MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdy masz zostać mamą

(sab)
Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży. Pierwsze reakcje - radość wspólnie z partnerem i zarazem niepokój - czy wszystko będzie dobrze. Pytania i wątpliwości, jak wynika z sondaży, mają niemal wszystkie przyszłe matki. Czy to co ostatnio robiłam albo nie robiłam nie zaszkodzi dziecku, jak powinnam się zachowywać? Przygotowując się do zajścia w ciążę naczytałaś się "uczonych" poradników, nasłuchałaś życzliwych rad i przestróg od krewnych czy koleżanek. To jeszcze może potęgować niepokój, powodować mętlik informacyjny w głowie. Otóż nie przejmuj się - ciesz się i bądź spokojna!

Wystarczy, że zachowasz zdrowy rozsadek, będziesz na co dzień postępować nieco uważniej i stosować się do zaleceń lekarza. Dziś naszym czytelniczkom, zwłaszcza tym, które przygotowują się do pierwszego dziecka, chcemy podać najistotnijesze wskazówki odnośnie postępowania. Przewodnikiem będzie doświadczony specjalista położnictwa i ginekologii, dr Jerzy Przepieść z Kliniki Perinatologii AMB.

CZY TO NA PEWNO?

Musi upłynąć kilkanaście dni od zapłodnienia nim możesz zacząć "podejrzewać", że to nastąpiło. Pierwszy najbardziej charakterystyczny sygnał możliwości ciąży - to zatrzymanie miesiączki. Jeśli nie wystąpi w spodziewanym terminie, to 9-10 dnia od momentu, kiedy jak przypuszczasz mogło dojść do poczęcia, możesz już wykonać test ciążowy dostępny w każdej aptece. Jeśli będzie dodatni, to prawdopodobnie zaszłaś w ciążę, jeśli ujemny, to znaczy, że to tylko opóźnienie miesiączki, które mogło nastąpić z innego powodu. Zaburzeń cyklu miesiączkowego może być wiele. Jeśli test wyszedł dodatni powinnaś w bliskim, dogodnym terminie pójść do ginekologa. Nie zwlekaj z tym. Im wcześniej, tym łatwiej będzie lekarzowi wdrożyć właściwą opiekę - udzielić wskazówek, zmodyfikować pewne zachowania. Chodzi przede wszystkim o:
l rozpoczęcie lub kontynuację (jeśli już wcześniej przygotowywałaś się do ciąży) zażywania kwasu foliowego (do 12. tygodnia ciąży), zapobiegającego powstawaniu wad układu nerwowego u dziecka;
l rozstanie się z paleniem i unikanie biernego palenia;
l ograniczenie używek, wyeliminowanie alkoholu.

CZERWONE ŚWIATŁO DLA LEKÓW

Koniec ze swobodnym przyjmowaniem leków. To konieczne dla zdrowia dziecka. Każdy lek czy witaminy skonsultuj z lekarzem. Jest zasada: w pierwszym trymestrze, a zwłaszcza w pierwszych 8-10 tygodniach ciąży powinnaś unikać stosowania leków, ograniczając je do sytuacji koniecznych, potwierdzonych przez lekarza. Zrezygnuj nawet z witaminek, np. "na paznokcie" czy "ładną cerę". W razie przeziębienia, staraj się leczyć domowymi sposobami - herbatkami z malin, wygrzaniem w łóżku. Nawet o aspirynę spytaj najpierw lekarza.

KIEDY DO LEKARZA, JAKIE BADANIA

Lekarz może potwierdzić ciążę w badaniu ginekologicznym po około dwóch tygodniach od zatrzymania miesiączki. Nie wybieraj się więc wcześniej, ale i - jak wspomnieliśmy - zbytnio nie zwlekaj. Ciążę można też potwierdzić w badaniu usg, ale najkorzystniej wykonać je dopiero ok. 6-8 tygodnia od ostatniej miesiączki. Wówczas można potwierdzić nie tylko obecność pęcherzyka ciążowego, ale też żywego zarodka. Czyli - jak ciąża jest umieszczona (czy wewnątrzmaciczna), że jest żywa i się rozwija.
Według standardu, lekarza ginekologa w trakcie ciąży powinnaś odwiedzić 10-11 razy. Do 34 tygodnia - co cztery tygodnie, później co dwa. W przypadku dolegliwości bądź powikłań - powinnaś zgłaszać się "od ręki" i potem zgodnie z zaleceniem lekarza. Po co tak dużo wizyt? Żeby na bieżąco nadzorować, czy ciąża przebiega prawidłowo. W czasie wizyt będziesz mieć różne badania, m.in.
l badanie ogólne (ciśnienie, praca serca i płuc),
l badanie krwi (grupa krwi, stężenie cukru, przeciwciała odpornościowe),
l badanie ginekologiczne (przynajmniej na początku ciąży, obejmujące badanie szyjki macicy, cytologiczne, bakteriologiczne pochwy),
l badanie usg - tu nie ma zasady co do ilości, ale na pewno, obowiązkowo, między 18 a 22 tygodniem ciąży. Ma ono potwierdzić wiek ciąży, pozwala też wykryć większość ewentualnych nieprawidłowości rozwojowych płodu, aby je w miarę możliwości medycznych korygować. Badań usg może być więcej. O ich ilości powinien zadecydować lekarz na podstawie przebiegu ciąży.

Za tydzień napiszemy jak sobie radzić z typowymi dolegliwościami ciąży

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny