MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emeryci i renciści uważajcie na dodatkowe zarobki! ZUS zmniejszy lub zawiesi świadczenie

Andrzej Matys
Andrzej Matys
freepik.pl
Co roku na początku września zmieniają się limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Obowiązują do końca listopada. Aby nie narazić się na zmniejszenie świadczenia, pracujący emeryci i renciści mogą zarobić mniej o 82,90 zł niż w sierpniu br. Osiągnięte przez nich wynagrodzenie obecnie nie może przekroczyć miesięcznie 4904,10 zł brutto.

- Pracujących rencistów i wcześniejszych emerytów obowiązują limity zarobkowe, które zmieniają się co trzy miesiące. Od 1 września obowiązują nowe, nieco niższe niż w poprzednich trzech miesiącach. Wynika to ze spadku przeciętnego wynagrodzenia w kraju za drugi kwartał 2023 roku. w stosunku do wynagrodzenia krajowego obowiązującego w pierwszym kwartale 2023 roku - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzecznik prasowa ZUS w województwie podlaskim.

Spis treści

Kiedy zmniejszenie lub zawieszenie?

Jeśli przychód przekracza określone progi, czyli o 70 proc. i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - świadczenie może zostać zmniejszone lub zawieszane. Od 1 września limit ten wynosi odpowiednio 4904,10 zł brutto i 9107,50 zł brutto.
Aby nie narazić się na zmniejszenie emerytury czy renty, miesięczne zarobki nie powinny przekroczyć 4904,10 zł brutto.

Czytaj również:

  • Jeśli przychód przekroczy 4904,10 zł brutto, ale będzie niższy niż 9107,50 zł brutto, to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, ale nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.
  • Emeryturę lub rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ZUS - można maksymalnie zmniejszyć o 794,35 zł,
  • Rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy - o 595,80 zł,
  • rentę rodzinną, do której uprawniona jest jedna osoba - można zmniejszyć o 675,24 zł.

- Jeśli dodatkowe przychody przekroczą miesięcznie 9107,50 zł brutto, to świadczenie zostanie zawieszone - dodaje rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Kiedy można dorabiać bez ograniczeń?

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), mogą osiągać dodatkowe przychody bez ograniczeń. Jest jeden wyjątek od tej reguły - gdy ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego - od marca 1588,44 zł brutto.

Jeśli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, to świadczenie za dany okres będzie wypłacane w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum.

- Wysokością przychodów nie muszą też przejmować się osoby, które pobierają rentę rodzinną. jako świadczenie korzystniejsze od przyznanej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego - przypomina Katarzyna Krupicka.

Czytaj również:

Limity nie dotyczą niektórych rencistów

Osoby pobierające renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową oraz osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń, również mogą dorabiać bez ograniczeń.
Od 1 stycznia 2022 roku, takie sama zasady i limity dorabiania obowiązują również osoby pobierające renty socjalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny