Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria Arsenał. Kolekcja II na wystawie i w telewizji

Anna Kopeć
Na wystawie „Będzie lepiej i coraz lepiej?” zobaczymy m.in. zestaw fotografii „Krzysztof Czerwiński II” autorstwa Katarzyny Kozyry z 2001 roku
Na wystawie „Będzie lepiej i coraz lepiej?” zobaczymy m.in. zestaw fotografii „Krzysztof Czerwiński II” autorstwa Katarzyny Kozyry z 2001 roku Mat. Galerii Arsenał
To unikatowy zbiór różnorodnych dzieł z dziedziny sztuki współczesnej. Część z nich można zobaczyć na otwierającej się dziś ekspozycji w Galerii Arsenał

Kolekcja II to największy powód do dumy Galerii Arsenał. Tworzony przeszło od ćwierćwiecza zbiór prac polskich i zagranicznych artystów liczy dziś 242 dzieła. Wśród nich są obrazy, rysunki, instalacje, fotografie, obiekty, rzeźby, teledyski, filmy animowane. Dotykają one również wielu tematów, np. historii Polski, życia społecznego, zmian zachodzących w polityce i gospodarce czy kwestii estetyki.

- Kolekcja II jest czymś wyjątkowym w skali kraju. Skupiała się na artystach związanych z regionem. Zawiera też wiele prac z Europy Wschodniej i Zachodniej, kompletowanych w sposób konsekwentny i spójny. Mówią o napięciach w świecie, o kondycji artysty, o refleksji nad sztuką, najnowszej historii Polski i Europy, o uwarunkowaniach historycznych, o życiu społecznym, obyczajach - mówi Kamil Kopania, prezes Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Białymstoku, które opiekuje się Kolekcją II.

Prace z Kolekcji II były prezentowane w Gruzji, Ukrainie, Białorusi, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Francji, Hiszpanii, Czechach, Chinach, Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech i wielokrotnie w Polsce.

- Oprócz tej fizycznej migracji ważny wydaje mi się fakt, że podejmujemy próby reinterpretacji kolekcji, zapraszając do współpracy kuratorów zewnętrznych - mówi Monika Szewczyk, dyrektorka Galerii Arsenał. - Każde świeże spojrzenie otwiera nowe ścieżki interpretacyjne, wydobywa z kolekcji ukryty potencjał

Dlatego tym razem do współpracy zaprosiła Marię Rubersz, która jest kuratorką wystawy „Będzie lepiej i coraz lepiej?”

- Prezentowane na wystawie prace z Kolekcji II Galerii Arsenał to często dzieła ikoniczne, które w dzisiejszej rzeczywistości, pełnej napięć i niepewności, wybrzmiewają na nowo - twierdzi Maria Rubersz, kuratorka wystawy. - Wystawa jest w dużym stopniu reakcją na atmosferę ostatnich miesięcy, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Przywołuje bardzo aktualny, czasami wręcz profetyczny głos artystów, którzy często reagują na wydarzenia społeczne wbrew dominującym narracjom, problematyzują kwestię symboli w przestrzeni publicznej oraz mniej lub bardziej odległą historię. Nie pomija również roli, jaką pełnią wypowiedzi artystów oraz konsekwentnie budowane kolekcje sztuki współczesnej.

Wernisaż wystawy w Galerii Arsenał dziś o godz. 18. Czynna będzie do 17 listopada. Na 15 października o godz. 11 zaplanowano oprowadzanie po wystawie. Wydarzenie będzie dostosowane do potrzeb osób niesłyszących oraz niedosłyszących.

Arsenał w TVP Kultura

W programie „Którędy po sztukę” zaprezentowanych zostanie 10 prac ze zbioru Galerii Arsenał

Na 10 października planowana jest w TVP Kultura emisja pierwszego odcinka kolejnej edycji programu „Którędy po sztukę”, dedykowanego Kolekcji II. Cykl prezentuje najciekawsze kolekcje uznanych instytucji sztuki współczesnej w Polsce. Do tej pory był realizowany w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. O wybranych dziesięciu pracach z kolekcji w kolejnych dziesięciu odcinkach programu opowiedzą uznani eksperci- historycy sztuki, krytycy, kuratorzy. Do udziału w programie zaproszeni zostali: prof. Maria Poprzęcka, Stach Szabłowski oraz Monika Szewczyk. Omówią m.in. obrazy Leona Tarasewicza i „Wesele” Aleksandry Czerwniawskiej, „Mały fiat 126p. pomnik lat 90-tych” Volodymyra Kuznetsova „Dimensional compression” Izy Tarasewicz, „The End of Radio”, którą tworzy m.in. 194 mikrofony i 20 adapterów Konrada Smoleńskiego oraz nagrania wideo Anny Konik, Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego.

Emisja tego programu kosztuje 100 tys. zł, 85 tys. zł dał białostocki magistrat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny