MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdy adresat nie może odebrać listu

(maw)
Fot. sxc
- Czy córka nieżyjącego adresata może odebrać list polecony, który do niego wysłałam? - pyta pani Anna z Golubia-Dobrzynia.

Nasza Czytelniczka opowiada: - Wysłałam list polecony do innego miasta. Nie wiedziałam, że adresat od roku nie żyje. Listonosz nikogo nie zastał, więc zostawił w skrzynce awizo. Czy, w takim przypadku, list na poczcie będzie mogła odebrać córka nieżyjącego adresata, która jest zameldowana pod tym samym adresem? Czy też list wróci do nadawcy?

Pod wskazanym adresem

Dorota Niklewicz, rzecznik Poczty Polskiej Regionu Bydgoskiego, wyjaśnia, że zgodnie z art. 26 ustawy z 12 czerwca 2003 roku Prawo Pocztowe przesyłkę lub przekaz pocztowy doręcza się adresatowi pod adresem wskazanym na przesyłce lub przekazie pocztowym.

Przesyłka, jeżeli nie jest nadana na poste restante, może być także wydana przedstawicielowi ustawowemu lub pełnomocnikowi adresata oraz osobie pełnoletniej zamieszkałej razem z adresatem, pod warunkiem, że adresat nie złożył w placówce pocztowej zastrzeżenia w tej kwestii.

Zawiadomienie wyślą jeszcze raz

Jeśli adresat lub inne osoby uprawnione po odbiór przesyłki rejestrowanej lub przekazu pocztowego nie zgłoszą się po nie, to poczta przekazuje najpóźniej siódmego dnia licząc od dnia następnego po pozostawieniu pierwszego zawiadomienia, powtórne zawiadomienie o możliwości ich odbioru.

Dorota Niklewicz podsumowuje: - Przesyłki lub przekazy pocztowe należy odebrać na poczcie w ciągu 14 dni. W przeciwnym razie są one zwracane do nadawcy.

Poste restante

To sposób wysyłki polegający na dostarczeniu przesyłki na adres dowolnego urzędu pocztowego, wygodny dla odbiorcy, zamiast pod jego adres. Nie musi to być urząd "właściwy" miejscu zamieszkania, nie musi to być nawet urząd w miejscowości, w której mieszka. Może to być też przesyłka na hasło, bez imienia i nazwiska adresata.

Poczta Polska przyjmuje na poste restante jedynie przesyłki lub przekazy pocztowe z naniesionym imieniem i nazwiskiem lub, w przypadku firm, pełną nazwą adresata. Ten, spodziewając się przesyłki udaje się na pocztę w celu jej odebrania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny