Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Efekt świetlny nad głową

Magdalena Szymańska
Sufity napinane mogą przybierać przeróżne formy. Od idelanie płaskiego i równego, po fale, kopuły, słupy i łuki
Sufity napinane mogą przybierać przeróżne formy. Od idelanie płaskiego i równego, po fale, kopuły, słupy i łuki
Nie tylko bywalcy dyskotek czy też znawcy sceny wiedzą, jak ważnym elementem jest oświetlenie. Podobno aż dziewięćdziesiąt procent naszych estetycznych wrażeń zależy od odpowiedniego oświetlenia.

Obecnie taka gra światła i przestrzeni, a za nią technologia wykonania, przenosi się do prywatnych mieszkań. Najnowsze projekty i pomysły architektów i dekoratorów wnętrz potwierdzają, że na to, co mamy nad głową czeka prawdziwie świetlana przyszłość.
Dlatego też tym razem zajmiemy się sufitami.

Gips i punkt

Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów są płyty gipsowe. Jednak nie wystarczy tu już tylko przymocowanie płyty. Obecnie coraz popularniejsze staje się zamontowanie podświetlanego sufitu.
– Sztuczka polega na skierowaniu w dół kilku wyraźnych punktów świetlnych oraz skierowanie w górę i na boki lżejszego, rozproszonego światła – mówi Andrzej Baranowski, z firmy remontowo–budowlanej z Białegostoku. – Tak usytuowane światło odbija się od sufitu sprawiając wrażenie, jakby cała jego powierzchnia się świeciła.
Natomiast punkty świetlne zamontowane w suficie podkreślają detale architektoniczne mieszkania.
Jeśli mamy dość wysokie mieszkanie to możemy je optycznie obniżyć dzięki dodaniu kolejnego poziomu, czy też jak kto woli gzymsu.
Takie rozwiązanie jest również bardzo praktyczne, ponieważ umożliwia schowanie w nim instalacji i dodatkowego oświetlenia.
– Wysokość obniżenia musi być tak dobrana, żeby mogła się w nim schować cała oprawa halogenu – mówi Andrzej Baranowski. – Są zazwyczaj stosowane jako punkty świetlne, chociaż coraz częściej zastępują je znacznie mniejsze i łatwiejsze do ukrycia diody LED.
Z kolei źródło światła rozproszonego można schować nad gzymsem lub jeśli ma świecić w kierunku środka mieszkania, w jego odkrytym boku.
A jakie instalacje zastosować w tym przypadku?
– Najpopularniejsze są zwykłe świetlówki, ale i one są coraz częściej zastępowane wężami świetnymi wykonanymi z diod – tłumaczy Andrzej Baranowski. – Ich niewielkie wymiary i małe zużycie energii powodują, że mogą wkrótce zrewolucjonizować sposób oświetlania naszych mieszkań i domów.

Lekkie jak piórko

Dobre właściwości ze względu na trwałość i bardzo mały ciężar, posiada konstrukcja nośna wykonana z profili aluminiowych. Niestety jednak, ze względu na wyższą cenę, rzadziej wykorzystuje się ten materiał.
– Dodatkowo przy wykonywaniu sufitów w technologii suchego tynku, w konstrukcji stosuje się drewno, odpowiednio wysezonowane i zabezpieczone przed szkodliwym wpływem warunków zewnętrznych – mówi Andrzej Baranowski. – Niestety minusem tego materiału jest to , że po kilku latach może on ulec wypaczeniom. Jest także słabo odporny na wilgoć.
Zastosowanie elementów drewnianych niesie ponadto niebezpieczeństwo pożaru przy awarii instalacji elektrycznej.

Sufity napinane

Niesłychaną popularnością zwłaszcza wśród właścicieli ekskluzywnych sklepów czy pubów cieszą się DPS, czyli sufity napinane. Ostatnio przekonuje się do nich coraz więcej prywatnych osób, którym zależy na unikalnym wyglądzie mieszkania, za przyzwoitą cenę (około 200 zł netto/m kw.).
– Sufity DPS są wykonane ze specjalnej, elastycznej, niepalnej i wodoodpornej folii – mówi Grzegorz Pońć, właściciel firmy Grebud z Cieszyna. – Utrzymują nawet kilkaset litrów wody przy zalaniu. Dodatkowo są paroizolacyjne, a to oznacza, że nie przepuszczają pary wodnej np. z basenu na strop.
Mogą więc być wykorzystywane we wnętrzach mieszkalnych, łazienkach, kuchniach, salonach oraz obiektach użyteczności publicznej.
Bardzo dobrą cechą jest to, że nie pękają one pod wpływem ruchów sejsmicznych czy osiadania budynku.

Fale i barwy

Sufity napinane mogą przybierać różne formy. Od idealnie płaskiego i równego, po fale, łuki, kopuły, słupy. Są też dostępne w szerokiej gamie barw, wzorów i materiałów, co umożliwia dowolne kompozycje.
– Matowe, z tłoczeniami tłoczenia, satynowe, z lekkim połyskiem, imitującej taflę szklaną – wymienia grzegorz Ponć. – Taka napięta powłoka sufitu, jako element dekoracyjny, wywołuje niesamowite wrażenia i pozwala wykreować nową przestrzeń.
Niestety musimy pamiętać, że po zainstalowaniu takiego sufitu, nie możemy go malować.

W krzywym zwierciadle

Kolejną propozycją na „nieco inny sufit” są tzw. sufit lustrzane, a także świetlne.
– Sufity lustrzane są szczególnie zalecane w budynkach o bardzo niskich stropach, ponieważ optycznie podwyższają pomieszczenie – mówi Grzegorz Ponć.
Jeśli chodzi o zastosowanie konstrukcji podświetlanych to są one najczęściej stosowane w salonach piękności, centrach handlowych i pubach.

Prywatne niebo

Jeśli chcemy mieć nad głową prawdziwe niebo, albo na przykład podobiznę Kubusia Puchatka to możemy zamontować specjalny nadruk na sufit.
– Takie rozwiązanie szczególnie przypada do gustu młodym osobom – mówi Andrzej Baranowski. – Jest też często stosowane w pokojach dziecięcych.
W tych przypadkach szczególnym atutem jest odporność na ścierania i wszelkie uszkodzenia mechaniczne np. ukłucia po długopisie. Natomiast konserwacja nie jest kłopotliwa, wystarczy zmyć, co 4-7 lat ogólnie dostępnymi środkami czystości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny