MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Firmy. Prowadzenie zakładu pracy chronionej jest opłacalne

Piotr Walczak [email protected] tel. 85 748 96 60
Prowadzenie zakładu pracy chronionej jak najbardziej się opłaca – uważa Franciszek Misiewicz, prezes Podlaskiej Spółdzielni Pracy Jubilat. – Ale raczej dużym przedsiębiorstwom, które mają już ugruntowaną pozycję na rynku. Tym bardziej, że trzeba spełnić szereg wymagań i nie każdy sobie z tym poradzi.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą niewielkie firmy powinni się dobrze zastanowić, jeżeli chcą uzyskać status zakładu pracy chronionej – mówi Franciszek Misiewicz. – Konieczne bowiem może się okazać zatrudnienie dodatkowej osoby, która zajmie się obsługą wszystkich dokumentów. A to przecież kosztuje.

Jak tłumaczy Alicja Rżyńska-Galicz z podlaskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zakłady pracy chronionej są zwolnione z podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego pod warunkiem, że te obiekty służą zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

 

Zobacz także. Łapy. Powstanie Centrum Aktywizacji Zawodowej

Firma może otrzymać dofinansowanie do oprocentowania kredytów w wysokości 50 procent odsetek, ale pod warunkiem, że kredyt związany jest z działalnością zakładu.

Przedsiębiorca może również liczyć na refundację kosztów budowy i rozbudowy obiektów i pomieszczeń zakładu oraz kosztów transportowych i administracyjnych. Dotyczy to tych firm, w których zatrudnionych jest 50 procent osób niepełnosprawnych.

Zakłady pracy chronionej otrzymują refundację kosztów płacy pracowników niepełnosprawnych. Minimalnie wynosi ona 765,60 zł, w przypadku osób z lekkim stopniem niepełnosprawności i bez specjalnych schorzeń, a maksymalnie 2552 zł – w przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności i ze specjalnymi schorzeniami. Jest też możliwość refundacji 80 proc. kosztów szkolenia osób niepełnosprawnych, ale nie więcej niż wynosi dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia (na jedną osobę). Do tego dochodzi refundacja wyposażenia do utworzenia stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej lub na przystosowanie istniejącego już stanowiska.

Zobacz także. Podlaskie. Spada liczba zarejestrowanych bezrobotnych

O nadanie zakładowi statusu zakładu pracy chronionej może ubiegać się pracodawca, który wykaże, że prowadzi działalność gospodarczą przez okres co najmniej 12 miesięcy i zatrudnia nie mniej niż 25 pracowników na pełnym etacie. Przez okres co najmniej sześciu miesięcy powinien zatrudniać co najmniej 40 proc. niepełnosprawnych, w tym co najmniej 10 proc. ogółu zatrudnionych muszą stanowić osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Innym wyjściem jest zatrudnianie co najmniej 30 proc. niewidomych lub psychicznie chorych albo upośledzonych umysłowo, zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Jak wyjaśnia Waldemar Lenkiewicz, nadinspektor z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku, konieczne jest zwrócenie się do inspekcji, która sprawdzi, czy obiekty i pomieszczenia użytkowane przez firmę odpowiadają ogólnym przepisom i zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy. – Oceniamy też, czy nie ma przeciwwskazań do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej na konkretnym stanowisku – mówi Lenkiewicz.

Co więcej – pracodawca ma obowiązek zapewnić doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne. Decyzję o wydaniu statusu zakładu pracy chronionej wydaje wojewoda.

Potrzebne dokumenty.

Do wniosku do wojewody o przyznanie statusu zakładu pracy chronionej należy dołączyć:

♦ Kopię postanowienia sądu rejonowego o wpisaniu spółki lub spółdzielni do odpowiedniego rejestru sądowego oraz aktualny odpis z rejestru lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, a w przypadku prowadzenia działalności podlegającej koncesjonowaniu – koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej wydaną przez odpowiedni organ.

♦ Kopię zaświadczenia urzędu statystycznego o nadaniu numeru REGON.

♦ Kopię decyzji urzędu skarbowego w sprawie nadania numeru identyfikacyjnego podatnika (NIP).

♦ Tabele ilustrujące wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej sześć miesięcy.

♦ Postanowienie okręgowego inspektoratu pracy stwierdzające, że obiekty i pomieszczenia użytkowane przez zakład pracy odpowiadają wymogom stawianym zakładom pracy chronionej.

♦ Dokumenty potwierdzające, że pracodawca zapewnia doraźną i specjalistyczną opiekę

♦ Dowód uiszczenia opłaty skarbowej (10 zł).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny