Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja Okno na Wschód pomaga cudzoziemcom przebywającym w Białymstoku

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Łukasz Pogorzelski i Liza Mickiewicz z Fundacji Okno na Wschód
Łukasz Pogorzelski i Liza Mickiewicz z Fundacji Okno na Wschód AS
Są zwalniani z pracy, źle traktowani w sklepie, ich dzieci są szykanowane w szkole. Cudzoziemcy w Białymstoku nie zawsze są traktowani w zgodzie z prawem. Mogą jednak liczyć na pomoc.

Fundacja Okno na Wschód pomaga cudzoziemcom, przede wszystkim z Białorusi i Ukrainy, przebywającym na co dzień w Białymstoku i województwie podlaskim. Podczas środowej konferencji prasowej podsumowano ostatnie dwa lata działalności, czyli realizację projektu „TAK dla praw człowieka”.

Jak mówi Łukasz Pogorzelski, wiceprezes Fundacji OKNO NA WSCHÓD, w Białymstoku przebywają przede wszystkim migranci z Białorusi:

– Uciekli przed represjami z kraju, w którym prawa człowieka tak naprawdę nie istnieją. Niestety, bywa, że po przyjeździe do naszego kraju są traktowani podobnie. Zwykle na szczęście nie jest to efekt celowego działania, ale nieświadomość, niedoinformowanie, niedopatrzenie – opowiada.

Nie ma jednak wątpliwości: ta sytuacja wymaga pomocy. Stąd pomysł na realizację projektu „TAK dla praw człowieka”. W jego ramach, w ciągu dwóch lat udało się pomóc 556 razy.

– Funkcjonowała u nas infolinia, udzielaliśmy wsparcia prawnego. Co ważne, okazało się, że administracja państwowa, urzędy są zainteresowane współpracą z nami – mówi Łukasz Pogorzelski.

Dlatego co miesiąc były organizowane spotkania z przedstawicielami straży granicznej, urzędu wojewódzkiego czy urzędu pracy, gdzie były przedstawiane główne problemy cudzoziemców w Białymstoku.

A Liza Mickiewicz, rzecznik praw cudzoziemców w Fundacji OKNO NA WSCHÓD, opowiada, na czym to wsparcie polegało:

–Nasza pomoc dotyczyła różnych sytuacji życiowych, gdy były łamane prawa człowieka. Byli dyskryminowani pracy, w sklepach, urzędach, ale też w szkołach. Często też uważali, że jako osobom od niedawna mieszkającym w Polsce, żadne prawa im się nie należą. A to przecież nieprawda – podkreśla Liza Mickiewicz.

Dlatego, oprócz pomocy w rozwiązywaniu konkretnych spraw, fundacja zapraszała też cudzoziemców na spotkania, gdzie wyjaśniano im, jakie maja prawa.

Nakręcono również – tym razem z myślą o Polakach – cykl filmów edukacyjnych dotyczących najbardziej popularnych tematów dyskryminacji i sposobów, jakie sobie w takich sytuacjach radzić.

Choć projekt się skończył, przedstawiciele fundacji zapewniają, że nadal mogą się do nich zgłaszać cudzoziemcy potrzebujący wsparcia w zagwarantowaniu im praw, również prawnego. Po szczegóły dotyczące kontaktu zapraszają na swoją stronę internetową.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny