Dyżur eksperta Porannego. Zasiłek rodzinny a nauka w szkole

Donata Żmiejko
Zasiłek rodzinny a nauka w szkole
Zasiłek rodzinny a nauka w szkole sxc.hu
Udostępnij:
Alicja Surel, radca prawny odpowiadała na pytania naszych Czytelników.

Mam troje dzieci, z których dwoje w tym roku kończy szkołę średnią i zdaje maturę. Do tej pory otrzymywałam na trójkę dzieci zasiłek rodzinny od 1 września danego roku do 31 sierpnia następnego roku. Niestety, na lata 2015/2016 na syna przyznano mi zasiłek tylko do końca kwietnia 2016 r., a na córkę - tak jak dotychczas, tj. do końca sierpnia 2016 r. W MOPS-ie tłumaczono mi, że to ma związek z zaświadczeniami ze szkoły, w których poszczególne szkoły wskazały inne terminy zakończenia nauki. Syn uczy się w technikum i z zaświadczenia wynika, że skończy on naukę 30 kwietnia 2016 r.,a w zaświadczeniu wydanym przez szkołę córki (LO) wskazano, że skończy naukę 31 sierpnia 2016 r. Nie zwróciłabym na ten fakt uwagi, jednak w konsekwencji, na córkę mam przyznany zasiłek do 31 sierpnia 2016 r., a na syna tylko do końca kwietnia 2016 r. Za jaki okres prawidłowo powinien być przyznany zasiłek rodzinny na dzieci kończące w danym roku szkołę?

Na kanwie podobnego stanu faktycznego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wydał wyrok, w którym stwierdził, że w rozumieniu Ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.) nauka w szkole kończy się wraz z zakończeniem roku szkolnego, stąd prawo do zasiłku rodzinnego przysługuje w tym przypadku do 31 sierpnia, pomimo iż zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w klasie maturalnej kończą się w kwietniu (II SA/Bk 809/07 - Wyrok WSA w Białymstoku). Jednocześnie w orzeczeniu sąd wyjaśnił, że prawo do świadczeń rodzinnych ustala się na okres zasiłkowy, przy czym zasada ta dotyczy również zasiłku rodzinnego. Według tej ustawy okresem zasiłkowym jest okres od 1 września do 31 sierpnia (obecnie: od 1 listopada do 31 października) następnego roku kalendarzowego i na taki okres ustala się prawo do świadczeń rodzinnych. Z kolei, zgodnie z Ustawą o systemie oświaty rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się 1 września każdego roku, a kończy - 31 sierpnia następnego roku. Dlatego sąd przyjął, że nauka w szkole to okres roku szkolnego, stąd nauka ta kończy się 31 sierpnia i do tej daty przysługuje wypłacany w okresie zasiłkowym zasiłek rodzinny.

Orzeczenie to zostało wydane pod rządami ustaw, które od czasu jego wydania były nowelizowane. Analiza orzecznictwa prowadzi jednak do wniosku, że wykładnia przepisów, na podstawie których przyznawane są zasiłki rodzinne, pozostała taka sama.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie