Elektrownia jądrowa koło Białegostoku. Marszałek się zastanawia.

MG
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma powstać do 2020 roku. Spośród już zgłoszonych lokalizacji, resort gospodarki wybierze 3-5 wstępnych kandydatur.
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma powstać do 2020 roku. Spośród już zgłoszonych lokalizacji, resort gospodarki wybierze 3-5 wstępnych kandydatur. Fot.sxc
Marszałek wysłał pismo do Ministerstwa Gospodarki, pytając o szczegóły lokalizacji.

Wśród przyszłych lokalizacji w Polsce jest m.in. Bełchatów, Żarnowiec, Wyszków, Małkinia, Krzywiec. Na liście nie ma ani jednego miejsca z Podlasia. Ministerstwo Gospodarki twierdzi, że marszałek województwa jeszcze się zastanawia.

Bo nie powiedział przyszłej elektrowni ani tak, ani nie. - Marszałek wysłał tylko pismo do Ministerstwa Gospodarki, pytając o szczegóły takiej lokalizacji.

To wszystko - tłumaczy rzecznik Jan Kwasowski. Jednocześnie zapewnia, że władze naszego województwa nie mają w tym momencie miejsca na elektrownię atomową. - 30 procent obszaru Podlaskiego to Natura 2000 - dodaje Jan Kwasowski.

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma powstać do 2020 roku. Spośród już zgłoszonych lokalizacji, resort gospodarki wybierze 3-5 wstępnych kandydatur.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa

Wideo

Komentarze 47

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
rev
CYTAT(zk @ 27.11.2008, 14:34:47)
Nieco dziwię się zdawkowym i nieprofesjonalnym wypowiedziom prorektora prof. Lecha Dzienisa na temat możliwości budowy elektrowni nuklearnych na Podlasiu. Od dawna wiadomo, że Podlasie nie posiada znaczących źródeł energii elektrycznej, co uniemożliwia jego rozwój, a dodatkowo zbliża się kryzys w polskiej elektroenergetyce, który najbardziej dotknie właśnie Podlasie i na zawsze pogrąży ten region w technicznym zacofaniu. Wspomnę, iż Podlasie obszarowo przypomina Słowenię, która przed latami podjęła wysiłek budowy elektrowni nuklearnej zapewniającej temu państwu istotne źródło energii elektrycznej. Najwyższy czas podjąć podobny wysiłek również na Podlasiu.

Zaglądając na portal Nauki Polskiej widzę, że prof. Lech Dzienis zajmuje się: inżynierią i ochroną środowiska; w specjalności: oczyszczanie ścieków, wodociągi i kanalizacja; rozprawa habilitacyjna: "Niezawodność wiejskich systemów zaopatrzenia w wodę", 02/06/1993, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki; Wydział Inżynierii Sanitarnej i Wodnej. To jednak pozwala domyślać się, że powinien wypowiadać się raczej w kwestii oczyszczania wody i ścieków z szamb i kanalizacji, ewentualnie w kwestii rozpadającej się i rdzewiejącej białostockiej oczyszczalni ścieków. Zastanawiające jest, że na Politechnice Białostockiej brak jest specjalistów i ekspertów dysponujących wszechstronną wiedzą dotyczącą elektrowni nuklearnych (podobnie jest w innych dziedzinach zaawansowanych technologicznie), przez co pasowałoby nazywać ten przybytek Polizaściankiem Białostockim.

Kończąc mam pytanie do prof. Dzienisa i do posła Jarosława Matwiejuka, mianowicie: co się stało z milionami ton radioaktywnych popiołów uzyskanych, przez ostatnie blisko 100 lat, ze spalenia węgla w podlaskich elektrowniach i elektrociepłowniach i jaki wpływ miały owe promieniotwórcze popioły na stan środowiska (w szczególności wód gruntowych) na Podlasiu? Może by tak poseł Matwiejuk podpierając się medialnymi doniesieniami i ekspertyzą prof. Dzienisa, napisałby odpowiednią interpelację do ministra gospodarki na ten temat.


CYTAT(zk @ 16.12.2008, 13:23:31)
Mylisz się twierdząc, że *to wszystko uchodzi do atmosfery w ciągu roku*. Związane w CO2 izotopy węgla oczywiście uchodzą w śladowych ilościach, lecz znacząca reszta promieniotwórczych odpadów pozostaje w popiołach uzyskanych ze spalania węgla kamiennego, a dodatkowo zagęszczenie pierwiastków promieniotwórczych w otrzymanych popiołach jest wielokrotnie większe niż w węglu przed spaleniem.

Co więcej, mylisz się twierdząc, że *nie ma technicznej możliwości żeby "oczyszczać" ten węgiel*. Zapewniam, że znam około stu metod, opisanych we wnioskach patentowych (dysponuję ich szczegółowymi opisami patentowymi i mam kilka swoich pomysłów), wydobywania pierwiastków promieniotwórczych z popiołów powęglowych. Niektóre firmy zrobiły z odzyskiwania yellowcake z popiołów poważny interes. Przykładowo tak jak Sparton cytowany niżej.

Sparton readies for uranium production from Chinese coal ash
04 March 2008,

Sparton Resources has been granted a patent for the technology that it has developed for the extraction of uranium from coal ash in China. The company recently signed three key agreements in China to help commercialize the technology's use.

Beijing Sparton Mineral Resources Investment & Consulting Co Ltd, Sparton's 90%-owned China-based subsidiary, has been granted a patent for the Extraction and Recovery of Radioactive Uranium from Coal Ash by China's State Intellectual Property Bureau. The company will now complete the final registration documents for the patent and expects to receive the patent certificate within the next 30 days.

Sparton said that the patent means that, together with it operating partner ACRN, the Airborne Remote Sensing Institute branch of China National Nuclear Corp (CNNC), it has commercial protection from competition in uranium production from waste coal ash material in China. It added, "This patent is a unique document and believed to be the first of its kind ever granted to a foreign company in China for the application of process engineering technology."

The company signed three agreements in January for uranium and germanium production in China. The first agreement relates to establishing a joint venture with ACRN to produce uranium from waste material and coal ash in Yunnan province. The initial share interests in the joint venture are: Sparton, 60%; ARCN, 30%; and Beijing John Hanseng Investment Consulting Co Ltd, 10%. The new company - Yunnan Sparton New Environ-Tech Consulting Co Ltd (YSN) - is structured as an environmental solutions company and will be eligible for government and local financial institution funding assistance. YSN will be responsible for all waste testing, development and production of uranium from waste ash material in Yunnan, including the current programmes evaluating the Lincang and Xiaolongtan waste ash deposits.

Sparton has also signed an agreement with Tianhao Group Ltd China, a Lincang germanium producer, to test and extract uranium from the large government-controlled ash waste pile that has been sampled by Sparton. The agreement provides for the Tianhao Group to receive either a negotiated processing fee or royalty on any uranium production by YSN from the waste ash or other process waste material it controls.

In addition, Sparton has entered a preliminary agreement to acquire an 85% stake in Linjiang 306 Huajun Coal Co Ltd Lincang City for some $3 million. The Chinese company's assets include infrastructure and mining licences covering three coal mines producing thermal and germanium coal feedstock. It also owns an ash waste pile of some 100,000 tonnes averaging about 170 ppm U3O8.

Samples for initial uranium leach tests are currently on route to Sparton's process engineering consultants Lyntek Inc in Denver, USA. If leach test results are positive, feasibility studies will be undertaken to evaluate the commercialization of uranium from these waste ash areas. The initial leaching tests are expected shortly.

Mam nadzieję, że potrafisz to przeczytać i zrozumieć, oraz nie jesteś z Polizaścianka Białostockiego lub z Unizaścianka w Białymstoku, gdzie większość pseudoprofesorskich ignorantów jest odporna na jakiekolwiek technologiczne patenty.


CYTAT(inż. z Białegostoku @ 3.12.2009, 20:17:08)
~zk ma rację, Białystok to ciemnogród i zaścianek


Ciekawe - he he
r
ryzy
CYTAT(Gość @ 12.01.2010, 11:16:00)
A przepisy o ustanawianiu obszarów Natura 2000 zna? Widać że nie zna. Każdy obszar, na jakim znajdują się gatunki z załączników do dyrektyw naturowych MUSI zostać włączony do sieci Natura 2000. MUSI. Tu można co najwyżej zapytać, kto z imienia i nazwiska nie zgłosił puszcz augustowskiej i knyszyńskiej do SOO za pierwszym podejściem. Bo OSO (czyli obszarami z dyrektywy ptasiej) to one są już od 2004 roku. To kolejna kwestia która dowodzi twojej nieznajomości prawa - pod względem obostrzeń inwestycyjnych włączenie tych terenów do sieci ochrony siedlisk formalnie nic nie zmienia. Bo obszary ptasie są objęte dokładnie takimi samymi procedurami.
No, ale zawsze jeszcze możesz spróbować rozpocząć kampanię na rzecz wystąpienia Polski z UE. Może znajdziesz wystarczającą liczbę zwolenników dla swojego pomysłu.

Obszary Natura 2000 ustanowiono beż MUSI. Były one zgłaszne z pedu do kasy. Wladcy terenów w tym wojewoda byli mamieni tym iż za tym wpisem beda pieniądze na inwestycje, w ekologię , turystykę i na rozój gospodarki ekologicznej np. dopłaty do produkcji rolnej bez nawozów sztucznych.
NIKT nie poinformował ze tam nie bedzie można drogi , czy nawet sracza zbudowc. Że ekolodzy beda mierzyc drogi co do mikrona i pisacskargi ze gdzies tam droga jest za szeroka o pare milimetrów.
W okolicy Osowca dużo łosi dlaczego np nie podnieść drogi i zbudowac jej na palach by łoś i jego koledzy zwierzaki pod tym przechodzili?
Tylko w ubiegłym roku zgineło tam ponad 10 sztuk . Takie drogi jakie mamy dzielą obszar N 2000 na małe enklawy gdzie zwierzeta nie maja mozliwości rozrodu/chów wsobny/. Trzeba budowac nowe drogi z przejściami dla zwierzyny.Ale slepi ekolodzy bez łapówek na to się nie zgadzaja.. Bo łapówka to ich zródło utrzymania.Browar smrodzi, Kosno pije piwo w Forum i kase też dostał.
a
atomek

Wybudujmy elektrownię w Augustowie. Jeziora w okolicy są, więc będzie woda do chłodzenia. Miasto - czyli potencjalni pracownicy tez są. A Augustów na okrągło powtarza, że chce cywlizacji. No to mu tę cywilizację dajmy. Rozwiąże to tez problem dobrych dróg - wszak do elektrowni trzeba jakoś dojechać. Także bądźmy konsekwentni - skoro ludzie są ważniejsi od żabek, ptaszków i kwiatków, to wybudujmy elektrownię atomową tam gdzie to hasło jest najpopularniejsze. Wszak taka elektrownia jest właśnie dla ludzi. Będzie w Augustowie cywilizacja rozwój i Polska A że hej.

C
Claus Philipp Maria Schenk
CYTAT(Gość @ 12.01.2010, 11:16:00)
A przepisy o ustanawianiu obszarów Natura 2000 zna? Widać że nie zna. Każdy obszar, na jakim znajdują się gatunki z załączników do dyrektyw naturowych MUSI zostać włączony do sieci Natura 2000. MUSI. Tu można co najwyżej zapytać, kto z imienia i nazwiska nie zgłosił puszcz augustowskiej i knyszyńskiej do SOO za pierwszym podejściem. Bo OSO (czyli obszarami z dyrektywy ptasiej) to one są już od 2004 roku. To kolejna kwestia która dowodzi twojej nieznajomości prawa - pod względem obostrzeń inwestycyjnych włączenie tych terenów do sieci ochrony siedlisk formalnie nic nie zmienia. Bo obszary ptasie są objęte dokładnie takimi samymi procedurami.
No, ale zawsze jeszcze możesz spróbować rozpocząć kampanię na rzecz wystąpienia Polski z UE. Może znajdziesz wystarczającą liczbę zwolenników dla swojego pomysłu.


Nie ma potrzeby szukania zwolenników do wystąpienia z tego kołchozu. To g...ó...w...n...o tak jak inne sztuczne twory podzieli ich los i to niebawem.
h
hidden
CYTAT(wiesniak z atomem nieobyty @ 12.01.2010, 15:09:11)
Ty to łebski facet jesteś.Ty chyba wszystko wiesz najlepiej?? Wazeliny wiadro kup i do Atom Zone mieszkac i nauczac maluczkich po wsiach i miasteczkach zgłos sie .Wszakże taki mundry jestes.

Ja nie robie personalnych wycieczek w Twoja strone. Nie wiem co mam Ci odpowiedziec. Tak uwazam i tyle. Dawaj, przekonuj, moze sie myle.
d
dr.nono

wybrać jedną z 3 lokalizacji , które były brane pod uwagę przy budowie lotniska. Burmistrzowie Michałowa i Zawad tak płakali, że lotniska nie będzie...może teraz chcecie elektrownie atomową na tych swoich "wygwizdowach"??
ŻADNYCH WYMÓWEK!!!!

w
wiesniak z atomem nieobyty
CYTAT(hidden @ 12.01.2010, 14:59:26)
Ja sie pisze chocby na mieszkanie w takiej elektrowni. To bedzie jedno z lepiej strzezonych miejsc w kraju. Dziwi mnie strach przed najczystsza dzis osiagalna na skale krajowa energia. Wystarczy porownac trucicieli weglowych z atomowkami.


Ty to łebski facet jesteś.Ty chyba wszystko wiesz najlepiej?? Wazeliny wiadro kup i do Atom Zone mieszkac i nauczac maluczkich po wsiach i miasteczkach zgłos sie .Wszakże taki mundry jestes.
h
hidden
CYTAT(TYTANI Z PO @ 12.01.2010, 12:16:13)
ELEKTROWNIA JĄDROWA WYŁĄCZNIE W SUPRAŚLU, ALBO W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ. INNEJ OPCJI NIE MA, MARSZAŁKU. DO SUPRAŚLA BĘDZIE TANIEJ DOWOZIĆ PALIWO. WSZAK JEST ŚCIEŻKA ROWEROWA.

Jestes moim prywatnym Jezusem Chrystusem

Ale jak mogles zapomniec o Augustowie? Akurat obwodnica bedzie w 2050 i elektrownia okolo 2070
h
hidden
CYTAT(gosc1121 @ 12.01.2010, 11:28:28)
jak elektrownia postanie to nikt nie bedzie meszkał w białymstoku i okolicach taka jest prawda bo ludzie bedą się bali że znowu dojdzie do wybuchu tak jak w czarnobylu !!!

Wyprowadz sie wiec na srodek Pacyfiku. Tam od czasu do czasu tylko proby jadrowe prowadza i od wielkiego dzwonu smignie okret atomowy. Trzeba edukowac spoleczenstwo. Nikt nie bedzie sie nigdzie wtedy wybieral. Swiadomosc to podstawa rozwoju.

A my nadal zyciemy w XIX wieku gdzie dominuje para i energia z wegla.
h
hidden

Ja sie pisze chocby na mieszkanie w takiej elektrowni. To bedzie jedno z lepiej strzezonych miejsc w kraju. Dziwi mnie strach przed najczystsza dzis osiagalna na skale krajowa energia. Wystarczy porownac trucicieli weglowych z atomowkami.

~Koleś~

Dobra wiadomość. Nowe miejsca pracy, polepszenie infrastruktury drogowej i kolejowej. Co dla mnie najważniejsze - niższe ceny energii. Często w miastach, gdzie ulokowane są elektrownie atomowe, prąd jest za darmo

A
Alek

No i mamy przykład bezproblemowego realizowania inwestycji na obszarze "wynaturzenia 2000".

~M4rj4n~

Białystok w sumie ma niedobór energii... Ale uważam że stara ciepłownie na bazantarni można było by przerobić na nowoczesną elektrociepłownie. Byśmy mieli jakąś energię. A elektrownia atomową lepiej postawić zamiast trujących węglowych gdzieś na śląsku.... A stara węglowa jedną zamknąć....

~FAZER~

Plac inwalidów wpaniale miejsce , wreszcie beda nowe miejsca pracy a nie tylko galerie handlowe a zreszta ten marszalek to i tak zadnej decyzji nie da rady podjac !!!

T
TYTANI Z PO

ELEKTROWNIA JĄDROWA WYŁĄCZNIE W SUPRAŚLU, ALBO W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ. INNEJ OPCJI NIE MA, MARSZAŁKU. DO SUPRAŚLA BĘDZIE TANIEJ DOWOZIĆ PALIWO. WSZAK JEST ŚCIEŻKA ROWEROWA.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3