Emeryci i renciści mogą dorobić więcej do swojego świadczenia. Takie są nowe stawki

Andrzej Matys
Andrzej Matys
ZUS
Emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia. Od marca wzrastają kwoty limitów, na jakie muszą uważać.

- Do emerytur i rent można dorabiać, ale część seniorów musi uważać na tzw. graniczne kwoty przychodu. Ich przekroczenie może spowodować, że wypłata świadczenia zostanie pomniejszona lub zawieszona. Limity w dorabianiu są uzależnione od średniej płacy krajowej i zmieniają się, co trzy miesiące. Powinni je sprawdzać emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego i renciści. Od 1 marca do 31 maja 2021 roku kwota przychodu, jaki można osiągnąć – wzrasta. Zależnie od tego czy nie przekroczyliśmy pierwszego, czy też drugiego progu limitu możemy zarobić więcej od 200 lub 375 zł - informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.

  • Pierwsza kwota graniczna to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia krajowego. Gdy dodatkowe zarobki nie przekroczą 3820,60 zł brutto, to z emeryturą lub rentą nic się nie dzieje.
  • Jeśli zarobki będą wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a tym samym przekroczą 7095,40 zł brutto, ZUS zawiesi wypłatę świadczenia.
  • Uzyskanie przychodów miesięcznie w granicach od 3820,60 zł do 7095,40 zł spowoduje zmniejszenie wypłacanego świadczenia o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.
  • Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi obecnie 646,67 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy 485,04 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 549,71 zł - dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Czytaj również: Rencista i emeryt mogą dorobić więcej. Zobacz stawki

- Inaczej jest w przypadku renty socjalnej. Renta socjalna zostanie zawieszona po przekroczeniu przychodu 3820,60 zł brutto – wyjaśnia rzeczniczka.

Zmniejszenie bądź zawieszenie świadczenia zależy od ewentualnych przychodów z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej, od których trzeba płacić składki na ubezpieczenia społeczne oraz od przychodu, który stanowi podstawę wymiaru składek przy prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
W przypadku renty socjalnej wpływ na zawieszenie mają również kwoty podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kto może dorabiać bez ograniczeń?

  • Wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.
  • Wyjątek stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego. Wtedy – gdy przychód z pracy przekroczy kwotę podwyższenia do minimalnej emerytury - będzie ona wypłacana w niższej kwocie (bez dopłaty do minimum).

- Ograniczenia nie dotyczą też niektórych rencistów. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy jest skutkiem służby wojskowej oraz osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń. Jeśli renta rodzinna jest korzystniejsza od emerytury, też można zarabiać bez ograniczeń – informuje Katarzyna Krupicka.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie