Młodzież vs. gwiazdy sportu
Znaleźli się w niej znani sportowcy: Sebastian Mila, Bartosz Marszałek, Agnieszka Kobus-Zawojska i Marek Plawgo oraz Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk. Spotkanie sędziował Szymon Marciniak, nie zabrakło też gwiazdy polskiego dziennikarstwa sportowego, Dariusza Szpakowskiego, którego profesjonalne komentarze dodawały zawodnikom animuszu. Wydarzenie „Bądź Aktywny w Dniu Dziecka” zostało zorganizowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Instytut Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego.
„Bądź aktywny, bądź bezpieczny” – sport i rozwaga młodzieży
Po meczu, który szkolne drużyny sportowe rozgrywały przeciwko doświadczonym zawodnikom, Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki, jeden z członków Drużyny Gwiazd, znalazł chwilę na wypowiedź. Odniósł się zarówno do samego wydarzenia, jak i programu SKS realizowanego w polskich szkołach od 2017 roku oraz akcji „Bądź aktywny, bądź bezpieczny”, która uczy dzieci i młodzież bezpiecznych zachowań w czasie roku szkolnego i – przede wszystkim – na wakacjach.
- SKS to sam w sobie świetny program, realizowany w ponad 90 procentach polskich gmin dzięki wsparciu i środkom Ministerstwa Sportu i Turystyki – podkreśla minister Bortniczuk. - Operatorem jest Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy: gminy dostają pieniądze na dodatkowe wynagrodzenia nauczycieli wychowania fizycznego, aby mogli prowadzić dodatkowe zajęcia SKS-u, które starsze pokolenie pamięta i dobrze wspomina.
- SKS jest realizowany przez cały rok szkolny – przypomina minister. - Dzisiaj symbolicznie go zamykamy, jeśli chodzi o ten rok szkolny, który za chwilę dobiegnie końca. Jednocześnie rozpoczynamy projekt wakacyjny „Bądź aktywny, bądź bezpieczny”. Ma on przypominać, że aktywność i bezpieczeństwo, zarówno nad wodą, w górach oraz w mieście, powinny iść w parze.
Kampania edukacyjna ważna też w wakacje
„Bądź aktywny, bądź bezpieczny” to kampania edukacyjna programu Szkolny Klub Sportowy. W ramach projektu dostępne online są materiały promujące bezpieczeństwo podczas różnych aktywności w mieście, w górach i nad wodą. Do dyspozycji nauczycieli, trenerów i opiekunów grup szkolnych są:
- komiksy, które powstały we współpracy ze znanymi sportowcami, promujące bezpieczeństwo nad wodą, w mieście i w górach,
- scenariusze zajęć wychowania fizycznego przygotowane w oparciu o tematykę komiksów,
- kolorowanki,
- karty pracy do kreatywnego uzupełnienia,
- quizy.
Mecz w Książenicach – dlaczego warto zachęcić młodzież do sportu?
Bartłomiej Marszałek, zawodnik w Motorowodnej Formule 1 ORLEN Team, opowiada o wrażeniach z meczu:
- Dzień jest super. Jest to fantastyczna idea integracji przez sport. Na pewno dla mnie takie osobiste społeczne zaangażowanie w to, żeby promować SKS-y, które wracają do łask, to jest naprawdę wielka sprawa.
- Sport integruje, uczy pięknych wartości i zasad w życiu – podkreśla Bartłomiej Marszałek. - Kultura fizyczna to nie tylko podnoszenie hantli i kopanie piłki, ale także zachowanie się na co dzień. To wszystko naprawdę ma wymierne efekty, także naprawdę duży szacunek i ukłon dla wszystkich, którzy przyczyniają się do tego, że taki program istnieje. Ministerstwo robi naprawdę kawał fajnej pracy i jest to bardzo istotne, bo to wspieranie nie tylko dorosłego sportu, ale także „narybku”, czyli dzieci i młodzieży. Ma to bardzo pozytywny wydźwięk społeczny.
- Ja przyjechałem tu z Bratoszewic razem z koleżankami, z panią dyrektor i z naszą wychowawczynią. Będziemy kibicować naszym drużynom – mówi podekscytowany młody zawodnik.
- Było trudno, ale staraliśmy się, jak mogliśmy. Był duży stres, ale jak tylko weszłam na boisko, poczułam zabawę i uśmiech - dodaje jego koleżanka.
- Było bardzo fajnie, ale i bardzo ciężko – przyznaje młodzież po meczu, który zakończył się remisem.
- Świetna atmosfera, świetna zabawa – mówi minister Kamil Bortniczuk. – Przeciwnik był w różnym wieku, bo grupy się cały czas zmieniały: od starszych zawodników po dzieci, które starały się to przekuwać w zabawę, żeby obie strony miały z tego satysfakcję. Mecz zakończył się remisem, tak więc przyjaźnie i w zdrowiu – obyło się bez kontuzji. Myślę, że daliśmy świetny przykład hasłu, żeby być aktywnym, a jednocześnie robić to bezpiecznie.
Coś więcej niż mecz! Sport atrakcją dla młodzieży?
Urszula Włodarczyk, Dyrektor Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego, podkreśla, że impreza w Książenicach to nie tylko mecz.
- Przygotowaliśmy też inne atrakcje i aktywności dla młodzieży i dzieci. Będzie to strzelanie z łuku, jazda na ergometrze. Myślę, że dzieci zapamiętają ten dzień na wiele lat.
Kilka słów o programie SKS wspieranym przez Orlen
Od pierwszej edycji, która miała miejsce w 2017 roku, program SKS jest wspierany przez ORLEN – największego sponsora polskiego sportu – nie tylko profesjonalnego, będącego wynikiem wieloletnich treningów naszych sportowców, ale również młodzieżowego. W 2022 roku ORLEN objął programami sportowymi ponad 300 tys. dzieci i młodzieży w całej Polsce. Pomagając w realizacji tego typu programów, ORLEN nie tylko dba o ich rozwój, ale również szuka kolejnych talentów.