Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyżur eksperta: Prawo pracy. Ekspert z PIP odpowiada na pytania Czytelników

Justyna Paszko
Marta Urmiłowicz, Państwowa Inspekcja Pracy - Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku
Marta Urmiłowicz, Państwowa Inspekcja Pracy - Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku Wojciech Wojtkielewicz
Wczoraj gościliśmy Martę Urmiłowicz, specjalistkę od prawa pracy. Wyjaśniała Czytelnikom kwestie związane ze zmianami w prawie pracy.

Od dwóch miesięcy pracuję w zakładzie pracy, jednak do tej pory nie dostałem umowy o pracę. W jakim terminie mam dostać taką umowę i co mam zrobić, jeżeli szef wciąż mi ją obiecuje, jednak na obietnicach się kończy?

Pracodawca powinien najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika potwierdzić mu na piśmie ustalenia co do rodzaju umowy oraz jej warunków. Jeśli tego nie zrobi, popełnia wykroczenie zagrożone karą grzywny. Pracownik może w takim wypadku złożyć skargę do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku przy ul. Fabrycznej 2. W przypadku zatrudnienia bez zawarcia na piśmie umowy o pracę lub potwierdzenia jej warunków, pracownik ma również prawo do wniesienia powództwa do sądu pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy, a jeżeli pracodawca nie wypłacił również wynagrodzenia za pracę, dodatkowo może wnieść pozew o zasądzenie należnego wynagrodzenia za pracę (wraz z odsetkami).

10 sierpnia 2015 r. urodziło mi się dziecko. Nie korzystałem do tej pory z urlopu ojcowskiego. W jakim wymiarze przysługuje mi taki urlop i do kiedy mogę go wykorzystać?

Od 2 stycznia 2016 roku pracownik - ojciec ma prawo do dwutygodniowego urlopu ojcowskiego, który może wykorzystać do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy.

Otrzymałam w grudniu wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego wypowiedzenia. Dzisiaj dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Czy pracodawca może mnie zwolnić?

Zgodnie z ustawą pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy. Pracodawca jest w tym momencie zobowiązany do wycofania wręczonego wcześniej wypowiedzenia, o czym musi powiadomić pisemnie osobę zwalnianą. Pracodawca powinien cofnąć wypowiedzenie w chwili przedłożenia przez pracownicę zaświadczenia lekarskiego o ciąży. W sytuacji gdy pracodawca nie dokona tej czynności pracownica ma prawo wniesienia pozwu o przywrócenie do pracy do sądu pracy.

Dyżury specjalistów

Czytelnicy „Kuriera Porannego” mogą od poniedziałku do piątku, w godzinach 12-13, korzystać z możliwości wyjaśnienia swoich wątpliwości i uzyskania porad podczas bezpośrednich rozmów z ekspertami dyżurującymi w naszej redakcji.

Oto dyżury ekspertów:

poniedziałek - Państwowa Inspekcja Pracy - Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku - Marta Urmiłowicz;

wtorek - dyżur radcy prawnego - Alicja Surel;

środa - Miejski Rzecznik Praw Konsumenta - Jarosław Brzozowski;

czwartek - Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku - Agnieszka Górska;

piątek - Zakład Ubezpieczeń Społecznych - Anna Krysiewicz.

Numer bezpłatnej infolinii: 800 127 067

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny