Finanse w firmie: Faktury korygujące – kiedy i jak wystawiamy?

Barbara Olszyńska, doradca podatkowy w Kancelarii Księgowo-Audytorskiej Buchalteria w Białymstoku
Barbara Olszyńska: Od 1 stycznia 2011 r. zasady wystawiania faktur VAT korygujących zostały znacznie zliberalizowane
Barbara Olszyńska: Od 1 stycznia 2011 r. zasady wystawiania faktur VAT korygujących zostały znacznie zliberalizowane
Od 1 stycznia 2011 r. uległy zmianie niektóre zasady dotyczące wystawiania faktur korygujących.

Z reguły zarejestrowani podatnicy VAT są obowiązani wystawić:

a) faktury VAT stwierdzające w dokonanie sprzedaży opodatkowanej na terytorium Polski,

b) fakturę VAT w celu dokumentowania sprzedaży opodatkowanej poza terytorium Polski,

c) faktury wewnętrzne

Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie.

Jeżeli po wystawieniu faktury dokumentującej czynność dostawy towarów lub świadczonych usług nastąpią zmiany z tytułu zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy zaliczek (przedpłat), a także gdy udzielono rabatów, podatnik obowiązany jest do wystawienia faktury korygującej.

Np. tzw. premie pieniężne z tytułu przekroczenia określonego limitu wartości nabycia towarów w danym okresie, które nie wiążą się ze wzajemnym świadczeniem, co do zasady nie stanowią wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług. Jeżeli jednak wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą, nawet jeżeli została wypłacona po dniu dokonania przez nabywcę zapłaty, powinna zmniejszyć wartość obrotu jako rabat.

W takiej sytuacji dokonujący dostawy towarów wystawia fakturę VAT korygującą, dokumentującą zmniejszenie kwoty obrotu poprzez udzielenie nabywcy rabatu.

Fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury pierwotnej lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

W przypadku, gdy podatnik udziela rabatu w odniesieniu do jednej lub kilku dostaw towarów lub świadczenia usług, wystawiana z tego tytułu faktura korygująca powinna zawierać co najmniej następujące dane:

1) numer kolejny oraz datę jej wystawienia,

2) następujące dane dotyczące faktury korygowanej:

a) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,

b) NIP sprzedawcy i nabywcy,

c) numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”;

d) dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży pod warunkiem podania daty wystawienia faktury.

e) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych rabatem,

3) kwotę i rodzaj udzielonego rabatu,

4) kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Od 1 stycznia 2011 r. zasady wystawiania faktur VAT korygujących zostały znacznie zliberalizowane w przypadku udzielania rabatów tzw. „okresowych”. Podatnik udzielający rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie, może wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą do tych dostaw. Wystawiona z tego tytułu faktura korygująca nie musi zawierać danych dotyczących korygowanych faktur.

Jeżeli udzielany przez podatnika rabat dotyczy sprzedaży opodatkowanej różnymi stawkami VAT, kwotę rabatu oraz kwotę zmniejszenia podatku należnego podaje w podziale na kwoty dotyczące właściwych stawek VAT.

 

 

Konieczny zakaz eksportu drewna, inaczej wiele firm upadnie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie