Francja/Nicea: W zamachu zginęły 84 osoby. Dwie Polki wśród ofiar [ZDJĘCIA] [VIDEO]

WR/Tomasz Dereszyński (AIP)/Remigiusz Półtorak, Iwona Krzywda/STORYFUL/X-News
Po zamachu w Nicei
Po zamachu w Nicei Luca Bruno
Udostępnij:
[ZAMACH W NICEI,ZAMACH WE FRANCJI] W zamachu w Nicei zginęły co najmniej 84 osoby. W szpitalach są dziesiątki rannych. Zamachowcem był Mohamed Lahouaiej Bouhlel - 31-letni Francuz pochodzenia turnezyjskiego. OTO RELACJA.

17:25 Prokurator Generalny: Zamachowiec nigdy nie był sygnalizowany jako członek radykalnych grup

17:15 W zamachu, do którego doszło w czwartek wieczorem w Nicei zginęły dwie młode kobiety z małopolskich Krzyszkowic. Na Lazurowe Wybrzeże wybrały się z dwiema innymi swoimi siostrami. Tym ostatnim nic się nie stało.

W pomoc rodzinie, której członkowie zginęli w Nicei, od razu włączył się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Myślenicach. – Najważniejsze w tym momencie jest taktowne wsparcie psychologiczne. Z rodziną rozmawiał już psycholog, którego znają, zaangażowana została również osoba duchowna – mówi Małgorzata Aleksandrowicz, zastępca kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Myślenicach. Pracownicy socjalni są w stałym kontakcie z rodziną. - Jeśli będzie taka potrzeba, gmina zaoferowała również pomoc w zorganizowaniu transportu i wysłanie samochodu do Francji – mówi Aleksandrowicz.

17:11

16:30 W szpitalach przebywa obecnie 188 osób. 48 na intensywnej terapii

16:20

16:00 Kondolencje całej Francji przekazał Władimir Putin. - Drogi Francois, Rosja wie, czym jest terroryzm i jakie zagrożenie niesie dla nas wszystkich. Mój naród nieraz stanął w obliczu podobnych tragedii, dlatego łączymy się w bólu z narodem francuskim. Panie prezydencie, proszę przyjąć moje szczere kondolencje i przekazać je rodzinom ofiar - powiedział Władimir Putin.

RUPTLY/x-news

15:35 Hollande: To walka, która będzie trwać, bo mamy do czynienia z wrogiem, który wciąż będzie uderzał

15:30 W Nicei jest już Francois Hollande: Wśród ofiar są Francuzi i cudzoziemcy. Dorośli i dzieci. Dzieci, które przybyły tu, żeby oglądać pokaz sztucznych ogni. A zginęły, żeby jakiś człowiek zaspokoił swoją potrzebę okrucieństwa.

15:25**Dr Krzysztof Liedel, ekspert ds. terroryzmu: To co decyduje o tym, że w Polsce możemy czuć się bezpiecznie jest przede wszystkim to, że Polska pozostaje mało atrakcyjna dla terrorystów. Dzisiaj zamachowcom bardziej opłaca się uderzać w takie kraje jak Francja, Wielka Brytania czy Niemcy. Natomiast warto podkreślić, że brak jest jakichkolwiek symptomów świadczących o tym, iż w Polsce wzrosłoby to zagrożenie. Jednak żaden kraj nie może powiedzieć, że jest zupełnie bezpieczny. CAŁA ROZMOWA TUTAJ**

14:54 Lotnisko w Nicei zostało ewakuowane pod odkryciu podejrzanej walizki:

14:26 Zamachy terrorystyczne we Francji od 1982 roku:

Zamachy we Francji od 1982 r.
Zamachy we Francji od 1982 r. Nice Marin

14:05 Przeszukanie podejrzanej ciężarówki na route de Turin, nieopodal mieszkania zamachowca:

13:51 Prezydent Andrzej Duda napisał list do Narodu Francuskiego wz. z atakiem w Nicei. - Krwawy atak nastąpił w dniu tak drogim dla Was wszystkich, gdy mieszkańcy Paryża, Lyonu, Marsylii czy Nicei okazują co roku swoją dumę, wyrażają swoją radość, bawią się i cieszą.Nie łudźmy się: ta duma, ta radość i ta energia są głównymi powodami szaleńczej fali terroru, która dotyka zachodniej Europy.Ludzie, którzy czyhają na nasze życie, chcą nam tę dumę odebrać. Chcą pozbawić nas radości. Chcą napełnić nasze serca lękiem - czytamy w liście. PEŁNY TEKST TUTAJ.

13:47 W ataku miało zginąć co najmniej dwójka obywateli Maroka.

13:42 Po zamachu wciąż wiele osób jest poszukiwanych przez bliskich:

13:19 Oto pierwsze zdjęcia z mieszkania terrorysty:

13:10 Policjanci sprawdzają mieszkanie zamachowca i najbliższe okolice jego domu. Szukają bomb, podejrzanych samochodów.

13:04 Wśród ofiar ataku w Nicei są: dwaj amerykanie, Ukrainka, Ormianka i Rosjanka (studentka ekonomii z Moskwy)

13:01 "Le Figaro" rozmawiał z sąsiadami Mohameda Lahouaiej Bouhlela. Mówili, że był cichy i raczej samotny. Nic nie wskazywało, że jest religijnym fanatykiem.

12:46 Mariusz Błaszczak: Z tego co wiem, nie ma zagrożenia w Polsce. Jesteśmy przygotowani do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas Światowych Dni Młodzieży - dodał. CZYTAJ WIĘCEJ

TVN24/x-news

12:31 Mohamed Lahouaiej Bouhlel, zamachowiec z Nicei, miał przebywać w areszcie jeszcze na początku tego roku w związku drobnym przestępstwem.

12:16 Prezydent Tunezji Beji Caid Essebsi mocno potępił "tchórzliwy atak" w Nicei. Zapewnił, że Tunezja będzie nadal solidarnie walczyła u boku Francji z terroryzmem.

12:10 Agencje podają, że w zamachu zginęło dwoje obywateli USA.

12:07 Oto dom zamachowca z Nicei. Na miejscu trwają prace operacyjne policji:

Francja/Nicea: W zamachu zginęły 84 osoby. Dwie Polki wśród ofiar [ZDJĘCIA] [VIDEO]
Nice Matin

11:36 NY Times przygotował infografikę o zamachu w Nicei. Tak wyglądała masakra na Promenade des Anglais:

11:22 Przed godz. 9:30 policja w asyście antyterrorystów weszła do mieszkania Mohameda Lahouaiej Bouhlela przy boulevard Henri Sappia w północnej Nicei. Jak podaje Nice Matin, na miejscu nadal pracują policyjni technicy.

11:05 Zamachowiec z Nicei nazywał się Mohamed Lahouaiej Bouhlel. Miał tunezyjskie korzenie. Urodził się w 1985 r. Mieszkał w północnej części Nicei. W przeszłości był karany za drobne przestępstwa.

11:01 Po zamachu w Nicei do szpitali trafiło 54. dzieci:

10:39 Władze Francji ogłosiły żałobę narodową 16, 17 i 18 lipca.

10:36 Marine Le Pen, szefowa Frontu Narodowego, napisała na Twitterze: Francja pogrążyła się w chaosie. Myślę o ofiarach. Trzeba zacząć wojnę z islamskim fundamentalizmem.

10:19**Trwa szturm policji na dom zamachowca w Abbatoirs (dzielnica Nicei)**. Przypomnijmy, według doniesień francuskich mediów napastnikiem był Francuz pochodzenia tunezyjskiego, urodzony w 1985 r.

10:15 Strzelanina zamachowca z policjantami na Promenade des Anglais:

10:09 Francuskie władze podały, że udało im się zidentyfikować tożsamość zamachowca. Czekamy na dokładne dane:

9:57 - Ciężarówka prowadzona przez zamachowca została wynajęta w miejscowości Saint-Laurent-du-Var, nieopodal Nicei - informuje "Le Figaro".

9:52 Jak donoszą media z Nicei, napastnik wjechał na promenadę, informując, że wiezie dostawę lodów.

9:41 Ludzie uciekają w panice z Promenade des Anglais:

9:37 – To się może zdarzyć w całej Europie – skomentował czwartkowe zamachy terrorystyczne w Nicei na południu Francji Witold Waszczykowski, polski szef spraw zagranicznych.

Szef polskiej dyplomacji uspokoił zgromadzonych na konferencji dziennikarzy, że wśród ofiar zamachów do tej pory nie ma Polaków. – Francuzi są zobowiązani do informowania wszystkich nacji, które mogą być ofiarami ataku. Na razie nie ma informacji o Polakach wśród ofiar - podkreślił Witold Waszczykowski.

Dyplomata doradzał również zachowanie ostrożności podczas zgromadzeń publicznych. – W wielu przypadkach nie da się jednak ustrzec od takiej sytuacji, bo mamy do czynienia albo z szaleńcami albo z ludźmi doskonale zorganizowanymi - ostrzegał Waszczykowski.

9:33 W ataku zginął także nauczyciel z berlińskiej szkoły i dwójka jego uczniów, którzy przebywali na wycieczce w Nicei:

9:28 Przygotowana przez francuskie władze aplikacja "antyterrorsytyczna" nie zadziałała dobrze...

9:19 W zamachu miał zginać zastępca szefa PAF (Police Aux Frontières) w regionie, czyli francuskiej straży granicznej:

9:08 Rada Muzułmanów we Francji potępiła zamach w Nicei.

9:02 Makabra. Tak wyglądała Promenade des Anglais po ataku:

8:51 Włosi przywrócili kontrolę na granicy z Francją:

8:34**Bilans ofiar wzrósł do 84. 14 osób jest w stanie krytycznym.**

8:32 Tak wyglądała Promenade des Anglais po ataku:

Po zamachu w Nicei
Po zamachu w Nicei Christopher Williams

8:26 Ciężarówka, której użyto w zamachu, była wynajęta - podaje AFP.

8:25 Nagranie momentu ataku - rozpędzona ciężarówka wjeżdża w tłum:

8:21 - Chcę złożyć kondolencje w imieniu narodu polskiego dla narodu francuskiego - powiedziała premier Beata Szydło, przebywająca na szczycie przywódców Azji i Europy w Ułan Bator, po zamachu terrorystycznym w Nicei.

8:19 W związku z atakami odwołano w Nicei słynny festiwal jazzowy i koncert Rihanny.

8:10 Promenade des Anglais w Nicei po ataku...

8:08 Napastnik przejechał po bulwarze 2 km zanim go zastrzelono:

8:06 Francja ogłasza stan wyjątkowy i powołuje pod broń rezerwistów:

7:50 Policja prosi, by świadkowie zamachu nie publikowali zdjęć wykonanych po masakrze przez szacunek dla rodzin ofiar.

7:45 Jeden z rysowników postanowił oddać hołd ofiarom zamachu w Nicei:

7:20 Oficjalny bilans ofiar wzrósł do 84 zabitych. 18 osób jest w stanie krytycznym.

7:06 Zamachowcem był 31-latek z Nicei pochodzenia tunezyjskiego. Według informacji uzyskanych przez AFP, napastnik był wcześniej znany policji - popełniał drobne przestępstwa. Jego powiązania z terrorystami były władzom nieznane.

7:02 Okładki dzisiejszych wydań francuskich dzienników:

********************************************

STORYFUL/X-News

Do ataku doszło w czasie, gdy mieszkańcy i turyści bawili się późnym wieczorem z okazji Święta Narodowego Francji, trwał właśnie pokaz fajerwerków na bulwarze nadmorskim.

Świadkowie relacjonują w mediach społecznościowych, że w miejscu ataku wybuchła panika. Ludzie uciekali w popłochu z promenady nadmorskiej. Na Twitterze świadkowie publikują wiele drastycznych i dramatycznych zdjęć oraz filmików. Trwa akcja pomocy rannym. Liczba ofiar może wzrosnąć. Nie są na razie znane szczegóły zamachu. Kierowca został zabity przez interweniujących policjantów.

Francuzi hucznie świętowali w czwartek 227. rocznicę zdobycia Bastylii. 14 lipca, jak co roku, w całym kraju odbyły się pokazy, festyny, a w Paryżu na Polach Elizejskich przeszła parada wojsk z wielu krajów świata, także z dalekiej Australii.

Wideo

Materiał oryginalny: Francja/Nicea: W zamachu zginęły 84 osoby. Dwie Polki wśród ofiar [ZDJĘCIA] [VIDEO] - Polska Times

Komentarze 99

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jury
Kto odpowiada za tak głębokie uszkodzenia twojego mózgu ? Wypadek, odziedziczone upośledzenie, czy jakaś inna katastrofa. Co mogło stworzyć potwora nienawiści. Po twoich wpisach widać, że nie trafiłeś w czas. Byłbyś idealnym pracownikiem niemieckich obozów śmierci. Pogarda dla ludzi i żółć na języku to coś co definiuje twoje życie. Człowieku, lecz się.
o
obchodza Niemcy
ty i te twoje plebiscyty co zeszloroczny snieg kleine gebelsiku.
n
na czerskiej
mu napisali
h
holender na rowerze zapyla
aby go nie poznali, tacy nami rządzą picusie glancusie, po krakowsku mówiąc bajtloki i cićwirze. A niemieckiego imienia używa, aby się dowartościował zakompleksiony folksdojcz prostaczyna.
w
walisz sie z koniem
a nie kopiesz
N
Niçoise
Po 4 dniach od tej tragedji i po pokazaniu zdjecia jego "CARTE DE RESIDENT" polskie media dalej pisza ze to byl Francuz. Jak sie posiada karte rezydenta to znaczy ze sie jest codzoziemcem!!!merci
k
kasienka
nadajemy tym razem ?
G
Gość
W dniu 17.07.2016 o 12:10, Brzeszczot napisał:

Jedyną prawdziwą religią jest katolicyzm. A ty czy już okręcasz dyńkę szmatami i walisz nią w glebę pięć razy dziennie w kierunku Półwyspu Arabskiego, czy jeszcze nie? Lubisz wieprzowinę? A może już masz w domu schowaną maczetę pod łóżkiem?

Jak wielu tępaków /wierny ale głupi i mierny/ zamiast argumentów przytaczasz historyjki wymyślone w odmóżdżonej główce. Czy fakt,że prałbym głową "owiniętą szmatami" w glebę zmieni cokolwiek w ilości wiernych islamu i katolicyzmu?

Czy posiadanie w domu "maczety" lub spożywanie "wieprzowiny" odwróci tendencję i powstrzyma spadek ilości katolików w Europie?

Sam się rozpędź i walnij czerepem w solidny mur,może doznasz cudu olśnienia. W co wątpię lecz przynajmniej spróbuj.

B
Brzeszczot
W dniu 17.07.2016 o 11:49, Gość napisał:

Bełkot jest Twoją specjalnością,ale nie odpuszczę,bo głupotami nasączałbyś forumową młodzież. Zamachowcem był Francuz, bo takie miał obywatelstwo, co potwierdziły tamtejsze władze. Jego pochodzenie narodowościowe jest bez znaczenia. Islam jest religią, która posiada więcej wyznawców od katolicyzmu, odłamu chrześcijaństwa. Objawami pogaństwa jest spożywanie mięsa ludzkiego i zapijanie go winem. W krajach wysoce rozwiniętych cywilizacyjnie odchodzi się /zbyt wolno, ale jednak/ od pogańskich zwyczajów.

Jedyną prawdziwą religią jest katolicyzm. A ty czy już okręcasz dyńkę szmatami i walisz nią w glebę pięć razy dziennie w kierunku Półwyspu Arabskiego, czy jeszcze nie? Lubisz wieprzowinę? A może już masz w domu schowaną maczetę pod łóżkiem?

G
Gość
W dniu 16.07.2016 o 14:04, Brzeszczot napisał:

Oj uparciuch z tego komunistycznego potomka już całkowicie zniewolonego przez eurobolszewicką propagandę. Z uporem maniaka klepie posty o tej samej ogłupiającej treści. Z Araba chce zrobić Francuza. Czysty idiotyzm. W tym miejscu jeszcze raz pragnę wyjaśnić, że islam nie jest religią. Jest to pogańska ideologia przemocy wymyślona przez pasterzy z Półwyspu Arabskiego, nosząca znamiona religii. W normalnych cywilizowanych krajach ideologia ta, podobnie jak komunizm, nazizm, czy faszyzm, powinna być prawnie zakazana.

Bełkot jest Twoją specjalnością,ale nie odpuszczę,bo głupotami nasączałbyś forumową młodzież. Zamachowcem był Francuz,bo takie miał obywatelstwo, co potwierdziły tamtejsze władze. Jego pochodzenie narodowościowe jest bez znaczenia.

Islam jest religią,która posiada więcej wyznawców od katolicyzmu,odłamu chrześcijaństwa.

Objawami pogaństwa jest spożywanie mięsa ludzkiego i zapijanie go winem. W krajach wysoce rozwiniętych cywilizacyjnie odchodzi się /zbyt wolno,ale jednak/ od pogańskich zwyczajów.

B
Brzeszczot
W dniu 16.07.2016 o 11:52, Gość napisał:

Znowu bełkoczesz nieprawdę.(...)

Oj uparciuch z tego komunistycznego potomka już całkowicie zniewolonego przez eurobolszewicką propagandę. Z uporem maniaka klepie posty o tej samej ogłupiającej treści. Z Araba chce zrobić Francuza. Czysty idiotyzm. W tym miejscu jeszcze raz pragnę wyjaśnić, że islam nie jest religią. Jest to pogańska ideologia przemocy wymyślona przez pasterzy z Półwyspu Arabskiego, nosząca znamiona religii. W normalnych cywilizowanych krajach ideologia ta, podobnie jak komunizm, nazizm, czy faszyzm, powinna być prawnie zakazana.

J
JB
JAK TAK WSZYSTKO ZGANIAJA NA ISLAM TO OBY NAPRAWDE SIE NIE WKURZYLI BO CO BEDZIE JAK SIE ZJEDNOCZA W KAZDYM PANSTWIE TO NIEBEDZIE POTRZEBNEJ 3 WOJNY OBY DO TEGO NIE DOSZLO
G
Gość
W dniu 16.07.2016 o 11:04, Brzeszczot napisał:

To są właśnie bzdury. Islamski bandyta, który zamordował niewinnych ludzi, nie był Francuzem tylko Arabem urodzonym w Tunezji. Ci ludzie nie zginęli w walce. Natomiast nie można nazywać mordercami tych, co walczą na wojnie w słusznej, a być może czasami w niesłusznej sprawie. Tylko wykarmieni nihilistyczną papką nieustannie serwowaną przez esbeckie media, nie rozróżniają tej podstawowej prawdy.No cóż, z przykrością należy skonstatować nad spustoszeniem umysłowym niektórych młodych ludzi. Za ten stan rzeczy należy też obciążyć wyłączną winą postkomunistów i ich agentów, którzy do niedawna sprawowali władzę w III RP, będącej w rzeczywistości PRL-em bisem. To ci ludzie celowo stworzyli kulawy i niedoskonały system oświatowy, którego skutki widać właśnie w cytowanym wpisie.Islam, jako pogańska ideologia propagująca przemoc, nosząca znamiona religii, powinien być zakazany. Tak jest na przykład w Angoli i Japonii.

Znowu bełkoczesz nieprawdę. Sprawca był obywatelem Francji,czyli Francuzem. 

Kolejny bełkot to słuszność /czy niesłuszność/ wojen. Dla ofiar tracących życie w ich wyniku,jest to bez znaczenia.

Trzeci bełkot to obwinianie za głupotę postkomunistów. Być może w Twoim przypadku /matuzalem/ jest to prawda. Skutecznie ogłupiony za młodu,trącisz tym w okresie starości. Postkomuniści utracili władzę w 1989 roku a teraz rządzi prawica katolicka,co widać /i słychać/ w TVP i innych mediach rządowych.

Islam jest religią większości ludzi żyjących na Ziemi. Tylko ktoś o mentalności /postkomunistycznej/ ćwoka o tym nie wie.

I na koniec, przyjmij do wiadomości,że religie zawsze były źródłem przemocy.

B
Brzeszczot

W ramach uzupełnienia mojego wcześniejszego edukacyjnego postu, należy dodać, iż Francuzi nie są muzułmanami lecz chrześcijanami. Mówi się, że Francja jest najstarszą córą Kościoła Powszechnego. Co prawda, wielu Francuzów odeszło od prawowitej wiary przodków, ale na pewno żaden z nich nie dopuściłby się tak ohydnego morderstwa, ponieważ wszystkie odłamy chrześcijaństwa zabraniają zabijania ludzi. Ale nie można też powiedzieć, że wszyscy wyznawcy ideologii, która narodziła się na Półwyspie Arabskim, są terrorystami, ale każdy terrorysta jest islamistą (muzułmaninem).

B
Brzeszczot
W dniu 16.07.2016 o 10:04, Gość napisał:

Kiedy piszesz brednie,nikt na głupoty nie reaguje. Natomiast kiedy piszesz kłamstwa,pora zapytać, w jakim celu? Zamachowiec był Francuzem urodzonym poza Francją. Współcześni Europejczycy mordują w bardziej wyrafinowany sposób. Także skutecznie. Policz, ilu ludzi zginęło w tak zwanych misjach pokojowych, obsługiwanych przez europejskie kontyngenty wojskowe, błogosławionych w tej działalności przez watykańskich emisariuszy zwanych kapelanami. Bandytyzm nie jest religijny. Mordercami stają się osoby wszelkich wyznań.

To są właśnie bzdury. Islamski bandyta, który zamordował niewinnych ludzi, nie był Francuzem tylko Arabem urodzonym w Tunezji. Ci ludzie nie zginęli w walce. Natomiast nie można nazywać mordercami tych, co walczą na wojnie w słusznej, a być może czasami w niesłusznej sprawie. Tylko wykarmieni nihilistyczną papką nieustannie serwowaną przez esbeckie media, nie rozróżniają tej podstawowej prawdy.

No cóż, z przykrością należy skonstatować nad spustoszeniem umysłowym niektórych młodych ludzi. Za ten stan rzeczy należy też obciążyć wyłączną winą postkomunistów i ich agentów, którzy do niedawna sprawowali władzę w III RP, będącej w rzeczywistości PRL-em bisem. To ci ludzie celowo stworzyli kulawy i niedoskonały system oświatowy, którego skutki widać właśnie w cytowanym wpisie.

Islam, jako pogańska ideologia propagująca przemoc, nosząca znamiona religii, powinien być zakazany. Tak jest na przykład w Angoli i Japonii.

Dodaj ogłoszenie