy jednej, czy potrzebujemy osobnego miejsca na śniadaniówkę, czy wszystko chcemy mieć w jednym miejscu;
  • Wygląd – nie oszukujmy się, nasi pierwszoklasiści będą zwracać na to uwagę i świetnie! Pozwólmy wybrać plecak, który będzie im się podobał.

Co powinno znaleźć się w wyprawce pierwszoklasisty?

W co wyposażyć pierwszoklasistę?
W co wyposażyć pierwszoklasistę? tookapic/pixabay.com

Nie tylko plecak jest niezbędnym wyposażeniem pierwszoklasisty. W wielu sklepach już na początku wakacji można było kupić przedmioty potrzebne uczniom. Produktów jest jednak tak wiele, a ich ceny nie są niskie, warto więc kupować tylko niezbędne przybory. Wiele szkół udostępnia wyprawkę dla pierwszoklasisty na stronie szkoły, często informacje o tym, co będzie potrzebne, nauczyciele podają na pierwszym wrześniowym zebraniu. Wspólne przygotowanie wyprawki może być doskonałą zabawą.

Co warto kupić dla pierwszaka?

  • Piórnik: ołówki, kredki ołówkowe, gumka, temperówka, nożyczki, klej w sztyfcie – warto wybrać ołówek trójkątny, który świetnie sprawdza się w nauce pisania i jest uniwersalny dla dzieci leworęcznych i praworęcznych;
  • Zeszyty – najlepiej, by miały nie więcej niż 16 stron, w kratkę i w trzy linie;
  • Bloki techniczne A4 – biały i kolorowy;
  • Buty na zmianę i worek na nie;
  • Strój na WF;
  • Plastikowy pojemnik na drugie śniadanie;

Szczegółowe wytyczne na pewno przedstawi szkoła. Warto zaopatrzyć się również w okładki na podręczniki, gdyż otrzymają je następni uczniowie, więc powinny pozostać w dobrym stanie.

Przygotuj dziecku miejsce do nauki

Przygotowanie dziecka do pójścia do szkoły to nie tylko przygotowanie psychiczne, lecz także wyposażenie dziecka w odpowiedni do nauki sprzęt. Biurko z wygodnym krzesłem to podstawa, gdy rozpoczynamy przygodę ze szkołą. Zmiany w pokoju i udział dziecka w nich może pobudzić motywację do nauki.

Warto zapewnić dziecku optymalne warunki do koncentracji, dbając o dobre oświetlenie, porządek oraz organizację materiałów szkolnych. Dodatkowo regularne utrzymywanie porządku w przestrzeni do nauki uczy dziecko odpowiedzialności i organizacji.

Dobrym pomysłem jest także wyposażenie biurka w tablicę korkową lub magnetyczną, na której można przypinać najważniejsze informacje, plan lekcji czy ważne dla niego sprawy.

Udział dziecka w wybieraniu akcesoriów szkolnych, takich jak zeszyty, piórniki czy dekoracje do pokoju, może zwiększyć jego zaangażowanie i radość z rozpoczęcia nauki. Tworzenie rutyny, gdzie dziecko ma wyznaczony czas na naukę, zabawę i odpoczynek, pomoże w lepszym przystosowaniu się do nowego planu dnia.

Pamiętajmy także o zapewnieniu dziecku wsparcia emocjonalnego, rozmowach o jego uczuciach związanych ze szkołą i śledzeniu jego postępów, aby mogło czuć się pewnie i zmotywowane do nauki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny