Ferie zimowe 2016 w mieście można spędzić na wiele sposobów (wideo)

Anna Kopeć, TVN24/x-news
Dzieci z Szudziałowa w CLZ poznały charakterystykę baroku, a później budowały swoje wersje Pałacu Branickich.  Po feriach konstrukcja trafi do muzeum w prawym skrzydle pałacu.
Dzieci z Szudziałowa w CLZ poznały charakterystykę baroku, a później budowały swoje wersje Pałacu Branickich. Po feriach konstrukcja trafi do muzeum w prawym skrzydle pałacu. Anatol Chomicz
Makieta Pałacu Branickich w skali 1:50 i ciekawe zajęcia o jego historii - to wszystko w CLZ do 14 lutego.

Prace nad projektem trwały prawie rok, sama budowa powstała w 58 godzin. Pałac Branickich zbudowany z ok. 15 tys. klocków Lego w skali 1:50 - to największa atrakcja zimowej akcji w Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

- Powstała na podstawie planów, które otrzymaliśmy od Muzeum Medycyny i Farmacji. Prace projektowe trwały kilka miesięcy, by jak najdokładniej odwzorować tę budowlę. Najtrudniejszą częścią był dach, bo tu najbardziej działa grawitacja - opowiada Krzysztof Matosek z CLZ.

- Mi zbudowanie takiego pałacu zajęłoby całe wieki - przyznaje Krzyś Wrześniewski, 8-latek, który do CLZ przyszedł z bratem Grzesiem. Chłopcy do zabawy mieli ok. 35 tysięcy klocków Lego.

Konstrukcja ma wymiary 230 cm szerokości, 160 cm długości i 61 cm wysokości. Można ją oglądać codziennie w godz. 10-17 do 14 lutego. Replika najsłynniejszego zabytku Białegostoku ma zachęcać małych gości CLZ do zgłębiania historii jego właścicieli, czyli hetmana Jana Klemensa Branickiego i jego żony Izabeli, a także wyglądu ogrodów i rzeźb na tyłach pałacu.

- W czasie „Quizu hetmańskiego” przekonaliśmy się, że wiedza na temat najważniejszego zabytku wśród dzieci jest dość ogólna. Dlatego przygotowaliśmy kilka propozycji zajęć dostosowanych do wieku - mówi Mateusz Budzyński z CLZ.

Na zajęciach „W ogrodach Jana i Izabeli” dzieci mogą zamienić się w ogrodnika, rzeźbiarza lub architekta i zagospodarować otoczenie Pałacu. Na warsztatach „Jan Budowniczy” można poznać charakterystyczne cechy baroku. Zajęcia kosztują 6-10 zł. Zapisywać się można pod nr tel. 85 67 67 367.

Dla tych, którzy nie mają planów na zimowy wyjazd przygotowaliśmy listę miejsc w Białymstoku, które do 7 lutego warto odwiedzić

Zabawy w WOAKu

Instytucja zaprasza dzieci i młodzież na różne zajęcia kulturalne. Do wyboru są warsztaty plastyczne, na których można nauczyć się prostych technik graficznych czy stworzyć panoramę Białegostoku z tektury falistej. Zapisy pod nr tel. 85 740 37 15 lub 85 740 37 16 i adres [email protected] Wśród propozycji teatralnych jest przedstawienie „Niektóre gałgaństwa Pchły Szachrajki”, warsztaty teatralne „Czy babcia w kapciach tak tupie”, podczas których dzieci pod opieką babć z grupy teatralnej Wbrew będą mogły nauczyć się kilku interesujących i trudnych łamańców językowych, stworzyć własne etiudy teatralne i zaprezentować je na scenie. Termin: 26 stycznia i 2 lutego w godz. 11.00-12.30. Zapisy u Ewy Jakubaszek pod nr tel. tel: 85 740 37 25 i adresem [email protected]

Zajęcia folkowe FolkLove - Pokochaj Tradycję to warsztaty taneczne pozwalające poznać piosenki, tańce i gry tradycyjne, zwiedzanie Alkierza ZPiT „Kurpie Zielone”. Zapisy u Agnieszki Jakubicz pod nr tel. 85 744 63 13 i adresem [email protected]

Warsztaty cyrkowe prowadzone przez białostocką grupę kuglarską Czupakabra to podstawy sztuki cyrkowej (m.in. nauka żonglerki piłkami), zabawy rozwijające postawę ruchową oraz umiejętność współpracy z innymi. Maksymalna liczba osób w grupie to 15 osób, zajęcia te zaplanowano na 27 i 28 stycznia, o godz. 13oraz 3 i 4 lutego, godz.13. Szczegóły pod nr tel. 85 744 68 63 i adresem [email protected]

Tradycyjnie w ofercie są także bale karnawałowe, czyli dyskoteka przy znanych przebojach. Będą gry, konkursy i zabawy z nagrodami, dwie godziny zabawy prowadzonej przez doświadczonych animatorów oraz poczęstunek. Terminy 26-29 stycznia, w godz. 10-12. Szczegóły pod nr tel. tel. 85 744 68 63 i adresem [email protected] Wszystkie propozycje są skierowane do grup zorganizowanych. Cena to10 zł od osoby. Zajęcia plastyczne odbywają się siedzibie WOAK przy ul. Kilińskiego 8, pozostałe w Spodkach przy św. Rocha 14.


Z Animatyskopem

Galeria im. Sleńdzińskich do 29 stycznia w godz. 11-14 zaprasza na warsztaty „Animatyskop. Manufaktura lalek”. Lalkowe filmy poklatkowe są pełne uroku i magii. Ich produkcja to jednak wyzwanie techniczne i plastyczne. Jednym z najważniejszych zadań jest stworzenie postaci, które można łatwo animować. W ciągu pięciu dni warsztatów uczestnicy stworzą takie modele - przechodząc drogę od projektu przez tworzenie szkieletu, rzeźbienie, robienie odlewu aż do wykończenia lalek. To propozycja dla dzieci w wieku 13-16 lat, które szukają ciekawych zajęć w trakcie ferii. Warsztaty prowadzi Krzysztof Wróbel. Zgłoszenia przyjmowane są pod nr tel. 502 138 980. Koszt zajęć: 50 zł.


Taneczne półzimowisko

Fabryka Tańca i Fitnessu (ul. Marczukowska 33a) organizuje zimowe zabawy z tańcem. Lekcje tańca klasycznego z nowoczesnymi elementami, warsztaty tańca nowoczesnego wzbogacą zajęcia plastyczne i ruchowe. Ceny to 250-339 zł. Organizatorzy gwarantują opiekę nad dziećmi w godz. 7-17. Szczegóły pod nr tel. 690 826 432.

Spotkania z historią

Propozycję na ferie przygotowali także historycy z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Będzie można wysłuchać wykładów historyków, obejrzeć filmy dokumentalne dotyczące historii najnowszej i zagrać w gry historyczne: 1 lutego w sali konferencyjno-wystawienniczej IPN (ul. Warsztatowa 1A) oraz w Zespole Szkół Katolickich (ul. Kościelna 2), a 2 lutego w świetlicy przy ul. św. Kazimierza 2.


Akcja Zima 2016

Białostocki Ośrodek Kultury (ul. Legionowa 5) zaprasza dzieci na cykl imprez w klubie Fama i w kinie Forum. Będą filmy animowane, spektakle, zimowe karaoke oraz dyskoteka. Program: 26 stycznia godz. 10 film „Święty mikołaj dla wszystkich” (bilet 7 zł), 27 stycznia godz. 10 film 3D „Mały Książę” (bilet 7 zł + 4 zł okulary), 28 stycznia godz. 10 film „Operacja Arktyka” (bilet 7 zł), 29 stycznia Fama godz. 10 dyskoteka (wstęp wolny), 1 lutego Forum godz. 10 karaoke (wstęp wolny)

2 lutego godz. 10 film „Proszę słonia” (bilet 7 zł), 3 lutego godz. 10 film 3D „Rabusie fistaszków”(bilet 7 zł + 4 zł okulary), 4 lutego godz. 10 film „Magiczne święta Kacpra i Emmy” (bilet 10 zł), 5 lutego Fama godz. 10 Smok, szczypawki i inne gagatki - spotkanie z Anną Bayer, autorką tomiku wierszy „Szczypawki” oraz zabawy wierszem.

Ferie z aikido

Białostocka Grupa Aikido Kobayashi, Podlaska Fundacja Edukacji i Sportu w czasie ferii zimowych zaprasza wszystkich zainteresowanych na bezpłatne otwarte treningi japońskiej sztuki walki aikido. Zajęcia odbywać się będą we wtorki i czwartki o godz. 18 (26 i 28 stycznia oraz 2 i 4 lutego) w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania (budynek E II piętro wejście od ul. Jagienki) Informacje i zapisy u Krzysztofa Remży pod nr tel. 606 482 891 i adresem [email protected]

W muzeum z historią

Muzeum Wojska dla dzieci i młodzieży przygotowało ciekawą ofertę zajęć, z których będzie można korzystać od 26 stycznia do 7 lutego.

- Scenariusze zajęć oparliśmy na lokalnej historii - mówi Teresa Przepieść-Misarko, edukator muzeum. - Zabierzemy dzieci w przeszłość, na spotkanie z hetmanem Branickim, zaczarowanymi dorożkami oraz piłkarzami przedwojennej Jagiellonii.

Zadania przygotowane przez muzealników zachęcą uczestników do aktywnego włączenia się w zajęcia. W trakcie zabawy, goście muzeum wcielą się w postacie Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Klemensa Branickiego czy Piotra Wiesiołowskigo, zbudują makietę przedwojennego miasta, poznają historię białostockich dorożek oraz rozgrywając „mecz” dowiedzą się, jaki związek mieli żołnierze 42 pułku piechoty z Jagiellonią. Zajęcia przeznaczone są dla grup zorganizowanych, jednak nie zapomniano też o osobach indywidualnych. Dla nich przeznaczone będą spotkania w ramach Muzealnego Placu Zabaw 30 stycznia. Zapisywać się można pod nr tel. 85 741 64 49 Zajęcia kosztują 5 zł od odoby.


Ferie z Teatrem Narwal

Fundacja Teatr Narwal zaprasza dzieci w wieku 4-12 lat na artystyczne zimowisko 2016. W programie są warsztaty teatralne, taneczne, plastyczne, muzyczne, zimowe karaoke, dyskoteka, zabawy na świeżym powietrzu, pokaz filmu, wyjście do muzeum lub radia, komnata metamorfoz, skręcanie balonów, Dzień Bałwanka, czyli lepienie bałwanka na świeżym powietrzu, spektakle teatralne ,zajęcia ruchowe, zajęcia z instruktorami z zewnątrz i inne atrakcje. Organizatorzy zapewniają opiekę w godz. 7.30-16, obiady (zupa i drugie danie) ubezpieczenie NNW, podział na grupy wiekowe. Koszt to 260 zł za tydzień. Zapisy pod nr tel. 505 129 281.

Seanse w Heliosach

Z myślą o najmłodszych jak i starszych widzach w kinach Helios w galerii Alfa (ul. Świętojańska 15), w Atrium Biała (ul. Miłosza 2) i Galerii Jurowiecka (ul. Jurowiecka 1) w repertuarze są filmy, które zaciekawią, rozbawią ale i wzruszą. Cena biletu na każdy seans to 13 zł na filmy 2D i 18 zł za 3D od ucznia, nauczyciele wchodzą na seans nieodpłatnie.Godziny seansów możemy dostosować do potrzeb grupy.W styczniu i lutym na podlaskich uczniów czekają takie filmy jak „Bella i Sebastian 2”, „Fistaszki- wersja kinowa”, „Barbie: Tajne agentki”, „Alvin i wiewiórki: Wielka wyprawa”, „Odlotowa przygoda”, „Misiek w Nowym Jorku”, „Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy”.

Artystycznie w Śródmieściu

Zajęcia taneczne, teatralne i plastyczne to oferta Domu Kultury „Śródmieście” na spędzenie pierwszego tygodnia ferii zimowych. To propozycja dla dzieci w wieku 6-12 lat, które mogą tu podszkolić swoje umiejętności plastyczne, teatralne i taneczne, a także skorzystać z innych atrakcji. W planach jest zwiedzenie stadionu miejskiego, wystawy „Domki dla lalek” w Muzeum Historycznym, wyjścia do kina i na lodowisko. Zajęcia trwają do 29 stycznia w godz. 8.30-14.30. Koszt to 50 zł. Zapisy pod nr tel. 85 7416517 lub 500136195.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
stary legowiec.

PRZEPRASZAM ale nie wierze w podane informacje.

pałac zbudowano z 15 tys kloców w 58 godzin czyli w minute spinano ok 4,5 klocka.

 

Zbudowalem chyba wszystkie zestawy LEGO TECHNIC z ilościa powyżej 750  klocków , mniejsze tez ale tu nie wszystkie. Bawie sie tym czymś od chyba 30 lat.

wg mnie przy budowie mozna średnio wpiąc nie więcej  jak 2-3  klocki na minute .

Na filmikach widziałem  lepszych a im zbudowanie czegoś z np 1200 klocków zajmowało ok 8 godzin to też wychodzi 2,5 klocka na minute.

 

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie