Epidemia samotności w grudniu i wysoka liczba bezdomnych. Fundacja Kromka Chleba – 3000 odwiedzin rocznie w łazience dla bezdomnych

Materiał informacyjny Fundacji Kromka Chleba
emisja bez ograniczeń wiekowych

Rośnie „epidemia samotności” i utrzymuje się wysoka liczba bezdomnych ludzi w Polsce. Grudzień to jeden z najtrudniejszych miesięcy w roku zarówno dla osób bezdomnych, chorych, starszych i samotnych.

Według danych MRiPS liczba osób starszych (60+) w Polsce sięga blisko 10 mln i stanowi 26% społeczeństwa. Szacuje się, że ok. 1,3 mln ludzi starszych w Polsce - wg raportu Poverty Watch - żyje w skrajnym ubóstwie.

Raport Komisji Europejskiej nt. samotności pokazał, że około 13 procent mieszkańców UE odpowiedziało, że czuje się samotnie przez większość lub cały czas. Polacy mieszczą się w średniej unijnej: 13-14%, czyli ok. 5,3 mln Polaków czuje się samotnych przez większość czasu.

Anna Czech, prezes Fundacji Kromka Chleba podkreśla, że te dane są alarmujące. Statystyki pokazują jak wielu jest ludzi samotnych, chorych i coraz częściej zagrożonych kryzysem bezdomności. Będzie ich prawdopodobnie przybywać w kolejnych latach. Widzimy, że w grudniu zwykle przybywa osób korzystających z naszej Łazienki dla Bezdomnych, która działa w Tarnowie od 18 lat. Rocznie mamy ok. 3000 odwiedzin. Odwiedzający Łazienkę to osoby w bardzo różnym wieku; młodzi, starsi częściej mężczyźni niż kobiety.

Fundacja Kromka Chleba w 2004 uruchomiła unikalny projekt - Łazienka dla osób bezdomnych w Tarnowie, bo taka była wtedy potrzeba społeczna. Wielu nie wierzyło w jego powodzenie...

Na dworcu w Tarnowie bezdomni byli widoczni, ale większości łatwiej było odwrócić wzrok niż realnie pomóc. Dostrzegła ich Prezes Fundacji Kromka Chleba Anna Czech, która postanowiła zrobić wszystko, żeby zminimalizować ich wewnętrzne poczucie wykluczenia społecznego. Wtedy powstał pomysł uruchomienia przydworcowej Łazienki dla Bezdomnych.

Do dzisiaj z tego dobra korzysta dziennie kilkanaście osób, które mogą nie tylko się umyć, ale także uprać ubrania, posiedzieć w cieple, przeczytać gazetę, wypić gorącą herbatę i to co najważniejsze nawiązać relacje z osobami o podobnej sytuacji życiowej. Tu czują się u siebie i wzajemnie się wspierają. Historie tych ludzi są różne.. na dworzec w Tarnowie trafiają osoby z różnych stron Polski. Części z nich udaje się po okresie największego kryzysu poukładać sobie swoje życie. Dla nich świat stał się lepszy. Wystarczyła jedna łazienka, która przetrwała nawet pandemię i działa do dziś.

Fundacja Kromka Chleba zachęca organizacje pozarządowe działające na rzecz osób bezdomnych w innych miastach do tworzenia podobnych miejsc.Chętnie podzielimy się swoimi doświadczeniami i opowiemy o wartości tego projektu, który wspiera ludzi odrzuconych i bezradnych. Wierzymy, że dzięki naszym staraniom wielu osobom zagrożonym kryzysem bezdomności podaliśmy rękę wtedy kiedy tego najbardziej potrzebowałydodała Anna Czech.

Fundacja Kromka Chleba pomaga bezdomnym, starszym, chorym czy uzależnionym od ponad 20 lat. Na przestrzeni tego okresu obserwujemy wzrost liczby ludzi, którzy potrzebują pomocy szczególnie bezdomnych i starszych, którzy często żyją sami, nie mają do kogo zwrócić się po pomoc lub czują się z tym niezręcznie.

Te dwie grupy potrzebują szczególnie wsparcia, ale zupełnie innego. Ludzie bezdomni potrzebują w pierwszej kolejności przede wszystkim dostępu do podstawowych dóbr jak łazienka, ciepła woda i czyste ubranie. Osoby starsze, samotne, chore potrzebują przede wszystkim uwagi, troski, opieki i towarzystwa innychmówi Anna Czech, prezes Fundacji Kromka Chleba.

Osoby bezdomne, ale także starsze samotne czy młode uzależnione korzystające z wszystkich form pomocy Fundacji Kromka Chleba są niezmiernie wdzięczne wolontariuszom i darczyńcom, dzięki którym udało się zrealizować te projekty.

Gdy się z nimi rozmawia, zaczyna się rozumieć, jak różne mogą być przyczyny stanu, w jakim się znaleźli – nie z własnej winy i nie z własnej woli. Doceniają nie tylko materialny aspekt tej pomocy. Cenią sobie również możliwość spotkania z innymi ludźmi, zawierania nowych znajomości, wymieniania się doświadczeniami i rozmawiania o przeszłości oraz o nadziejach na przyszłe, może lepsze życie. Pewna pani korzystająca kiedyś z noclegowni dla bezdomnych, a dziś mieszkająca samodzielnie już w normalnym mieszkaniu, wraca wciąż do tego miejsca, by odwiedzić przyjaciółki, które tu poznała. Stawiajmy więc wciąż przy wigilijnym stole puste krzesło. Warto pomyśleć o tym, czy nie znamy kogoś, kogo można zaprosić, by razem z nami spędził święta. A jeśli nie, zawsze możemy wspomóc Fundację Kromka Chleba, która zrobi to w naszym imieniu - i otoczy opieką nie tylko w tym szczególnym dniu - mówi Anna Czech, prezes Fundacji Kromka Chleba.

Działania Fundacji można wspierać wpłacając darowiznę - https://kromkachleba.pl/pl/pomoc/c/1

Kluczowe działania Fundacji

Fundacja Kromka Chleba zaczęła skromnie, by dziś działać na szeroką skalę. 20 lat temu w 204 roku Fundacja zaczęła od działań na rzecz bezdomnych - urządziła w Tarnowie łazienkę dla bezdomnych. Anna Czech, prezes Fundacji powiedziała: Nie trzeba wielkiego wysiłku wyobraźni, żeby zrozumieć, czym jest ciepły prysznic dla kogoś, kto większość życia spędza na ulicy.

Kromka Chleba przez wiele lat prowadziła również noclegownię dla bezdomnych. Obecnie, z powodu zbierania funduszy, jest ona nieczynna, ale są plany jej ponownego uruchomienia.

Kolejną inicjatywą Fundacji był pierwszy w Tarnowie Uniwersytet Trzeciego Wieku, stworzony z myślą o osobach samotnych, które żyją w izolacji, a dzięki zajęciom wróciły do aktywności, nauki, życia. Bo starsi ludzie cierpią często nie z powodu chorób, lecz z powodu izolacji.

Zupa wielkanocna i spotkania wigilijne oraz świąteczne paczki żywnościowe dla bezdomnych to kolejna inicjatywa. Od 2005 roku Fundacja Kromka Chleba wspiera także Wspólnotę Wieczernika Cenacolo, która pod Tarnowem prowadzi dom dla osób uzależnionych. Trafiają tam młodzi ludzie, którzy podjęli walkę z nałogiem.

Aktualnie Fundacja Kromka Chleba uruchamia w Tarnowie nowoczesne, stacjonarne Hospicjum Via Spei, które jako jedyne w regionie będzie oferować pełną kompleksowość leczenia paliatywnego pacjentom terminalnie chorym poprzez Poradnię leczenia bólu, Poradnię medycyny paliatywnej i Hospicjum stacjonarne. Więcej informacji na www.kromkachleba.pl

obrazek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Epidemia samotności w grudniu i wysoka liczba bezdomnych. Fundacja Kromka Chleba – 3000 odwiedzin rocznie w łazience dla bezdomnych - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny